Aktualizacja: 30.01.2015 10:48 Publikacja: 30.01.2015 10:37
Tak może wyglądać najstarszy znany układ planetarny / Tiago Campante, Peter Devine
Foto: materiały prasowe
Międzynarodowy zespół astronomów odkrył bardzo starą gwiazdę wraz układem pięciu planet podobnych do Ziemi. Jej wiek badacze ustalili na 11,2 mld lat. To dwa i pół raza więcej, niż liczy sobie Słońce i jego planety. Gwiazda odkryta została na zdjęciach nieba dostarczonych przez Kosmiczny Teleskop Keplera, a opisana na łamach magazynu „Astrophysical Journal".
— Nigdy nie widziałem czegoś takiego — powiedział Daniel Huber z Uniwersytetu w Sydney, współautor artykułu w „Astrophysical Journal". — To niezwykłe, że taki stary system planet ziemskiej wielkości powstał wtedy, gdy Wszechświat osiągnął zaledwie jedną piątą obecnego wieku.
Astronomowie z University of Southampton twierdzą, że są bardzo blisko rozwiązania zagadki dotyczącej tego, jak powstały największe galaktyki we Wszechświecie. To jedna z tych tajemnic, która zajmuje badaczy od dziesiątek lat. Co wiemy na ten moment?
Przed nami ostatnia pełnia Księżyca w 2024 roku, zwana również Zimnym Księżycem. Kiedy pojawi się na niebie? Jakie inne zjawiska będzie można obserwować w grudniu?
Część naukowców przez lata uważała, że Wenus, nazywana często „złym bliźniakiem Ziemi”, była kiedyś o wiele bardziej gościnną planetą. Podejrzewano m.in., że znajdowały się na niej oceany ciekłej wody. Najnowsze badanie wskazuje jednak, że te teorie były błędne.
Jeszcze w 2010 roku po orbicie okołoziemskiej krążyło około 1 tys. satelitów, natomiast obecnie liczba ta wzrosła do ponad 10 tys. Do 2030 roku na orbicie może być już 58 tys. obiektów tego typu. Naukowcy widzą w tym zagrożenie dla atmosfery.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Ziemia żegna się z asteroidą, która przez ostatnie miesiące stanowiła „miniksiężyc” naszej planety.
Chmury unoszące się nad Wenus, składające się w większości z kwasu siarkowego, zawierają za mało wody i za dużo kwasu, by był w nich stanie przetrwać jakikolwiek organizm żywy występujący na Ziemi - wynika z nowej analizy składu atmosfery Wenus.
NASA poinformowała w środę, że w ramach misji łazika Perseverance na Marsie, udało się pozyskać czysty tlen z dwutlenku węgla pozyskanego z atmosfery Czerwonej Planety.
Łazik NASA Perseverance, który kilka tygodni temu wylądował na powierzchni Marsa, przesłał na Ziemię nagranie audio, na którym słychać dźwięki przemieszczania się pojazdu po powierzchni Czerwonej Planety.
Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) opublikowała nowe fotografie Marsa wykonane przez sondę Tianwen-1, która znajduje się obecnie na orbicie Czerwonej Planety.
Za miliard lat w atmosferze Ziemi będzie zbyt mało tlenu, by na naszej planecie mogły istnieć złożone formy życia oddychające tlenem - czytamy na łamach "New Scientist".
Podczas gdy w Moskwie trwa dyskusja o przywróceniu pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, łazik NASA przesyła kolejne zdjęcia z Marsa.
Asteroida 1999 RM45 o promieniu wynoszącym między 350 a 780 metrów minie Ziemię 2 marca w odległości ok. 2,9 mln km - czyli 0,02 jednostki astronomicznej.
Na Marsie osiadł amerykański łazik Perseverance. Misja rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku. Łazik będzie na Czerwonej Planecie szukał dowodów na to, że w przeszłości istniało tam życie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas