Kolejne zatrzymania w infoaferze

CBA zatrzymało dwie kolejne osoby w związku ze śledztwem dotyczącym ustawiania przetargów informatycznych. To kobiety pracujące z prywatnych firmach.

Publikacja: 20.11.2013 15:27

Kolejne zatrzymania w infoaferze

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

- Pierwsza z kobiet została zatrzymana wczoraj wieczorem w swoim mieszkaniu w Warszawie, druga dzisiaj w swojej firmie, także w stolicy – informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Obie zatrzymane zostały przewiezione do prokuratury, gdzie zostaną przesłuchane.

W głośnym śledztwie dotyczącym korupcji przy przetargach informatycznych zatrzymano już łącznie 20 osób. Najwięcej – czyli 18 - we wtorek, kiedy agenci CBA weszli do kilkudziesięciu miejsc w kraju: firm i prywatnych mieszkań.

Oprócz pracowników firm informatycznych wśród zatrzymanych znaleźli się wysocy urzędnicy: Monika F., naczelniczka Wydziału Zamówień Publicznych w Biurze Dyrektora Generalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (w związku z postawieniem zarzutów została zwolniona z pracy) oraz Krzysztof K., wiceprezes Głównego Urzędu Statycznego.

Zatrzymania mają związek z kilkoma przetargami, z których najważniejszy to przetarg na „Kompleksową obsługę spotkań i konferencji prezydencji RP w Radzie UE", rozstrzygnięty w maju 2011 r. (w trybie przetargu ograniczonego). Wygrało go konsorcjum trzech firm: CAM Media, Easy Log oraz IT Expert za sumę 34 mln zł.

Według informacji „Rz", na ślad korupcji w MSZ naprowadził prokuratorów i agentów CBA  Janusz J., menedżer branży IT, bohater największej afery korupcyjnej w rządowych przetargach sprzed dwóch lat. Zdaniem prowadzących śledztwo J. miał odgrywać pierwszoplanową rolę w ustawianiu intratnych zamówień.

Janusz J. oprócz zarzutu zmowy przetargowej jest podejrzany również o korupcję - m.in. wręczanie korzyści majątkowych wiceszefowi GUS Krzysztofowi K. Miały one formę m.in.  atrakcyjnych wyjazdów i opłat za hotele. Z ustaleń śledczych wynika, że J. i K. byli w dobrych stosunkach towarzyskich.

Monika F. usłyszała zarzut zmowy przetargowej oraz przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

W procederze zmów przetargowych miał brać też udział pracownik Centrum Informatyki Statystycznej, które podlega wiceszefowi GUS oraz pracownicy firm informatycznych.

Kraj
80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Trump ustanawia nowe święto. Dlaczego Polacy nie lubią tego dnia?
Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku