Jako pierwszy o zgonie Tobiasza poinformował portal niezależna.pl. Nie są znane okoliczności jego śmierci. Według informacji "Rz" zgon nastąpił w niedzielę. "Gazeta Wyborcza" twierdzi, że pułkownik zmarł z "z przyczyn naturalnych" w piątek, w Radomiu. Miał mieć problemy z krążeniem.
W listopadzie 2007 r. Tobiasz (były oficer rozwiązanych Wojskowych Służb Informacyjnych) zgłosił się do Komorowskiego. Ten zorganizował tajne spotkanie z udziałem Tobiasza, szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztofa Bondaryka i Pawła Grasia.
Tobiasz poinformował wtedy, że były oficer WSI płk. Aleksander L. i dziennikarz Wojciech Sumliński proponowali pomoc w przejściu do Służby Kontrwywiadu Wojskowego w zamian za łapówki. Warszawska prokuratura oskarżyła ich o powoływanie się na przełomie lat 2006-2007 na wpływy w Komisji Weryfikacyjnej WSI i podjęcie się - w zamian za 200 tys. zł - załatwienia pozytywnej weryfikacji Tobiaszowi.
Sumliński bronił się, twierdząc że to prowokacja wymierzona w Komisję Weryfikacyjną. Jednym ze świadków w śledztwie był prezydent Komorowski. Ale to Tobiasz był głównym świadkiem oskarżenia. Mimo to nie stawił się na jednej z ostatnich rozpraw, podczas której miał być przesłuchany.
Do konfrontacji z prezydentam nie dojdzie
Kolejna rozprawa dotycząca rzekomej korupcji w komisji weryfikacyjnej WSI jest zaplanowana na 1 marca. To na niej miało dojść do przesłuchania płk. Tobiasza. Były funkcjonariusz Wojskowych Służb Informacyjnych, który - po likwidacji WSI, według ustaleń "Rz" ściśle współpracował m.in w rozpracowywaniu środowiska dziennikarskiego z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego - dwukrotnie wcześniej nie stawił się na przesłuchanie przed sądem.