00:21
29.07.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:05
29.07.2023

Rok od ataku na Ołeniwkę

W nocy z 28 na 29 lipca mija rok od ataku terrorystycznego w Oleniwce. rosjanie ostrzelali wówczas kolonię karną, w której przetrzymywani byli ukraińscy jeńcy.

- Niestety nadal nie mamy dokładnych danych o liczbie zabitych na terenie byłej kolonii poprawczej nr 120 we wsi Oleniwka,  ponieważ strona rosyjska nie przyczynia się do ustalenia okoliczności, w których doszło tam – powiedział wiceszef wydziału zapobiegania przestępczości popełnianej w warunkach konfliktu zbrojnego Biura Prokuratora Generalnego Taras Semkiw.

W tej chwili wiadomo o 57 zabitych. Zidentyfikowano 52.

23:44
29.07.2023

Brazylia odmówiła ekstradycji Rosjanina do USA

Władze brazylijskie odrzuciły wniosek USA o ekstradycję obywatela Rosji Siergieja Władimirowicza Czerkasowa, który jest oskarżony o wjazd do USA pod fałszywą tożsamością w celu szpiegowania Amerykanów w ramach przygotowań do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rząd Brazylii poinformował, że już zatwierdził ewentualną ekstradycję Czerkasowa do Rosji, gdzie jest on oskarżony o handel narkotykami - informują rosyjskie media państwowe.

Administracja Bidena poszukuje wartościowych dla Rosji, a przebywających w aresztach obywateli rosyjskich, którzy mogliby skłonić Moskwę do wymiany ich na dwóch przetrzymywanych Amerykanów.

23:24
29.07.2023

Mistrzostwa świata w szermierce. Dyskwalifikacja Ołhy Charłan wycofana

Późnym wieczorem w piątek włoski dziennik "La Repubblica" poinformował, że zarząd Światowej Federacji Szermierczej, który ma prawo interweniować w sprawie decyzji już wydanych podczas zawodów Pucharu Świata wycofał decyzję o dyskwalifikacji Ołhy Charman.

Czytaj więcej

Dyskwalifikacja ukraińskiej szpadzistki odwołana. Zarząd FIE wycofuje decyzję
23:00
28.07.2023

Liczba rannych w wyniku ostrzału Dniepra wzrosła do dziewięciu

Z powodu uderzenia rakietowego na Dniepr jest już 9 poszkodowanych. Wśród nich jest dwoje dzieci - 14 i 17 lat, mężczyźni w wieku od 18 do 53 lat oraz 77-letnia kobieta. Nie wymagają leczenia szpitalnego.

22:34
28.07.2023

Budanow: Siły ukraińskie wejdą na Krym. Wkrótce

Szef Głównego Zarządu Wywiadu w Ministerstwie Obrony Ukrainy gen. dywizji Kyryło Budanow wyraził przekonanie, że siły ukraińskie wkrótce wkroczą na tymczasowo okupowany Krym.

Budanow nie podał konkretnej daty deokupacji Krymu, ale potwierdził, że nastąpi to „wkrótce”.

Jednocześnie Budanow nazwał zagrożenie ze strony Białorusi nierealnym i podkreślił, że rozmieszczenie na Białorusi najemników Wagnera wcale nie przeraża Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według szefa ukraińskiego wywiadu nie ma ilościowego zwiększenia rezerw rosyjskich wojsk okupacyjnych. Ich liczebność pozostaje taka sama, ale ciągłe wysiłki mobilizacyjne pozwalają Rosji na stałe uzupełnianie strat personalnych.

22:11
28.07.2023

Grecja deklaruje pomoc w odbudowie Odessy

Dimitris Dochtsi, grecki konsul w Odessie, zaoferował pomoc w odbudowie zabytków architektonicznych miasta Odessy zniszczonych przez rosyjskie ataki.

Ateny potępiły ataki na historyczne centrum Odessy, które znajduje się pod ochroną UNESCO.

Wcześniej Włochy oświadczyły, że są gotowe przyłączyć się do odbudowy Soboru Przemienienia Pańskiego, który został uszkodzony w wyniku ataku rakietowego rosyjskich sił okupacyjnych.

Katedra została uszkodzona podczas zakrojonego na szeroką skalę rosyjskiego ataku na obwód odeski w nocy z 22 na 23 lipca. Katedra Przemienienia Pańskiego jest największą katedrą i największym zabytkiem prawosławnym w mieście.

21:47
28.07.2023

Nie ma ofiar ataku na Dniepr

Nikt nie zginął w rosyjskim ataku rakietowym na Dniepr 28 lipca, w wyniku którego co najmniej pięć osób zostało rannych - poinformował mer miasta Borys Fiłatow.

21:19
28.07.2023

Ostrzał siedziby tzw. MSW   w Doniecku

Tak zwane „ministerstwo spraw wewnętrznych” rosyjskiego rządu okupacyjnego w Doniecku zostało zniszczone w wyniku ostrzału.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti poinformowała, że ukraiński strajk uszkodził budynki wokół Placu Dzierżyńskiego w centrum miasta.

21:00
28.07.2023

Rosyjski mnich skazany za antywojenne filmy na TikToku

Rosyjski sąd skazał mnicha z obwodu biełgorodzkiego na pięć lat więzienia za udostępnianie na swoim koncie TikTok filmów krytykujących inwazję na Ukrainę.

59-letni Nikołaj Szatkowski, który przyjął imię Hilarion, usłyszał dwa zarzuty terroryzmu.

Państwowe media podały, że jego filmy zawierały wezwania do przemocy wobec funkcjonariuszy policji i urzędników. Dodano, że kiedyś żądał „zabójstwa najwyższych urzędników naszego państwa”.

Oprócz skazania na 5 lat więzienia, Szatkowskiemu zakazano również korzystania z internetu przez cztery lata po wyjściu na wolność.

20:37
28.07.2023

Dniepr. Rosyjska rakieta uderzyła w budynek mieszkalny

Zniszczone są górne kondygnacje wielopiętrowego budynku, obecnie wiadomo o pięciu rannych cywilach.

Czytaj więcej

Rosyjskie rakiety uderzyły w Dniepr. Trafiły w budynek mieszkalny
20:18
28.07.2023

Rosjanie wyjeżdżają za granicę, by obejrzeć „Barbie”

Najnowsze hity filmowe, jak "Oppenheimer" czy "Barbie", nie trafiły do rosyjskich kin. Rosjanie wyjeżdżają więc za granicę, aby obejrzeć te filmy w kinach.

Czytaj więcej

Barbiemania dopadła też Rosjan. Mimo że filmu nie można obejrzeć w tym kraju
19:56
28.07.2023

Zełenski zawetował ustawę przeznaczającą prawie 16 milionów dolarów na Muzeum Hołodomoru

Prezydent Wołodymyr Zełenski zawetował ustawę o przeznaczeniu 573,9 mln hrywien (15,6 mln dolarów) na dokończenie budowy Narodowego Muzeum Hołodomoru.

13 lipca ukraiński parlament poparł przeznaczenie środków na muzeum, ale były minister kultury Ołeksandr Tkaczenko został skrytykowany za tę decyzję, wywołując apele o mądrzejsze wykorzystanie budżetu państwa w czasie wojny.

Tkaczenko bronił tego posunięcia, mówiąc, że odgrywa ono rolę w kwestii międzynarodowego uznania Hołodomoru za ludobójstwo. Zaznaczył też, że ukończenie Muzeum będzie upamiętnieniem 90. rocznicy Hołodomoru.

Petycję wzywającą do dymisji Tkaczenki podpisało 250 tys. osób, liczba, która gwarantuje rozpatrzenie wniosku przez rząd.

Następnie Zełenski zwrócił się do premiera Denysa Szmyhala o rozważenie zastąpienia Tkaczenki 20 lipca, parlament ostatecznie odwołał go 27 lipca, a Zełenski ustawę zawetował.

19:36
28.07.2023

Moskwa zapowiada zemstę

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że atak na miasto Taganrog w południowo-zachodniej Rosji był „skierowany przeciwko ludności cywilnej i pokojowej infrastrukturze".

