Ebookers.com Deutschland prowadzi internetowy portal dla podróżnych, na którym można kupić bilety lotnicze. Gdy klient wybierze określony lot, na stronie ukazuje się zestawienie kosztów. Obejmuje ono, poza ceną przelotu oraz kwotą należną z tytułu podatków i opłat, ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Informacja, w jaki sposób można zrezygnować z ubezpieczenia, podana jest na dole strony. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie jest w żaden sposób związane z przewoźnikiem lotniczym.
Praktyka automatycznego włączania ubezpieczenia do ceny przelotu nie podoba się niemieckiemu stowarzyszeniu ochrony konsumentów. Pozwało więc ebookers.com do sądu. W tej sprawie sąd krajowy skierował pytanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, czy takie usługi świadczone przez strony trzecie, za które opłaty są pobierane od klienta wraz z kosztami przelotu, stanowią opcjonalne dopłaty do ceny.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1008/2008 reguluje zasady wykonywania przewozów lotniczych na terenie UE. Wymaga ono, aby podmioty sprzedające bilety zawsze wskazywały cenę ostateczną, która obejmuje cenę przelotu oraz wszystkie należne i niemożliwe do uniknięcia podatki, opłaty i należności. Usługi dodatkowe powinny być prezentowane wyraźnie na początku procesu rezerwacji, a ich akceptacja ma mieć charakter opcjonalny.
W przedłożonej Trybunałowi opinii rzecznik generalny Jan Mazak stwierdził, że cena ostateczna, którą widzi klient, musi odnosić się do podobnej usługi i obejmować, jeśli to możliwe, podobne składniki ceny. Informacja o cenie lotu powinna być na tyle dokładna, by umożliwić porównanie cen różnych przewoźników lub sprzedawców biletów.
Zdaniem rzecznika generalnego biuro podróży nie może włączać automatycznie ubezpieczenia od rezygnacji z podróży przy sprzedaży biletu lotniczego. Jest to sprzeczne z zasadą umożliwienia porównania taryf lotniczych zawartą w unijnym rozporządzeniu.