Jak składać reklamacje na przesyłki pocztowe

Sprzedawca internetowy, którego towar nie doszedł do klienta, może domagać się odszkodowania. Jeśli zrzeknie się roszczeń przechodzą one na klienta

Aktualizacja: 10.01.2011 03:45 Publikacja: 10.01.2011 02:00

Jak składać reklamacje na przesyłki pocztowe

Foto: www.sxc.hu

Red

W dobie rozwiniętych zakupów przez Internet coraz większego znaczenia nabierają powszechne usługi pocztowe w zakresie przesyłki rejestrowanej, czyli usługi kurierskie. Pokazują to liczby. W 2009 r. firmy kurierskie sprzedały blisko 3,2 miliarda usług.

Część z nich wzbudziła zastrzeżenia co do jakości. Konsumenci złożyli blisko 55 tys. reklamacji, z czego 60 proc. zostało uznanych, a około 30 proc. odrzuconych przez firmy kurierskie.

[srodtytul]Na podstawie prawa pocztowego[/srodtytul]

Reklamację w zakresie usług kurierskich można składać na podstawie art. 61 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2C299F0EDC282EC46E16AAE8808215F7?id=287685]ustawy z 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe (DzU z 2008 r. nr 189, poz. 1159 ze zm.)[/link], zgodnie z którym przysługuje ona w razie niewykonania lub nienależytego wykonania usługi kurierskiej.

Prawo do wniesienia reklamacji przysługuje nadawcy albo adresatowi, gdy nadawca zrzeknie się na jego rzecz prawa do dochodzenia roszczeń albo gdy przesyłka zostanie doręczona adresatowi. Nadawca albo adresat mogą zgłosić reklamację w każdej placówce operatora świadczącego powszechne usługi pocztowe.

Na podstawie delegacji ustawowej minister infrastruktury wydał [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=171111]rozporządzenie z 13 października 2003 r. w sprawie reklamacji powszechnej usługi pocztowej w zakresie przesyłki rejestrowanej i przekazu pocztowego (DzU z 2003 r. nr 183, poz. 1795)[/link].

[b]Określa ono:[/b]

- okoliczności, w których powszechną usługę pocztową w zakresie przesyłki rejestrowanej uważa się za niewykonaną,

- szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać reklamacja za niewykonanie lub nienależyte wykonanie powszechnej usługi pocztowej w zakresie przesyłki rejestrowanej,

- szczegółowy tryb postępowania reklamacyjnego w odniesieniu do powszechnych usług pocztowych w zakresie przesyłki rejestrowanej.

[srodtytul]Niewykonanie a nienależyte wykonanie[/srodtytul]

Reklamację zgłasza się w razie niewykonania lub nienależytego wykonania usługi. Za reklamację uważa się również zgłoszenie niewykonania lub nienależytego wykonania usługi, które nie zawiera żądania zapłaty odszkodowania.

Powszechną usługę pocztową w zakresie przesyłki rejestrowanej uważa się za niewykonaną, jeżeli doręczenie przesyłki rejestrowanej lub zawiadomienia o próbie jej doręczenia (tzw. awizo) nie nastąpiło w terminie 14 dni od dnia nadania.

Usługa natomiast jest nienależycie wykonana, jeżeli adresat stwierdzi uszkodzenie lub ubytek zawartości:

- bezpośrednio przy przyjęciu przesyłki rejestrowanej,

- po przyjęciu przesyłki rejestrowanej, jeżeli bezpośrednio przy przyjęciu tej przesyłki złożył pisemne oświadczenie o stwierdzeniu ubytków lub uszkodzeń,

- przyjęciu przesyłki rejestrowanej, jeżeli uszkodzenie lub ubytek nie były widoczne bezpośrednio przy przyjęciu przesyłki.

[srodtytul]Wymagania formalne[/srodtytul]

Reklamację zgłasza się w formie pisemnej, ustnej do protokołu lub innej formie, która ujawnia wolę reklamującego w sposób dostateczny, w tym również w formie elektronicznej.

[b]Powinna ona zawierać:[/b]

- imię i nazwisko albo nazwę lub firmę oraz adres zamieszkania albo siedziby reklamującego;

- rodzaj reklamowanej przesyłki;

- uzasadnienie reklamacji;

- kwotę odszkodowania w przypadku gdy reklamujący żąda odszkodowania;

- podpis reklamującego.

[b]Do reklamacji należy dołączyć:[/b]

- oryginał potwierdzenia nadania przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego;

- oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do dochodzenia roszczeń w przypadku przeniesienia uprawnień przez nadawcę na adresata;

- protokół sporządzony bezpośrednio przy przyjęciu uszkodzonej przesyłki rejestrowanej w przypadku jej przyjęcia przez adresata, oraz opakowanie uszkodzonej przesyłki;

- oświadczenie o stwierdzeniu:

– widocznych ubytków lub uszkodzeń przesyłki rejestrowanej złożone bezpośrednio przy przyjęciu przesyłki albo

– niewidocznych ubytków lub uszkodzeń przesyłki rejestrowanej.

W każdej strukturze organizacyjnej danej firmy świadczącej usługi kurierskie wyodrębnione są jednostki organizacyjne właściwe dla rozpatrywania reklamacji, zwane dalej w treści rozporządzenia jednostkami I instancji.

To do nich trafia reklamacja. Jeżeli nie spełnia ona wymogów formalnych, jednostka taka wzywa do usunięcia braków formalnoprawnych w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Okresu tego nie wlicza się do terminu rozpatrzenia reklamacji.

Dopiero w razie nieuzupełnienia braków, o których mowa w wezwaniu, reklamację pozostawia się bez rozpoznania, o czym jednostka I instancji niezwłocznie powiadamia reklamującego. Reklamację zgłoszoną przez osobę nieuprawnioną traktuje się jako niewniesioną, o czym jednostka I instancji niezwłocznie powiadamia reklamującego, informując go o możliwości zgłoszenia reklamacji przez osobę uprawnioną.

Reklamację z tytułu niewykonania usługi można zgłosić po upływie 14 dni od dnia nadania przesyłki rejestrowanej, nie później jednak niż w terminie 12 miesięcy od dnia jej nadania.

[srodtytul]Odpowiedź na reklamację [/srodtytul]

Placówka operatora, w której została zgłoszona reklamacja, przekazuje ją niezwłocznie do jednostki I instancji, która w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania

- udziela odpowiedzi na reklamację w formie pisemnej albo

- informuje pisemnie reklamującego o niemożności udzielenia odpowiedzi na reklamację w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania, podając przyczynę zwłoki i termin udzielenia odpowiedzi na reklamację.

Termin udzielenia odpowiedzi na reklamację w zasadzie nie może przekroczyć 30 dni od dnia otrzymania reklamacji.

Czasem może być jednak dłuższy – dotyczy to przypadków, gdy niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowego postępowania wyjaśniającego, w szczególności jeżeli zebrane w dotychczasowym postępowaniu dowody i wyjaśnienia wymagają uzupełnienia dla rzetelnego rozpatrzenia reklamacji lub uzyskanie dowodów i wyjaśnień w terminie 14 dni od dnia otrzymania reklamacji nie było możliwe pomimo zachowania należytej staranności operatora w ustalaniu stanu faktycznego.

[b]Pismo będące odpowiedzią na pozew powinno zawierać:[/b]

- nazwę jednostki I instancji;

- powołanie podstawy prawnej;

- rozstrzygnięcie o uwzględnieniu lub odmowie uwzględnienia reklamacji;

- w przypadku przyznania odszkodowania kwotę odszkodowania oraz informację o terminie jego wypłaty;

- pouczenie o prawie do odwołania się oraz wskazanie jednostki odwoławczej;

- podpis upoważnionego pracownika jednostki I instancji z podaniem jego stanowiska służbowego.

[srodtytul]Można się odwołać[/srodtytul]

W razie odmowy uwzględnienia reklamacji w całości lub w części przez jednostkę I instancji reklamujący może wnieść odwołanie do jednostki odwoławczej wskazanej w odpowiedzi na reklamację, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Odwołanie wnosi się za pośrednictwem jednostki I instancji. Jednostka ta w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania odwołania

- zmienia rozstrzygnięcie w przypadku zasadności odwołania, w szczególności gdy dokonano błędnej oceny stanu faktycznego albo gdy zostały ujawnione nowe, istotne dla sprawy okoliczności, które nie były znane przy rozpatrywaniu reklamacji, albo

- przekazuje odwołanie wraz z aktami sprawy jednostce odwoławczej.

Jednostka odwoławcza rozpatruje odwołanie niezwłocznie i informuje reklamującego o wyniku w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania odwołania.

W razie nieuwzględnienia reklamacji i tym samym wyczerpania drogi postępowania reklamacyjnego jednostka odwoławcza poucza reklamującego o prawie do dochodzenia jego roszczeń w postępowaniu:

- sądowym,

- mediacyjnym przed prezesem Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty lub

- przed stałym polubownym sądem konsumenckim przy prezesie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

[ramka][b]Kto może kontrolować[/b]

Prawidłowości funkcjonowania firm kurierskich przyglądają się następujące podmioty:

- [b]UOKiK[/b] – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, działający na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185138]ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331)[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294879]statutu nadanego zarządzeniem z 23 grudnia 2008 r. nr 146 prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów (MP nr 97, poz. 846)[/link];

- [b]UKE[/b] – Urząd Komunikacji Elektronicznej, działający na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174502]ustawy z 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (DzU z 2004 r. nr 171, poz. 1800)[/link],

- [b]ECK[/b] – Europejskie Centrum Konsumenckie, działające m.in. na podstawie ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331). [/ramka]

[ramka][b]Do czego regulamin nie może zobowiązywać[/b]

W 2009 r. UOKiK przeprowadził 30 kontroli regulaminów stosowanych przez firmy kurierskie, które zakończyły się wszczęciem 27 postępowań w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumenta.

Zakwestionowano przede wszystkim te postanowienia, które utrudniały dochodzenie roszczeń związanych z dostarczeniem przesyłki.

W świetle praktyk jednej z kontrolowanych firm kurierskich odbiorca usługi, niezadowolony z jej przebiegu, musiał złożyć reklamację:

- wyłącznie listem poleconym (list zwykły czy osobiste dostarczenie reklamacji do siedziby firmy nie było uznawane) a

- przy złożeniu reklamacji firma wymagała podania przez skarżącego numeru jego konta bankowego.[/ramka]

W dobie rozwiniętych zakupów przez Internet coraz większego znaczenia nabierają powszechne usługi pocztowe w zakresie przesyłki rejestrowanej, czyli usługi kurierskie. Pokazują to liczby. W 2009 r. firmy kurierskie sprzedały blisko 3,2 miliarda usług.

Część z nich wzbudziła zastrzeżenia co do jakości. Konsumenci złożyli blisko 55 tys. reklamacji, z czego 60 proc. zostało uznanych, a około 30 proc. odrzuconych przez firmy kurierskie.

Pozostało 95% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów