Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Nowe informacje na temat ataku w Sumach
MSW Ukrainy przekazało, że według wstępnych danych, w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na placówkę oświatową w mieście Sumy zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych.
Ukraińcy potwierdzają atak na most Czonharski
Ukraińskie Siły Zbrojne podały, że rano przeprowadziły udane uderzenie na most Czonharski. Chodzi o most kolejowy łączący obwód chersoński z Krymem.
W sierpniu rozmowy pokojowe w Arabii Saudyjskiej
W spotkaniu mogą wziąć udział przedstawiciele do 30 państw, nie jest przewidziany udział Rosji - czytamy.
Czytaj więcej
Arabia Saudyjska ma zorganizować rozmowy pokojowe na temat Ukrainy - podał portal amerykańskiego dziennika "The Wall Street Journal". Udział Rosji nie jest przewidziany.
Niepewny udział Putina w szczycie G20
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że nie wie, czy pojedzie na szczyt grupy G20, który ma zostać zorganizowany 9 i 10 września w stolicy Indii.
- Jeszcze nie wiem, nie myślałem o tym, nie zdecydowałem, zobaczymy - oświadczył w rozmowie z dziennikarzami po szczycie Rosja-Afryka w Petersburgu.
Nagranie pokazuje skutki ataku rakietowego na Dniepr
Nagranie z trafionego w piątek pociskiem budynku zamieścił doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.
Ostrzał w obwodzie sumskim
Administracja wojskowa obwodu sumskiego podała, że wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na placówkę oświatową w mieście Sumy.
Drony w wojnie na Ukrainie. Ekspert: To rewolucja
Podczas wojny Rosji z Ukrainą bezzałogowe statki powietrzne są używane na niespotykaną dotąd skalę. Analityk wojskowy Sky News, Sean Bell, ocenił, że choć większość dronów zostaje zestrzelona, to są one stosunkowo tanie w produkcji, a w świecie dronów "ilość jest jakością samą w sobie".
Bell dodał, że tempo rozwoju technologii bezzałogowców ma ogromny wpływ na skuteczność tych maszyn na polu bitwy.
Analityk ocenił, że w czasie wojny na Ukrainie doszło do rewolucji jeśli chodzi o używanie dronów, co będzie miało trwały i głęboki wpływ na oblicze współczesnych konfliktów zbrojnych.
Doniesienia o eksplozji w rejonie Mariupola
Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola - miasta pozostającego od ponad roku pod rosyjską okupacją - poinformował w mediach społecznościowych, że w rejonie Mariupola słychać odgłos wybuchów.
Starcia między wojskami Ukrainy i Rosji
W ciągu ostatniej doby doszło do 24 starć bojowych między wojskami ukraińskimi i rosyjskimi - przekazało ukraińskie dowództwo. Według Kijowa, trwają działania ofensywne Ukraińców na kierunkach melitopolskim i berdiańskim w obwodzie zaporoskim.
Działania Sił Powietrznych Ukrainy
W ciągu dnia ukraińskie lotnictwo dokonało 5 nalotów na miejsca koncentracji siły żywej oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podał Sztab Generalny Ukrainy w codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie. Według tego źródła, zestrzelony został także rosyjski dron rozpoznawczy, zaś ukraińskie wojska rakietowe i artyleryjskie uderzyły w rosyjski pojazd artyleryjski na stanowisku bojowym oraz miejsce koncentracji personelu wojsk rosyjskich.
Ostrzał Zaporoża, są ofiary
Sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew poinformował w mediach społecznościowych, że rosyjski pocisk uderzył w miasto, w wyniku czego dwie osoby zginęły, a jedna została ranna. "Fala uderzeniowa wybiła okna w wieżowcach i uszkodziła budynek placówki oświatowej oraz supermarketu" - napisał urzędnik.
Wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych
Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, dalsze prawdopodobieństwo przeprowadzenia przez wojska rosyjskie ataków rakietowych i powietrznych na całym terenie Ukrainy pozostaje wysokie.
Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 5 ataków rakietowych i 19 uderzeń z powietrza, a także ok. 30 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podało ukraińskie dowództwo dodając, że są ofiary wśród ludności cywilnej i zniszczenia cywilnych zabudowań.
Znów alarm powietrzny na Ukrainie
Po godz. 19:00 czasu polskiego alarmy powietrzne ogłoszono w obwodach połtawskim i kirowohradzkim (środkowa Ukraina), sumskim i czernihowskim (północ kraju) oraz na terenie obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy.
Zacharowa o propozycjach pokojowych
Cytowana przez rosyjską agencję TASS rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że oficjalnymi i nieoficjalnymi kanałami Rosja otrzymała ok. 30 propozycji pokojowych w sprawie Ukrainy. Rzeczniczka resortu kierowanego przez Siergieja Ławrowa powiedziała przy tym, że Moskwa nigdy nie odmawiała negocjacji.
Drony kamikadze przekazane ukraińskim żołnierzom w obwodzie donieckim
Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko podał, że w ramach projektu produkcji bezzałogowców, szczególnie dronów kamikadze, pierwsza partia 24 maszyn została przekazana żołnierzom sił specjalnych w regionie.
Zełenski: Ukraina nie przebaczy
W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadeklarował, że Kijów nie wybaczy Rosji terroru. - Niech każdy okupant, każdy rosyjski morderca, każdy odpowiedzialny za ten terror wobec Ukrainy wie, że sprawiedliwość zwycięży - oświadczył.
Budanow: Ukraińskie wojska wkrótce wejdą na Krym
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow, cytowany przez ukraiński portal TSN, pytany, kiedy ukraińskie siły wejdą na zajęty przez Rosję Krym, odparł, że "wkrótce".
Kolejne alarmy powietrzne na Ukrainie
Ostrzeżenia wydano dla obwodów charkowskiego i donieckiego.
Misja UNESCO w Odessie
Szef odeskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeh Kiper podał, że do Odessy przybyli członkowie misji UNESCO, którzy mają przeprowadzić kompleksową ocenę zniszczeń obiektów kultury i obiektów sakralnych spowodowanych rosyjskimi atakami rakietowymi z okresu 19-23 lipca. Członkowie misji mają przebywać w Odessie przez cztery dni.
Kiper zaznaczył, że w wyniku ostatnich ataków rosyjskich uszkodzonych zostało 28 zabytków architektury.
Rosja rozbudowuje sieć kolaborantów
Podlegające ukraińskim siłom specjalnym Centrum Narodowego Oporu podaje, że na okupowanych terenach obwodu chersońskiego Rosja rozbudowuje sieć kolaborantów i informatorów.
Humeniuk: Ukraina potrzebuje ochrony przed pociskami naddźwiękowymi
Ukraina pilnie potrzebuje środków do obrony przeciwko rosyjskim atakom wymierzonym w terminale zbożowe i infrastrukturę portową - oceniła cytowana przez Ukrinform rzeczniczka ukraińskiego dowództwa "Południe" Natalia Humeniuk. - Potrzebujemy obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej przed pociskami naddźwiękowymi - oświadczyła.
Alarm powietrzny na Ukrainie
Ostrzeżenie dotyczy obwodu zaporoskiego.
Rosjanie kupują coraz więcej willi na Tajlandii
Tylko w pierwszym półroczu 2023 roku liczba Rosjan przyjeżdżających do Tajlandii wzrosła o 1000 procent w porównaniu do tego samego okresu w 2022 r. A Tajowie robią wszystko, żeby było ich coraz więcej.
Czytaj więcej
Tylko w I półroczu 2023 liczba Rosjan przyjeżdżających do Tajlandii wzrosła o 1000 procent w porównaniu do tego samego okresu w 2022. A Tajowie robią wszystko, żeby było ich coraz więcej.
