Reklama
Rozwiń

TSUE o frankach: ważniejsze prawo UE niż wskazania SN

Uprawnienia sądu nie mogą wykraczać poza to, co ściśle konieczne, by przywrócić równowagę kontraktową stron umowy kredytowej i chronić konsumenta przed bardzo szkodliwymi skutkami.

Publikacja: 01.04.2022 08:00

Wielka sala rozpraw w TSUE

Wielka sala rozpraw w TSUE

Foto: Fot. TSUE

To sedno czwartkowego wyroku TSUE, do którego zwrócił się budapeszteński sąd, rozpatrujący sprawę konsumenta, który w 2009 r. zaciągnął w węgierskiej instytucji finansowej kredyt na zakup pojazdu denominowany we frankach, podczas gdy miesięczne raty spłaty kredytu były przeliczane na forinty. Całe ryzyko kursowe wynikające z wahań kursu HUF do CHF zgodnie z umową spoczywało na kredytobiorcy.

Przed sądami węgierskimi kredytobiorca zarzucał nieuczciwość umowy w postaci obciążenia ryzykiem kursowym, tym bardziej że warunki te zredagowano niejasno. Ale zgodnie z prawem węgierskim umowa kredytu denominowanego w walucie obcej zawierająca abuzywny warunek może być uznana za nieważną, tylko gdy sąd orzekający o nieważności określi też jej skutki, które mogą polegać na uznaniu umowy za ważną lub skuteczną do wydania orzeczenia unieważniającego. Tymczasem organ doradczy węgierskiego SN wydał w 2019 r. niewiążącą opinię zawierającą wytyczne dla sądów niższej instancji, określając owe skutki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono