W przypadku powoływania się na siłę wyższą należy wykazać, że to właśnie jej wystąpienie uniemożliwiło wywiązanie się z umowy. W celu zabezpieczenia, w umowach często wskazuje się okoliczności, jakie mogą być uznane za "siłę wyższą". Pozwala to na uniknięcie sporów w przyszłości. Jednak jeśli w umowie nie pojawią się wówczas zapisy o „pandemii” czy „epidemii” może pojawić się problem z wyłączeniem swojej odpowiedzialności.
- Zachęcam do poszukiwania nowego terminu, odwołujmy w ostateczności. Kryzys spowodowany koronawirusem jest tak nietypowy, że rozwiązań szukamy na bieżąco, jest to absolutna nowość dla nas wszystkich i nie każdy może być świadomy praw jakie mu przysługują. Jeśli ostatecznie decydujemy się na odwołanie przyjęcia i powodem jest faktycznie pandemia koronawirusa to każdorazowo odnosimy się do zapisów w umowach. Zawarte umowy muszą zostać zakończone. W przypadku większości firm do wykonania przedmiotu umowy dochodzi w dniu ślubu, np. restauracja, florysta, zespół, lub po np. operator, fotograf. W przypadku konsultanta ślubnego jest nieco inaczej ponieważ my pracujemy nad przyjęciem od momentu podpisania umowy. W zależności od tego na jakim etapie przygotowań jesteśmy z pewnością część prac została już wykonana - mówi Justyna Białousewicz-Suczyńska, członek Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych, założycielka Agencji Melonik i Welonik.
Ekspertkę zapytaliśmy również, czy w przypadku rezygnacji para młoda może liczyć na zwrot zadatku.
- W pierwszej kolejności spróbujmy być elastyczni i szukajmy rozwiązań. Jestem pewna, że firmy zaproszone do pracy przy ślubie były skrupulatnie wybierane i nie są to osoby z przypadku. Obecnej sytuacji nikt nie był w stanie przewidzieć i nikt z pewnością nie chce utracić pracy. Przeniesienie przyjęcia ze wszystkimi usługodawcami, co prawa ograniczy ilość dostępnych terminów, ale będzie dużo łatwiejsze - wskazała.
Dodała, że jeśli po wyczerpaniu wszelkich możliwości widzimy, że mimo wszelkich starań z kogoś trzeba zrezygnować, a my wpłaciliśmy zadatek to zgodnie z art 394 § 3 kodeksu cywilnego, w sytuacji wystąpienia okoliczności nadzwyczajnych zadatek powinien zostać zwrócony. Pandemia z pewnością zalicza się do sytuacji nadzwyczajnych, na które zarówno para jaki i usługodawca nie mieli wpływu.