- Wybierając zabawkę dla dziecka powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi, dokładnie przeczytać wszystkie umieszczone na opakowaniu ostrzeżenia oraz sprawdzić poszczególne jej elementy - radzi UOKiK.
Ostrzeżenia
Jak wynika z kontroli IH, najwięcej zastrzeżeń dotyczyło oznakowania, w tym przede wszystkim umieszczania prawidłowych ostrzeżeń.
W obawie przed niespełnianiem wymogów, niektórzy przedsiębiorcy umieszczają ostrzeżenia mimo braku rzeczywistego zagrożenia. Wśród najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości znalazło się niezasadne umieszczanie informacji, że zabawka nie nadaje się dla dzieci w wieku 0-3 lata (65 przypadków) i nieprawidłowe określanie lub wskazywanie nieistniejącego ryzyka (37 przypadków).
Kwestionowano także m.in. brak wymaganego ostrzeżenia (26 przypadków) i brak wskazania ryzyka (24 przypadki).
Kontrolowane były także sklepy internetowe oferujące zabawki. W 19 przypadkach stwierdzono, że na stronach internetowych brakuje odpowiednich ostrzeżeń, od których zależy decyzja o zakupie, np., „Nieodpowiednia dla dzieci poniżej 3 lat", „Tylko do użytku domowego", „Do użytku pod bezpośrednim nadzorem osoby dorosłej".