10. Polityka wschodnia i polityka obronna. Jakie powinny być polskie priorytety w sprawie wspólnej polityki wschodniej Unii Europejskiej? Jakimi instrumentami powinno posługiwać się państwa i/lub Unii Europejskiej w celu wzmocnienia możliwości obronnych Polski i Ukrainy?
- Opowiadam się za utrzymaniem suwerenności i niepodzielności terytorialnej Ukrainy. Popieram aspiracje europejskie Ukrainy.
- Obecna sytuacja na Ukrainie jest dowodem na załamanie się dotychczasowej polityki wschodniej Unii Europejskiej. Polska powinna przyczynić się do przygotowania przez UE oferty odpowiadającej oczekiwaniom społeczeństwa ukraińskiego. Unia powinna przedstawić Ukrainie adekwatny do potrzeb pakiet dający m.in. silny impuls gospodarce oraz sprzyjającego zmniejszeniu ogromnych nierówności społecznych. Propozycja ta powinna być uwarunkowana przeprowadzeniem niezbędnych reform ekonomicznych i politycznych, według standardów właściwych dla wielonarodowego państwa europejskiego.
- Powinna się zwiększyć liczba wspólnych szkoleń polskich żołnierzy z żołnierzami innych armii NATO-wskich. Do tej pory tego rodzaju szkolenia w Europie miały charakter symboliczny. W praktyce, na terytorium Polski, w ćwiczeniach wzięło udział kilkuset żołnierzy.
11. Polityka demograficzna. Jaka powinna być odpowiedź państwa i instytucji UE na pogarszającą się sytuację demograficzną Polski? Obecnie UE nie ma kompetencji w tej dziedzinie. Czy powinno się to zmienić czy pozostawić na poziomie krajowym?
- Przyczyną tego, że polskie pary coraz rzadziej decydują się na dzieci to wysokie koszty wychowania dzieci i trudna sytuacja mieszkaniowa.
- Państwo powinno stawiać przede wszystkim na dostarczanie rodzicom usług publicznych, takich jak żłobki i przedszkola.
- Warto rozważyć również współfinansowanie programów budownictwa komunalnego ze środków europejskich. Należałoby stworzyć w PE taki program wsparcia. Usługi publiczne i wsparcie dla mieszkalnictwa to najlepsza odpowiedź na kryzys demograficzny.
12. Prawo rodzinne. Czy Unia Europejska powinna uzyskać większe kompetencje w obszarze prawa rodzinnego? Czy jest Pan/Pani za liberalizacją prawa dotyczącego zawierania małżeństw przez pary homoseksualne we wszystkich krajach UE? Czy to samo powinno dotyczyć kwestii aborcji?
- Ja opowiadam się za liberalizacją obecnie obowiązującej ustawy antyaborcyjnej i przyznaniem kobietom prawa do decydowania o swoim macierzyństwie. Opowiadam się za wprowadzeniem do polskiego systemu prawnego instytucję związków partnerskich dla par hetero- i homoseksualnych.
- Kwestie dotyczące regulowania kwestii związków partnerskich i aborcji regulują same kraje członkowskie UE. I tak powinno zostać.