Czytaj więcej

Rosja zapowiada zemstę za atak na Taganrog
19:14
28.07.2023

NATO otworzy centrum logistyczne w Rzeszowie w celu naprawy ukraińskiego sprzętu

NATO planuje budowę centrum napraw i logistyki w Rzeszowie, który ze względu na swoje strategiczne położenie stał się ważnym węzłem transportowym dla pomocy dla Ukrainy.

Doniesienia o budowie obiektu NATO w Rzeszowie pojawiły się w zeszłym miesiącu, kiedy prezydent miasta Konrad Fiołek powiedział lokalnym mediom, że Sojusz stworzy bazę, w której „na stałe stacjonować będą wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie”.

Urzędnicy z Ottawy i Warszawy powiedzieli kanadyjskiemu "The Globe and Mail" pod warunkiem zachowania anonimowości, że obiekt nie będzie bazą, a raczej centrum logistyki i naprawy sprzętu.

18:55
28.07.2023

Energoatom: Rosjanie porwali i torturują pracownika elektrowni jądrowej Zaporoże

Rosyjscy okupanci porwali i wzięli do niewoli Serhija Potynha, inżyniera ochrony pracy Centralnego Wydziału Techniczno-Administracyjnego tymczasowo okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZNPP). Mężczyzna jest torturowany.

"Ponad miesiąc temu, 23 czerwca 2023 r., okupanci porwali Serhija Potynha, inżyniera ochrony pracy Centralnego Wydziału Techniczno-Administracyjnego czasowo okupowanej elektrowni jądrowej Zaporoże, który przebywał w mieście Enerhodar i pracował w elektrowni . Widziano go na komisariacie, gdzie Rosjanie przetrzymują mieszkańców miasta i pracowników ZNPP” - czytamy w komunikacie Energoatomu.

18:36
28.07.2023

Ukraińscy żołnierze mają otrzymać 1700 dronów

Ukraińscy żołnierze wkrótce otrzymają przesyłkę z 1700 dronami uderzeniowymi i rozpoznawczymi, które mają pomóc w kontrofensywie, poinformowali urzędnicy.

Wicepremier Mychajło Fiodorow powiedział, że 1700 dronów jest w drodze na linię frontu, aby wspomóc ofensywę.

Fiodorow powiedział, że ukraińscy producenci znacząco zwiększyli krajową produkcję dronów,  ponad 10 000 operatorów dronów zostało już przeszkolonych, a kolejne 10 000 przechodzi obecnie szkolenie.

18:14
28.07.2023

Szef WFP: Rosja nie zaoferowała darmowego zboża

Rosja nie zaoferowała Światowemu Programowi Żywnościowemu ONZ (WFP) żadnego darmowego zboża, powiedział w piątek dziennikarzom zastępca szefa WFP Carl Skau.

- Do tej pory nie rozmawialiśmy o żadnym darmowym zbożu” – powiedział Skau. - Nie zwrócono się do nas o taką dyskusję.

17:55
28.07.2023

Szczyt w Petersburgu. Afryka chce przekonać "drugą stronę"

Przewodniczący Unii Afrykańskiej Azali Assoumani powiedział, że propozycje prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące dostaw zboża do Afryki nie są wystarczające i potrzebne jest zawieszenie broni na Ukrainie.

W przemówieniu zamykającym szczyt rosyjsko-afrykański w Sankt Petersburgu powiedział też, że Putin wykazał gotowość do negocjacji z Ukrainą i że teraz trzeba przekonać „drugą stronę”.

17:37
28.07.2023

Litewskie MSW wnioskuje o odebranie obywatelstwa łyżwiarce

Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zarekomendowało pozbawienie obywatelstwa łyżwiarki figurowej Margarity Drobiazko, Rosjanki reprezentującej Litwę.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych skierowało wniosek do prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy.

17:19
28.07.2023

Drugi ukraiński pocisk zestrzelony nad południowo-zachodnią Rosją

Rosyjscy przedstawiciele obrony twierdzili wcześniej, że zestrzelili ukraiński pocisk rakietowy przy użyciu swoich systemów obrony powietrznej – szczątki spowodowały eksplozję w mieście Taganrog.

gubernator obwodu rostowskiego twierdzi, że drugi ukraiński pocisk został zestrzelony, tym razem w pobliżu Azowa. Zarówno Taganrog, jak i Azow leżą blisko Rostowa nad Donem, jednego z największych miast Rosji.

16:59
28.07.2023

Afryka naciska na Putina

- Ta wojna musi się skończyć. I może się zakończyć tylko na podstawie sprawiedliwości i rozsądku – powiedział przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej Moussa Faki Mahamat Putinowi i przywódcom afrykańskim w Petersburgu.

Czytaj więcej

Afrykańscy przywódcy naciskają na Putina. "Ta wojna musi się skończyć"
16:36
28.07.2023

Rada Unii Europejskiej  nałożyła sankcje w związku z kampanią „manipulowania informacjami cyfrowymi”

Rada postanowiła dziś nałożyć środki ograniczające na siedem osób i pięć podmiotów odpowiedzialnych za prowadzenie kampanii manipulacji informacjami cyfrowymi o nazwie „RRN” (ostatnie wiarygodne wiadomości), mającej na celu zniekształcanie informacji i rozpowszechnianie propagandy popierającej agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

16:10
28.07.2023

Eksplozje w kolejnym rosyjskim mieście. Tym razem w Samarze

Eksplozja miała miejsce w rafinerii ropy naftowej, jednej z największych rafinerii w regionie.

Nie ma doniesień o ofiarach ani poważnych zniszczeniach.

Według deputowanego Aleksandra Hinsztajna w rafinerii został podłożony ładunek wybuchowy.

15:52
28.07.2023

Kilkanaście osób rannych w eksplozji w Taganrogu

W rosyjskim mieście Taganrog, w pobliżu granicy z Ukrainą, doszło do eksplozji. dwanaście osób zostało rannych.

Liczące około 250 000 mieszkańców Taganrog jest miastem portowym nad Morzem Azowskim, około 30 mil od Rostowa nad Donem, jednego z największych miast Rosji.

Do eksplozji doszło w centrum miasta, niedaleko Placu Aleksandrowskiego na dziedzińcu Państwowego Banku Federacji Rosyjskiej, w pobliżu restauracji Ogród Czechowa. W sąsiednich domach wybite zostały szyby.

Według władz obwodu rostowskiego był to atak rakietowy.

15:35
28.07.2023

Niemcy wysłały na Ukrainę sześć Gepardów i tysiące sztuk amunicji

Niemcy poinformowały o nowej wysyłce pomocy wojskowej na Ukrainę, która obejmuje samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard i amunicję do nich.

Według zaktualizowanej listy broni przekazanej Ukrainie, opublikowanej przez niemiecki rząd, wysłano sześć samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard i ponad 15 000 sztuk amunicji.

Nowy pakiet pomocy obejmuje również ponad 2600 pocisków dymnych kal. 115 mm, 10 pojazdów terenowych Bandvagn 206, 20 rozpoznawczych UAV RQ-35 Heidrun i 13 dronów rozpoznawczych Vector.

Dodatkowo Niemcy dostarczają osiem karetek pogotowia i osiem sterylizatorów dentystycznych.

W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy pakiet pomocy z Niemiec obejmował czołgi Leopard 1 A5.

15:15
28.07.2023

Czeska policja nie wpuściła rosyjskiego tenisisty na turniej  Pradze

Czeska policja zatrzymała rosyjskiego tenisistę przed wjazdem do kraju na turniej WTA Prague Open – poinformowali organizatorzy.

Pod koniec czerwca rząd przyjął uchwałę zakazującą sportowcom z Rosji i Białorusi startowania w imprezach na terenie Czech.

Dyrektor turnieju Miroslav Maly powiedział, że w czwartek policja zatrzymała jednego uczestnika przed wjazdem do kraju, a organizatorzy poinformowali innych rosyjskich i białoruskich sportowców, aby nie przyjeżdżali na turniej.

