Sprawdzanie, jak działa instrukcja w praktyce, na razie odbywać się będzie tylko w tych parafiach archidiecezji katowickiej, w których w tym roku mianowani zostali nowi proboszczowie albo administratorzy parafii. Czego mogą się spodziewać tamtejsi parafianie?
Proboszczowie będą m.in. zobligowani nie tylko do ogłaszania na koniec roku bilansu finansowego parafii, ale także jego publikowania. Wierni będą informowani o wynikach wszelkich zbiórek finansowych i na jakie cele zostały przeznaczone. W parafii powołane zostaną rady ekonomiczne. Zgodnie z zaleceniem na tacę podczas mszy powinny ofiary zbierać osoby świeckie. One też powinny prowadzić księgi rachunkowe parafii. Księża, jeżeli czynili to wcześniej, teraz już nie będą ustalali stawek za intencje mszalne, za udzielanie ślubów, chrztów, pogrzebów.
Instrukcję w sprawie zarządzania dobrami materialnymi Kościoła biskupi przyjęli pod koniec sierpnia, na spotkaniu w Częstochowie. Głównym jej założeniem jest wprowadzenie większej jawności i przejrzystości w zarządzaniu majątkiem Kościoła.
Abp Wiktor Skworc, szef zespołu ekspertów ds. finansów kościelnej Komisji Konkordatowej, nazwał dokument podręcznikiem dla biskupów z zakresu prawa kościelnego i państwowego, który ma pomóc w sprawnym zarządzaniu kościelnym majątkiem i finansami.
Ale dokument, choć przyjęty przez wszystkich biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze, nie jest obligatoryjny. Aby zaczął obowiązywać w każdej diecezji, miejscowy ordynariusz musi wydać stosowne zarządzenie. Na razie nie wydał go żaden z biskupów diecezjalnych.