Resort kultury poinformował, że znaleziono fragmenty szkieletów co najmniej 42 osób: kobiet, mężczyzn i dzieci. Po przeprowadzeniu analiz laboratoryjnych zostanie podana ostateczna liczba ofiar, ich płeć oraz wiek.
Zespół badawczy oczyszcza pozyskane szczątki, prowadzi analizy antropologiczne, medyczne oraz skany 3D. Równocześnie pozyskiwane są próbki materiału do badań genetycznych, z których zostanie wyodrębnione DNA ofiar. „Działania te mają na celu przywrócenie ich tożsamości, a następnie godny pochówek. Zgodnie z wolą rodzin, po przeprowadzeniu prac badawczych, szczątki ofiar zostaną pochowane na cmentarzu w Puźnikach. Podczas prac zabezpieczone zostały także przedmioty osobiste, m.in. guziki, fragmenty różańców, medaliki” – podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W pracach koordynowanych przez Fundację Wolność i Demokracja biorą udział eksperci z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, ukraińskiej firmy Wołyńskie Starożytności oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Prace są w całości finansowane z budżetu MKiDN.
Czytaj więcej
Będziemy prowadzili działania dyplomatyczne, aby odzyskać okupowane tereny – mówi Wasyl Bodnar, a...
Ekshumacje w Puźnikach. Będzie identyfikacja ofiar zbrodni
Naukowcy mają do dyspozycji materiał porównawczy zebrany od około 100 osób spokrewnionych z tymi, którzy zostali zamordowani w lutym 1945 r., o czym pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”. Badania genetyczne zostaną przeprowadzone w szczecińskim laboratorium. Prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który stoi na czele misji, zakłada, że pierwsze wyniki powinny być znane mniej więcej pół roku od pobrania próbki.