CDU chce przekazania Ukrainie pocisków manewrujących Taurus
Niemiecki rząd powinien natychmiast przekazać Ukrainie pociski manewrujące typu Taurus – powiedział Roderich Kiesewetter w rozmowie z „Welt am Sonntag”.
Czytaj więcej
Polityk CDU Roderich Kiesewetter opowiedział się za przekazaniem Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. Popiera go współrządząca FDP, natomiast minister obrony Boris Pistorius z SPD jest temu przeciwny.
Ekstremiści z Niemiec walczą w Ukrainie
Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę do strefy konfliktu wyjechało kilkudziesięciu ekstremistów z Niemiec. W przypadku 39 osób istnieją rzeczywiste dowody na to, że „wyjechały z zamiarem udziału w działaniach bojowych”. Z tych osób 27 miało prorosyjskie, a 12 proukraińskie nastawienie.
Czytaj więcej
Istnieje podejrzenie, że od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie walczą też niemieccy ekstremiści. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, większość z nich walczy po stronie Rosji.
Zełenski spotkał się z żołnierzami walczącymi w okolicach Bachmutu
"Kierunek Bachmut, pozycje frontowe sił specjalnych. Dziś jestem tu, aby pogratulować naszym żołnierzom z okazji ich dnia, uczcić ich siłę. Wysłuchałem raportu komendanta, rozmawiałem z wojskiem. Są bardzo potężni, bardzo skuteczni. Dziękuję!" - napisał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.
Morawiecki: Ponad 100 najemników Grupy Wagnera przesunęło się w kierunku Przesmyku Suwalskiego
- To krok w kierunku dalszego ataku hybrydowego na polskie terytorium - podkreślił Mateusz Morawiecki. - Będą pewnie przebrani za białoruską straż graniczną i będą pomagali nielegalnym imigrantom przedostać się na terytorium Polski, zdestabilizować Polskę.
Czytaj więcej
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rośnie zagrożenie związane z obecnością Grupy Wagnera na Białorusi. "Mamy informację, że ponad 100 najemników Grupy Wagnera przesunęło się w kierunku Przesmyku Suwalskiego niedaleko Grodna na Białorusi".
Premier o wzmocnieniu produkcji Krabów
Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas wizyty w zakładach "Bumar-Łabędy" w Gliwicach: "Kraby, Kraby i jeszcze raz Kraby. To są znakomite armatohaubice, które sprawdzają się dzisiaj na polu walki, na które zamówienia składają nie tylko Ukraińcy. Mamy zamówienia z wielu innych kierunków, ale potrzebujemy także na nasz własny użytek i dlatego tutaj, w Bumarze, produkcja będzie z całą pewnością bardzo wzmocniona".
Co skłoniło Putina do wysłania Szojgu do Kim Dzong Una?
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu osobiście przekazał przywódcy Korei Północnej „list od prezydenta Władimira Putina” Mieli się też wymienić prezentami. Co zawiera list? Media Kremla informują jedynie, że chodzi „o obronę narodową i bezpieczeństwo”.
Czytaj więcej
Pjongjang może dostarczyć Rosji amunicję, której nie nadąża produkować rosyjska zbrojeniówka. Czy to zmieni sytuację na froncie?
W Rosji są niemal dwa miliony niewolników
Obrońcy praw człowieka twierdzą, że w Rosji niewolnictwo dotyczy ludzi, którzy najczęściej są zmuszani do prostytucji i żebractwa.
Czytaj więcej
Najgorsza sytuacja jest w rosyjskiej części Kaukazu Północnego. Niektórzy ludzie po kilka lat są tam zmuszani do niewolniczej pracy.
Ukraina: trwają walki pod Bachmutem
Ukraińska armia przesunęła swoje pozycje w okolicach Bachmutu, wynika z raportu amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną. Na południowej i północnej flance miasta trwają zaciekłe walki. Ukraińcy prowadzą ofensywę także na południowym odcinku frontu.
