Druga nowelizacja kodeksu cywilnego z 13 kwietnia 2007 r. (DzU nr 82, poz. 557), która dziś wchodzi w życie, zmienia przepisy o umowie ubezpieczenia, przyznając ubezpieczonym sporo nowych uprawnień.
Zmian tych wymagają standardy UE, w których dominuje idea ochrony klienta i osób objętych ubezpieczeniami, np. poszkodowanych w wypadkach drogowych.
Firmy ubezpieczeniowe straciły możliwość wykorzystywania opóźnień w zapłacie składki do odmowy odszkodowania. Dotychczas zdarzało się to bardzo często, zwłaszcza w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Jeśli zalegamy ze składką, firma ubezpieczeniowa musi wezwać nas do uiszczenia zaległości w terminie wskazanym w umowie albo w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W zawiadomieniu ma obowiązek uprzedzić o skutkach niezapłacenia składki.
Ubezpieczycielom nie wolno już - co dotychczas było często praktykowane - wypowiedzieć ani zmienić warunków ubezpieczenia tylko dlatego, że doszło do szkody i musieli wypłacić odszkodowanie.
Można też negocjować wysokość składki ubezpieczeniowej, jeśli ryzyko szkody zmaleje. Dotychczas prawo podwyższenia jej, w związku ze wzrostem tego ryzyka, miał tylko ubezpieczyciel. Teraz ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia zawiadomienia o wypadku. Niedopuszczalne stało się przedłużanie tego terminu w umowie, z czego do tej pory firmy ubezpieczeniowe chętnie korzystały. Nowe przepisy nie dają też możliwości uzależniania wypłaty od wyroku sądu.