Z pewnym zdziwieniem zareagowałem na informacje medialne, iż pełnomocnik komitetu wyborczego Karola Nawrockiego złoży skargę do Sądu Najwyższego na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących wyborów prezydenckich.
Mowa tutaj o uchwale Państwowej Komisji Wyborczej nr 165/2025 z 23 kwietnia 2025 r. w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025r. W wytycznych tych w rozdziale V, pkt 93 powiedziane jest, że „[o] godzinie 21.00 przewodniczący komisji zarządza zakończenie głosowania. Komisja zamyka lokal. Wyborcom przybyłym do lokalu, w tym wyborcom, którzy – z uwagi na warunki lokalowe – ustawili się w kolejce przed lokalem wyborczym przed godziną 21.00, należy umożliwić oddanie głosu (art. 39 § 4 Kodeksu wyborczego).” Tego rodzaju rozwiązanie nie jest niczym nowym – Komisja już kilkakrotnie postąpiła w ten sposób, ostatnio podczas wyborów parlamentarnych w roku 2023.
Przemysław Czarnek i Andrzej Śliwka o skardze w sprawie kolejek poza lokalami wyborczymi po godz. 21
Z doniesień medialnych wynika, że podczas konferencji prasowej w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości posłowie PiS Przemysław Czarnek oraz Andrzej Śliwka oświadczyli, że zapowiadana skarga dotyczyć będzie m.in. rzekomo absurdalnej – jak to określono – interpretacji dotyczącej kolejek ustawiających się poza lokalami wyborczymi po godz. 21.
Podkreślili, że zgodnie z przepisami kodeksu wyborczego głosowanie odbywa się w godzinach od 7.00 do 21.00, a przewodniczący obwodowej komisji kończy prace i zamyka lokal komisji o 21.00. Zdaniem posłów przepisy te jednoznacznie wskazują, że głosować wyjątkowo po 21.00 mogą również ci wyborcy, którzy się zgłosili do lokalu Komisji. W swoim wystąpieniu poseł Czarnek dodał też, że „nigdzie nie jest napisane w Kodeksie Wyborczym, że mogą się ustawiać kolejki, które będą głosowały przez następne kilka godzin i te kolejki będą gdzieś pilnowane przez członków obwodowej komisji”. Zdaniem posła owa interpretacja przepisów kodeksu wyborczego to „całkowity absurd i rodzi to wiele wątpliwości, nieporozumień, również na tle tego, co się działo 15 października 2023 roku (podczas ostatnich wyborów parlamentarnych – PAP)”.
Czytaj więcej
„Czy według Pani/Pana należałoby zwiększyć liczbę podpisów niezbędnych do rejestracji kandydatki...