Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem

Na czele rankingu najaktywniejszych gmin w programie „Czyste powietrze”, przygotowanego przez Polski Alarm Smogowy, jest Rybnik oraz gmina Radlin.

Aktualizacja: 16.04.2024 06:17 Publikacja: 16.04.2024 04:30

Na czele rankingu najaktywniejszych gmin w programie „Czyste powietrze”, przygotowanego przez Polski

Na czele rankingu najaktywniejszych gmin w programie „Czyste powietrze”, przygotowanego przez Polski Alarm Smogowy, jest Rybnik oraz gmina Radlin

Foto: Piotr Guzik

Ranking obejmuje okres od 2018 roku, czyli początku funkcjonowania programu „Czyste powietrze”, do końca 2023 r. Wzięto w nim pod uwagę dwa kryteria: bezwzględną liczbę wniosków o wymianę starych urządzeń grzewczych oraz liczbę takich wniosków w odniesieniu do liczby budynków jednorodzinnych w danej gminie.

Czytaj więcej

Czyste Powietrze na skraju zapaści. Brakuje pieniędzy

Czołówka rankingu programu „Czyste powietrze”

W pierwszej kategorii na pierwszym miejscu spośród wszystkich gmin znalazł się Rybnik (6481 złożonych wniosków w okresie 2018–2023). Kolejne to: Częstochowa, Łódź, Jaworzno i Radom. Pod względem liczby wniosków w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych pozycję lidera zajmuje śląska gmina Radlin. Następne w rankingu są: Jejkowice, Rydułtowy, Górno, Lyski.

Wśród 20 najaktywniejszych samorządów w poprawianiu jakości powietrza najwięcej jest gmin z województwa śląskiego. „Czyste powietrze” to dziesięcioletni program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych. Celem programu jest wymiana 3 milionów kopciuchów do roku 2029. Dotychczas złożono 689 tys. wniosków.

Czytaj więcej

Środki z KPO nie wystarczą. Dziura w Czystym Powietrzu pozostanie

Jakość powietrza zależy od liczby wymienionych kopciuchów

Od aktywności samorządu lokalnego zależy przede wszystkim stopień poprawy jakości powietrza. – Tam, gdzie samorząd działa prężnie i pomaga mieszkańcom przy wymianie starych źródeł ciepła, widać efekty w postaci czystszego powietrza – uważa Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

W Rybniku jeszcze w 2010 roku były 134 smogowe dni, a w 2023 r. odnotowano zaledwie 16 dni z przekroczeniami dopuszczalnego dobowego poziomu pyłu zawieszonego PM10. Jeszcze kilka lat temu w Rybniku konieczne było zamykanie szkół i przedszkoli ze względu na smog, a obecnie jakość powietrza jest już dużo lepsza. Dominika Mucha, wiceprezes Europejskiego Centrum Czystego Powietrza informuje, że z analizy przeprowadzonej dla Rybnika wynika, że w 71 procentach poprawę jakości powietrza uzyskano dzięki działaniom antysmogowym, a zaledwie 29 proc. było efektem czynników meteorologicznych, czyli efektowi tzw. ciepłej zimy. 

Czytaj więcej

Krzysztof Adam Kowalczyk: Dlaczego nie chcemy darmowej energii? Bo za droga!

Jak Rybnik piął się na szczyt rankingu

- Poprawę jakości powietrza udało się uzyskać dzięki wymianie kilkunastu tysięcy kopciuchów w ostatnich latach w ramach „Czystego powietrza” czy ze środków zdobywanych  przez samorząd w innych źródłach – dodaje Janusz Piechoczek, działacz PAS i Rybnickiego Alarmu Smogowego. 

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera przypomina, że miasto na początku postawiło na edukację, organizowało kampanie społeczne. – Jasno zaczęliśmy też komunikować, czym zanieczyszczone jest powietrze i w jakiej skali. Pokazaliśmy, że król jest nagi. To zaczęło przynosić efekty. Znaleźli się mieszkańcy, którzy zaczęli grać z nami w tej samej drużynie, bo świadomość była coraz wyższa. Jednocześnie moi pracownicy i ja osobiście zaangażowaliśmy się w prace nad tzw. uchwałą antysmogową – opisuje prezydent Rybnika. Samorząd dał przykład, wymieniając piece w budynkach administracji, szkół, przedszkoli, domach kultury. – Ostatnim wyzwaniem pozostają mieszkania komunalne Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, tu na 4519 mieszkań pozostało do wymiany 847 kotłów na węgiel – dodaje prezydent Piotr Kuczera. Ale w sumie w mieści wymienionych musi być jeszcze 5 tys. kotłów węglowych.  

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Śląsk najskuteczniej walczy ze smogiem

– Czyste powietrze jest dobrem i prawem jednocześnie. Dziś mamy już koalicję mieszkańców zabiegających o to dobro. Ci, którzy nadal uparcie nie wymieniają pieca, po pierwsze narażają się na mandaty, po drugie na społeczny brak akceptacji, bo traktowani są jak truciciele. Społecznie przeszliśmy ogromną przemianę – tłumaczy prezydent miasta.

Ranking obejmuje okres od 2018 roku, czyli początku funkcjonowania programu „Czyste powietrze”, do końca 2023 r. Wzięto w nim pod uwagę dwa kryteria: bezwzględną liczbę wniosków o wymianę starych urządzeń grzewczych oraz liczbę takich wniosków w odniesieniu do liczby budynków jednorodzinnych w danej gminie.

Czołówka rankingu programu „Czyste powietrze”

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Dlaczego nie chcemy darmowej energii? Bo za droga!
Ciepło
Bez pomocy państwa Polacy nie poradzą sobie z emisyjnością budynków
sądownictwo
Sąd Najwyższy ratuje Ewę Wrzosek. Prokurator może bezkarnie wynosić informacje ze śledztwa
Kraj
Znaleziono szczątki kilkudziesięciu osób. To ofiary zbrodni niemieckich
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?