- Kierownictwo turnieju w pełni respektuje aktualne stanowisko władz państwowych. Nie spodziewamy się, aby w takiej sytuacji jakikolwiek zawodnik z obywatelstwem rosyjskim lub białoruskim wziął udział w turnieju – powiedział Maly.

14:57
28.07.2023

Chiny bronią handlu z Rosją 

Chiński rząd bronił swoich stosunków z Rosją jako "normalnej współpracy gospodarczej i handlowej" w piątek po tym, jak raport wywiadu Stanów Zjednoczonych stwierdził, że Pekin prawdopodobnie dostarczył sprzęt używany na Ukrainie, który może mieć zastosowania wojskowe.

Rzeczniczka MSZ Mao Ning powiedziała, że chińsko-rosyjska współpraca "nie jest wymierzona w stronę trzecią"

Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin oświadczyli przed inwazją w lutym 2022 r., że ich rządy łączy przyjaźń "bez ograniczeń". Pekin twierdzi, że jest neutralny w kwestii wojny, ale zablokował działania zmierzające do ocenzurowania Moskwy w ONZ i powtórzył rosyjskie uzasadnienia ataku na Ukrainę.

14:46
28.07.2023

Niemiecki koncern Rheinmetall zamierza uruchomić na Ukrainie centrum napraw czołgów Leopard

Obecnie szkolimy już Ukraińców w Niemczech do tej pracy - powiedział dyrektor generalny koncernu Armin Papperger.

Dodał, że Rheinmetall chce rozpocząć działalność centrum naprawczego po wakacjach.

14:20
28.07.2023

Zełenski: Rosja nie zaprzestanie agresji na Ukrainę nawet po jej pokonaniu 

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że nie wierzy, iż Rosja zaprzestanie agresji przeciwko Ukrainie, nawet po tym, jak obecna inwazja zostanie wyparta z Ukrainy.

- Zwycięstwo Ukrainy może i musi być takie, że wszelkie próby powrotu wroga nie wyjdą poza chore fantazje tych szaleńców, którzy mają takie plany - mówił.

14:11
28.07.2023

Katar przekaże Ukrainie 100 mln dolarów pomocy humanitarnej

Władze Kataru przekażą Ukrainie pomoc humanitarną w wysokości 100 milionów dolarów na wsparcie służby zdrowia, edukacji i rozminowywania - powiedział w piątek premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Katar ogłosił wcześniej, że premier Szejk Mohammed Bin Abdulrahman al-Thani, który pełni również funkcję ministra spraw zagranicznych, odwiedzi Ukrainę.

14:01
28.07.2023

Ukraina twierdzi, że Rosja grozi cywilnym łodziom na Morzu Czarnym

Szef sztabu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak ostrzegł, że Rosja grozi cywilnym statkom na Morzu Czarnym i wezwał społeczność międzynarodową do potępienia tego, co nazwał "metodami terrorystów".

13:37
28.07.2023

Putin obiecuje Afryce darmowe nawozy i zboże

Moskwa umorzyła długi wobec krajów afrykańskich na łączną kwotę 23 mld dol. i przeznaczy krajom afrykańskim na rozwój ok. 90 mln dol. - ogłosił Putin w Petersburgu.

Czytaj więcej

Festiwal podarunków Kremla dla ubogiej Afryki
13:36
28.07.2023

Putin mówi o chęci negocjacji z Ukrainą

Zarzuca Ukrainie, USA i NATO, że blokują możliwość rozpoczęcia rozmów. Władze w Kijowie przedstawiają listę punktów do spełnienia, by negocjacje mogły się rozpocząć.

Czytaj więcej

Władimir Putin deklaruje, że chce negocjować z Ukrainą. "USA, NATO i Kijów odmawiają"
13:04
28.07.2023

Japonia zaostrza sankcje na Rosję

Władze Japonii zaostrzyły sankcje wobec Moskwy, rozszerzając zakaz eksportu luksusowych samochodów do Rosji od przyszłego miesiąca, tak aby objął on wszystkie nowe i używane pojazdy o pojemności powyżej 1900 cm3.

12:36
28.07.2023

Dochodzenie w Wielkiej Brytanii. Wojsko przez błąd wysyłało maile do Mali

Ministerstwo Obrony w wyniku literówki w adresie e-mail wysyłało wiadomości do Mali, a nie do USA.

Czytaj więcej

Brytyjskie wojsko pomyliło adres e-mail. Wiadomości wysłano do sojusznika Rosji
12:12
28.07.2023

Prezydent Egiptu wzywa Rosję do wznowienia umowy zbożowej

Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi wezwał w piątek Rosję do wznowienia umowy zbożowej na Morzu Czarnym, w ramach której zezwolono Ukrainie na eksport zboża z jej portów morskich.

Sisi powiedział na szczycie Rosja-Afryka w Petersburgu, że "konieczne jest osiągnięcie porozumienia" w sprawie przywrócenia umowy.

11:35
28.07.2023

Alarm lotniczy na Ukrainie

W wielu regionach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy z powodu startu bombowca Tu-22M3 w Rosji.

11:31
28.07.2023

Premier Węgier ponownie wzywa do rozmów z Putinem

Viktor Orban uważa, że Zachód zamiast prowadzić negocjacje, wysyła na Ukrainę broń i pieniądze.

Czytaj więcej

Orban wzywa do rozmów z Putinem. "Zachód walczy do ostatniego Ukraińca"
11:10
28.07.2023

Gen. Skrzypczak: Skoncentrowanie ataku może doprowadzić Ukraińców do Morza Azowskiego

Zdaniem generała Waldemara Skrzypczaka Ukraińcy osiągają pierwsze duże sukcesy na kierunku południowym, ale bez koncentracji wysiłków w tym rejonie nie zdołają pokonać kilku linii obrony rosyjskiej armii.

Czytaj więcej

Generał Waldemar Skrzypczak: Ukraińcy mogą za kilka tygodni dotrzeć do Morza Azowskiego
10:42
28.07.2023

Chiny największym graczem motoryzacyjnym w Rosji

W pierwszym półroczu dostawy aut osobowych z Chin do Rosji wzrosły o 543 procent. Państwo Środka ma już 70 proc. rosyjskiego rynku motoryzacyjnego. Przed rosyjską agresją na Ukrainę udział ten wynosił niecałe 10 proc.

Czytaj więcej

Rosja uzależnia się od samochodów z Chin. To największy rynek eksportu
10:35
28.07.2023

Putin twierdzi, że Rosja "uważnie analizuje" plan pokojowy afrykańskich przywódców 

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział dziś rano afrykańskim przywódcom, że Moskwa szanuje ich propozycję pokojową w sprawie Ukrainy i "uważnie ją analizuje".

Podczas szczytu Rosja-Afryka zapowiedział, że Rosja zwiększa dostawy żywności do Afryki, w tym niektóre darmowe dostawy zboża, które ogłosił dzień wcześniej, i jest zainteresowana rozwojem współpracy wojskowej z kontynentem.

10:06
28.07.2023

Niewybuch z amunicji kasetowej zabił rolnika na południu Ukrainy

W obwodzie mikołajowskim doszło do eksplozji, w wyniku której zginął mężczyzna pracujący na polu.

Jak informuje policja, 48-letni mężczyzna stanął na niewybuchu z amunicji kasetowej.

09:36
28.07.2023

Ukraińska armia ostrzega przed rosyjskimi atakami rakietowymi

- Noc była spokojna. Aktywność samolotów wroga była niewielka. Niewiele jest takich nocy. Wielu Ukraińców miało możliwość przynajmniej się wyspać. Mamy nadzieję, że ten dzień będzie spokojny, ale według sztabu generalnego nadal istnieje wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych. Dlatego wszyscy musimy być czujni i za każdym razem reagować na otrzymywane wiadomości o zagrożeniach powietrznych - powiedział Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych.

09:31
28.07.2023

Rosjanie w nocy zestrzelili drona w pobliżu Moskwy

Władze Rosji nie informują, co mogło być celem ataku.

