Polska i Rosja muszą się pojednać

Kościoły Polski i Rosji chcą kontynuować zapoczątkowany przed rokiem wspólnym orędziem patriarchy Cyryla i abp. Józefa Michalika dialog. – Rok temu zrobiliśmy fundament. Teraz czas na położenie kilku rzędów cegieł – mówi ks. Doroteusz Sawicki z cerkwi prawosławnej.

Aktualizacja: 15.11.2013 13:52 Publikacja: 15.11.2013 13:40

Abp Hilarion będzie przewodniczył delegacji Rosyjskiej Cerkwi prawosławnej na konferencji w Warszawi

Abp Hilarion będzie przewodniczył delegacji Rosyjskiej Cerkwi prawosławnej na konferencji w Warszawie

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak now Piotr Nowak

Dialog o wspólnym pojednaniu będzie prowadzony m.in. na konferencji: „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji", która pod koniec listopada odbędzie się w Warszawie. W jej trakcie historycy, ludzie nauki i kultury, dziennikarze, politycy oraz biskupi będą dyskutować o relacjach polsko-rosyjskich. Będą się także zastanawiać nad tym jak prowadzić wspólny dialog społeczeństw i Kościołów.

- Ostatnie wydarzenia w Warszawie oraz Moskwie pokazują, że na drodze tego dialogu jest sporo do zrobienia – mówi ks. Doroteusz Sawicki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. – Chcemy mówić o tym, że wzajemny dialog jest potrzebny. Przecież wszyscy żyjemy we wspólnym akwarium jakim jest Europa. Musimy budować wspólny fundament pewnych wartości.

- Rok temu wspólnym orędziem do narodów rosyjskiego i polskiego weszliśmy na pewną drogę. Nie osiągnęliśmy celu. I chcemy dalej tą drogą, ku pojednaniu podążać – mówi z kolei bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Episkopatu Polski. – Między innymi dlatego w naszym episkopacie została powołana specjalna grupa robocza ds. kontaktów z Kościołem prawosławnym w Rosji.

W warszawskiej konferencji weźmie udział kilkunastoosobowa delegacja Patriarchatu Moskiewskiego. Na jej czele będzie stał metropolita Hilarion, który w rosyjskiej Cerkwii odpowiada za kontakty zewnętrzne. Prócz niego udział w konferencji wezmą także m.in. abp Sawa, prawosławny metropolita Warszawy i Polski, abp Józef Michalik, przewodniczący polskiego episkopatu. – Tak wysoka ranga przedstawicieli ze strony obu Kościołów świadczy o tym jak dialog jest ważny – mówi Marcin Przeciszewski, szef Katolickiej Agencji Informacyjnej. I dodaje, że cały program trzydniowej konferencji rozszerza punkty podpisanego przed rokiem wspólnego przesłania abp. Józefa Michalika oraz patriarchy Cyryla. – To jest kolejny etap tego dialogu – tłumaczy.

A ks. Doroteusz Sawicki dodaje: - Przed rokiem zbudowaliśmy jakiś fundament, a teraz przyszedł czas na położenie pierwszych cegieł – wyjaśnia.

Pierwszy dzień konferencji (czwartek 28 listopada) będzie poświęcony zagadnieniom historycznym. Próbę wypracowania wspólnej wizji historii Polski i Rosji będą podejmować m.in. Jerzy Kłoczowski, Adam Daniel Rolfeld, Leonid Gorizontow i Andriej Zubow.

Rozmowy drugiego dnia obrad będą dotyczyły roli katolicyzmu i prawosławia w przyszłości Europy. Wystąpią m.in. metropolita Hilarion, abp Sawa, abp Józef Muszyński i abp Józef Michalik.

Z kolei trzeciego dnia będą odbywały się dyskusje w grupach problemowych: medialnej, edukacyjnej, wspólnotowej.

Ważnym punktem konferencji będą modlitwy ekumeniczne, które będą otwarte dla wszystkich chętnych. I tak 29 listopada o godz. 18 nieszporom w prawosławnej katedrze pw. Św. Marii Magdaleny na Pradze będzie przewodniczył metropolita Sawa, a 30 listopada o godz.19. 30 w katedrze św. Jana  katolicką liturgię poprowadzi kard. Kazimierz Nycz.

Na zakończenie konferencji do narodów Polski i Rosji ponownie zostanie skierowany apel o pojednanie. – Będzie on rozszerzał i niejako dopełniał to co zostało powiedziane przed rokiem – mówi Przeciszewski. – W tej chwili ustalamy szczegóły tego orędzia.

Konferencja została objęta patronatem medialnym przez „Rzeczpospolitą".

Dialog o wspólnym pojednaniu będzie prowadzony m.in. na konferencji: „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji", która pod koniec listopada odbędzie się w Warszawie. W jej trakcie historycy, ludzie nauki i kultury, dziennikarze, politycy oraz biskupi będą dyskutować o relacjach polsko-rosyjskich. Będą się także zastanawiać nad tym jak prowadzić wspólny dialog społeczeństw i Kościołów.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Kościół
Miliardy na Kościoły. Dotacje poza konkursem, nieweryfikowalni duchowni w ZUS
Kościół
Wybór nowego papieża w rękach młodych. Relacja z konklawe
Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem