Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich została przez Franciszka utworzona w 2015 roku. Jej celem jest przedstawienie propozycji i inicjatyw, które mają udoskonalić kościelne normy i procedury na rzecz ochrony wszystkich dzieci i bezbronnych osób dorosłych.
Na jej czele stoi kanadyjski kard. Sean P. O'Malley, a w jej składzie była dotąd prof. Hanna Suchocka.
Czytaj więcej
Wysoce prawdopodobne, że papież wkrótce spotka się z uchodźcami.
Ostatnia reforma Kurii Rzymskiej, którą papież ogłosił kilka miesięcy temu, zakłada podniesienie jej rangi. Komisja ma wchodzić w skład Dykasterii Nauki Wiary.
Nowy skład komisji tworzy w sumie 20 osób: ośmiu duchownych (trzech biskupów, dwóch księży i trzy zakonnice) oraz 12 osób świeckich (siedem kobiet i pięciu mężczyzn) – w tym Polka, Ewa Kusz. W składzie komisji są dwie osoby nie będące członkami Kościoła rzymskokatolickiego.
Nowi członkowie pochodzą z Afryki i Bliskiego Wschodu (cztery osoby), obu Ameryk (pięć osób), Azji i Oceanii (pięć osób) oraz Europy (sześć osób). Przewodniczącym Komisji pozostaje kard. O'Malley.
Ewa Kusz jest psychologiem, seksuologiem i terapeutą. Od momentu powstania (2013) jest wicedyrektorem Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie. Dwukrotnie uczestniczyła jako audytorka w Synodzie Biskupów (2008 i 2012). W latach 2004-2008 i 2011-2012 była przewodniczącą Światowej Konferencji Instytutów Świeckich. Prowadzi gabinet psychologiczny w Katowicach. Jest biegłym sądowym.