Czytaj więcej

Nocny atak na Moskwę. Mer stolicy Rosji mówi o zestrzeleniu drona
09:07
28.07.2023

Siergiej Szojgu na paradzie wojskowej w Korei Północnej

Rosyjski minister obrony dziękował za wsparcie władz Korei Północnej i chwalił wojsko Kim Dzong Una.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un zorganizował paradę wojskową. Dołączyli do niego przedstawiciele Rosji i Chin
08:39
28.07.2023

Rosjanie próbowali odzyskać utracone tereny w pobliżu miejscowości Riwnopil i Makariwka

O nieudanych próbach ataku poinformował przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowaliow.

08:06
28.07.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 244 830 żołnierzy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od 24 lutego ubiegłego roku Rosja straciła na Ukrainie 244 830 żołnierzy.

Liczba ta obejmuje 560 strat poniesionych w ciągu ostatniego dnia.

Według raportu, Rosja straciła również 4 190 czołgów, 8 161 opancerzonych pojazdów bojowych, 7 240 pojazdów i zbiorników paliwa, 4 775 systemów artyleryjskich, 698 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 457 systemów obrony powietrznej, 315 samolotów, 311 śmigłowców, 4 007 dronów i 18 łodzi.

08:01
28.07.2023

Amerykanie prowadzą tajne rozmowy z Rosjanami

USA zasugerowały Kremlowi ponowne przeprowadzenie głosowania w ukraińskich obwodach donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim. Rosjanie odmówili.

Czytaj więcej

USA podjęły tajne rozmowy z Rosją w sprawie Ukrainy. Zaproponowano powtórzenie referendów
07:35
28.07.2023

Kreml i propagandyści próbują przekonywać, że kontrofensywa Ukraińców się nie powiodła

Celem ma być wzmocnienie pozycji władz w Moskwie i przedstawienie Władimira Putina jako polityka, który dobrze kieruje wojskiem.

Czytaj więcej

Kreml chce propagandowo przekonać, że ukraińska kontrofensywa się nie udała
07:12
28.07.2023

Siły ukraińskie kontynuują kontrofensywę na co najmniej trzech kierunkach 

Ukraińska armia kontynuowała operacje ofensywne wzdłuż granicy obwodu donieckiego z obwodem zaporoskim i posunęły się naprzód 27 lipca - poinformował Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował materiał filmowy pokazujący, że siły ukraińskie wyzwoliły Staromajorske, położone około dziewięciu kilometrów na południe od Wełyka Nowosiłka w zachodniej części obwodu donieckiego, po ciężkich walkach w tym rejonie.

Geolokalizowane nagrania opublikowane 26 lipca wskazują, że siły ukraińskie dokonały również niewielkich postępów na północ od Kliszcziwki (siedem kilometrów na południowy zachód od Bachmutu). Materiał filmowy sugeruje również, że siły ukraińskie poczyniły dodatkowe postępy na wschód od miejscowości Robotyne (położonej 10 kilometrów na południe od Orichowa w obwodzie zaporoskim) podczas operacji ofensywnych 26 lipca.

06:44
28.07.2023

Rosja ostrzelała dziewięć społeczności w obwodzie sumskim

 Siły rosyjskie zaatakowały 27 lipca dziewięć społeczności w obwodzie sumskim, strzelając ponad 80 pociskami z różnych rodzajów broni - poinformowała Administracja Wojskowa Obwodu Sumy. Ranna została jedna osoba.

06:24
28.07.2023

Rosjanie: Ukraina uderzyła w Tokmak w okupowanym obwodzie zaporoskim

Władimir Rogow, mianowany przez Rosję zastępca przywódcy okupowanych części obwodu zaporoskiego, oświadczył, że siły ukraińskie zaatakowały zajęte przez Rosję miasto Tokmak.

06:05
28.07.2023

Politico: Stany Zjednoczone spodziewają się, że we wrześniu rozpoczną dostawy czołgów Abrams na Ukrainę

Amerykańskie czołgi Abrams mogą zostać rozmieszczone na ukraińskim polu bitwy we wrześniu - donosi Politico, powołując się na sześć osób zaznajomionych z tematem.

Czytaj więcej

Pierwsze amerykańskie abramsy dla Ukrainy dopiero we wrześniu
05:59
27.07.2023

Relacja z czwartkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 519