Dzięki wchodzącej w piątek w życie nowelizacji trzeci wyjątek zostanie wyeliminowany. Za nowe przepisy odpowiada Kancelaria Prezydenta, która postanowiła zająć się problemem – jak to określono w projekcie – „uprzywilejowanej pozycji instytucji kredytowych" za sprawą przedstawicieli palestry.
– Bardzo się cieszę, że prezydent zdecydował się wnieść projekt zmian w kodeksie cywilnym, który przygotowałem wraz z mec. Karolem Pachnikiem. Cieszy również, że omawiana inicjatywa została bez głosu sprzeciwu przyjęta przez parlament – mówi adwokat Grzegorz Prigan, współautor projektu nowelizacji, były pełnomocnik prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.
– Jestem przekonany, że nowe prawo pozwoli ochronić kredytobiorców przed spiralą zadłużenia – dodaje.
Zgodnie z przyjętymi przepisami do odsetek należnych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zastosowanie znajdą przepisy dotychczasowe.
W to, że pozycja kredytobiorców po 15 lutego zostanie faktycznie wzmocniona, powątpiewa jednak dr Zofia Szpringer – naczelnik wydziału w Biurze Analiz Sejmowych.
– Należy zwrócić uwagę, że nadal obowiązywać będzie art. 482 § 1 k.c., zgodnie z którym od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia powództwa o nie, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy – zaznaczyła Szpringer w opinii złożonej w Sejmie.