Alert przeciwlotniczy w obwodzie sumskim
Brytyjskie ministerstwo obrony o walkach na południu Ukrainy
W ciągu ostatnich 48 godzin doszło do nasilenia walk w dwóch sektorach
na południu Ukrainy - informuje brytyjskie ministerstwo obrony. Na południe od Orichowa walki koncentrują się w pobliżu wsi Robotyne, 80
kilometrów na wschód siły ukraińskie zdobyły wioskę Staromajorske. Na północy trwają operacje ofensywne w Lesie
Serebriańskim na zachód od Kreminnej.
Przywódcy państw afrykańskich wzywają Putina do wznowienia porozumienia zbożowego
Prezydent RPA Cyril Ramaphosa wezwał Władimira Putina do wznowienia porozumienia zbożowego. Przedstawiciele części państw afrykańskich przebywają w Petersburgu na forum Rosja - Afryka. Jak oświadczył prezydent RPA, kraje Czarnego Kontynentu nie oczekują ze strony Moskwy jałmużny, ale chcą na normalnych zasadach handlowych kupować zboże od Ukrainy.
Czytaj więcej
Prezydent Republiki Południowej Afryki ostro zareagował na rosyjskie prezenty hojnie obiecywane przez Kreml. Afryka chce handlować na zasadach komercyjnych, kupować zboże i żywność także od Ukrainy. Żąda od Rosji powrotu do „umowy zbożowej”, która umożliwia Ukrainie eksport zboża.
Argentyna zagrozi Rosji na rynku gazu?
Szacuje się, że Patagonia kryje zasoby rzędu 16,2 mld baryłek ropy oraz 8,7 bln m sześc. gazu. A politycy i menedżerowie koncernów energetycznych rywalizują na określające złoża przymiotniki: fantastyczne, ogromne, gigantyczne, wspaniałe. Coś wreszcie drgnęło w sprawie rurociągu, który miałby stamtąd odbierać gaz.
Czytaj więcej
Vaca Muerta - tę nazwę Argentyńczycy powtarzali przez ostatnie kilkanaście lat z namaszczeniem. Wielkie złoże gazu ma się stać cudownym panaceum na wszystkie finansowe bolączki kraju. I trzeba przyznać, że coś jest na rzeczy.
Straż Graniczna: Minionej doby z Ukrainy przybyło do Polski ponad 32 tys. osób
Na przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski ostatniej doby odprawiono ponad 32,3 tys. osób, a z Polski do Ukrainy - prawie 32,6 tys. osób. Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 13,99 mln osób, a z Polski do Ukrainy ponad 12,19 mln.
Wołodymyr Zełenski: Dziękuję za heroiczną służbę
Prezydent Ukrainy podziękował wojskom specjalnym za odwagę i poświęcenie. "Wojownicy z nieugiętą wolą, wytrwałością, pomysłowością i odwagą. Ukraińskie siły specjalne. Wykonujecie różne misje bojowe w najniebezpieczniejszych i najtrudniejszych warunkach. Pokonujecie rosyjskiego agresora, nie ma dla was przeszkód nie do pokonania" - napisał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.
Ukraiński Sztab Generalny o rosyjskich stratach
W ciągu minionej doby straty Rosjan wzrosły o 390 osób, co oznacza, że straty w ludziach od początku wojny wzrosły do 245 tys. 220 osób. Rosjanie stracili jeden czołg i sześć pojazdów opancerzonych.
Ataki artyleryjskie na Nikopol i Marganiec
W nocy rosyjskie wojsko ciężką artylerią ostrzeliwało Marganiec i Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim. Szef miejscowej administracji Serhij Łysak poinformował na w mediach społecznościowych, że Rosjanie przepuścili zmasowany atak na region.
Morze Czarne: rosyjski okręt wojskowy zagrażał statkowi cywilnemu
Ukraińska Straż Graniczna pokazała nagranie przedstawiające niepokojący incydent na Morzu Czarnym. Widziano tam rosyjski okręt wojskowy zagrażający statkowi cywilnemu.
ISW o sytuacji na froncie
Siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne na trzech frontach.
Relacja z piątkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.