W niedzielę wejdzie w życie rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji, które określi zasady składania i rozpatrywania reklamacji usług telekomunikacyjnych.
Abonenci mogą złożyć reklamację, gdy dostawca internetu nie uruchamia usługi na czas czy gdy operator nieprawidłowo wykonuje swoje zadania lub pojawia się wątpliwość co do wysokości kwoty na fakturze wystawionej przez przedsiębiorcę. Na złożenie reklamacji abonenci będą mieli 12 miesięcy od dnia, w którym usługa została nienależycie wykonana, bądź dnia doręczenia faktury z nieprawidłowym obliczeniem należności za internet czy telefon.
Abonent może reklamować usługę pisemnie lub ustnie. W tym drugim wypadku może tego dokonać zarówno w siedzibie placówki, jak i telefonicznie. Rozporządzenie dopuszcza też złożenie reklamacji przez internet, np. e-mailem. Ten ostatni sposób może jednak być możliwy, jeżeli taką formę kontaktu dopuszcza operator.
Pracownik placówki operatora, do którego abonent uda się z roszczeniami ustnymi lub na piśmie, przyjmując reklamację, może ją rozpatrzyć bądź poprosić o jej uzupełnienie, gdy zachodzi taka konieczność. A jeżeli klient wysłał pismo listownie, to operator ma obowiązek wyznaczyć przynajmniej siedmiodniowy termin na ewentualne jej uzupełnienie.
Jeżeli reklamacja została wysłana listem lub e-mailem, to potwierdzenie jej przyjęcia powinno nastąpić w ciągu 14 dni. Z kolei operatorzy mają 30 dni na jej rozpatrzenie i wysłanie odpowiedzi klientowi.