Dialog o wspólnym pojednaniu będzie prowadzony m.in. na konferencji: „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji", która pod koniec listopada odbędzie się w Warszawie. W jej trakcie historycy, ludzie nauki i kultury, dziennikarze, politycy oraz biskupi będą dyskutować o relacjach polsko-rosyjskich. Będą się także zastanawiać nad tym jak prowadzić wspólny dialog społeczeństw i Kościołów.
- Ostatnie wydarzenia w Warszawie oraz Moskwie pokazują, że na drodze tego dialogu jest sporo do zrobienia – mówi ks. Doroteusz Sawicki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. – Chcemy mówić o tym, że wzajemny dialog jest potrzebny. Przecież wszyscy żyjemy we wspólnym akwarium jakim jest Europa. Musimy budować wspólny fundament pewnych wartości.
- Rok temu wspólnym orędziem do narodów rosyjskiego i polskiego weszliśmy na pewną drogę. Nie osiągnęliśmy celu. I chcemy dalej tą drogą, ku pojednaniu podążać – mówi z kolei bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Episkopatu Polski. – Między innymi dlatego w naszym episkopacie została powołana specjalna grupa robocza ds. kontaktów z Kościołem prawosławnym w Rosji.
W warszawskiej konferencji weźmie udział kilkunastoosobowa delegacja Patriarchatu Moskiewskiego. Na jej czele będzie stał metropolita Hilarion, który w rosyjskiej Cerkwii odpowiada za kontakty zewnętrzne. Prócz niego udział w konferencji wezmą także m.in. abp Sawa, prawosławny metropolita Warszawy i Polski, abp Józef Michalik, przewodniczący polskiego episkopatu. – Tak wysoka ranga przedstawicieli ze strony obu Kościołów świadczy o tym jak dialog jest ważny – mówi Marcin Przeciszewski, szef Katolickiej Agencji Informacyjnej. I dodaje, że cały program trzydniowej konferencji rozszerza punkty podpisanego przed rokiem wspólnego przesłania abp. Józefa Michalika oraz patriarchy Cyryla. – To jest kolejny etap tego dialogu – tłumaczy.
A ks. Doroteusz Sawicki dodaje: - Przed rokiem zbudowaliśmy jakiś fundament, a teraz przyszedł czas na położenie pierwszych cegieł – wyjaśnia.