Afrykańscy przywódcy naciskają na Putina. "Ta wojna musi się skończyć"

Afrykańscy przywódcy naciskali w Petersburgu na prezydenta Rosji Władimira Putina, aby "kontynuował swój plan pokojowy", mający na celu zakończenie wojny na Ukrainie i odnowienie porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża.

Publikacja: 28.07.2023 17:01

"Rozinne zdjęcie" uczestników szczytu Afryka - Rosja w Petersburgu

"Rozinne zdjęcie" uczestników szczytu Afryka - Rosja w Petersburgu

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 520

W Petersburgu kończy się szczyt Afryka - Rosja, podczas którego Rosja zaoferowała państwom afrykańskim dostawę rosyjskiego zboża, mimo nałożonych przez Zachód sankcji.

Putin chwalił się spodziewanymi rekordowymi plonami i zaoferował zboże nawet za darmo.

Ofertę Putina odrzuciło m.in. Zimbabwe, twierdząc, że zboża krajowi nie brakuje.

"Gest" prezydenta Rosji skrytykował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który powiedział, że "garść darowizn" dla kilku krajów Afryki nie zlikwiduje drastycznych skutków zerwania przez Rosję umowy zbożowej z Morza Czarnego.

Afrykańscy przywódcy: Ta wojna musi się skończyć

Uczestniczący w  szczycie w Petersburgu nieliczni afrykańscy przywódcy także nalegają na powrót do umowy zbożowej.

Chociaż ich komunikaty w drugim dniu szczytu z Putinem nie były bezpośrednio krytyczne wobec Rosji, to były bardziej skoordynowane i zdecydowane niż te, które do tej pory wypowiadały kraje afrykańskie.

Czytaj więcej

Prigożyn na szczycie Rosja-Afryka w Petersburgu. "Wzmacnia wpływy w Afryce"

Przypomniały one przywódcy Kremla o głębokim zaniepokojeniu Afryki konsekwencjami wojny, zwłaszcza rosnącymi cenami żywności.

- Ta wojna musi się skończyć. I może się zakończyć tylko na podstawie sprawiedliwości i rozsądku – powiedział przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej Moussa Faki Mahamat Putinowi i przywódcom afrykańskim w Petersburgu.

Dodał, że zakłócenia w dostawach energii i zboża muszą się natychmiast zakończyć, a umowa zbożowa musi zostać przedłużona z korzyścią dla wszystkich narodów świata, w szczególności Afrykanów.

Do powrotu do umowy zbożowej z Morza Czarnego wezwał Rosje także przywódca Egiptu, Abdel Fatah al-Sisi.

W przemówieniu wygłoszonym na sesji plenarnej delegacji afrykańskich z udziałem rosyjskiego prezydenta al-Sisi powiedział, że „niezbędne jest osiągnięcie porozumienia” w sprawie wznowienia umowy, która umożliwiła dotarcie na rynki 33 mln ton ukraińskiego zboża, z czego nczącej części do krajów rozwijających się w Afryce.

Afrykański plan pokojowy przyjęty chłodno

Reuters poinformował w czerwcu, że afrykański plan przewiduje szereg możliwych kroków w celu zażegnania konfliktu, w tym wycofanie wojsk rosyjskich, usunięcie rosyjskiej taktycznej broni jądrowej z Białorusi, zawieszenie nakazu aresztowania Putina przez Międzynarodowy Trybunał Karny oraz złagodzenie sankcji.

Putin przyjął plan uprzejmie, ale chłodno, kiedy afrykańscy przywódcy przedstawili mu go w zeszłym miesiącu. W piątek powiedział, że Moskwa szanuje tę propozycję i dokładnie ją analizuje.

Odpowiadając Mahamatowi, powiedział, że Rosja jest „wdzięczna  afrykańskim przyjaciołom za zwrócenie uwagi na ten problem”, ale to Kijów odmówił negocjacji.

Rosja od dawna mówi, że jest otwarta na rozmowy, ale muszą one uwzględniać „nowe realia” w terenie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z kolei odrzucił pomysł zawieszenia broni, które pozostawiłoby prawie jedną piątą jego kraju pod kontrolą Rosjii dałoby jej siłom czas na przegrupowanie się po 17 ciężkich miesiącach wojny.

W Petersburgu kończy się szczyt Afryka - Rosja, podczas którego Rosja zaoferowała państwom afrykańskim dostawę rosyjskiego zboża, mimo nałożonych przez Zachód sankcji.

Putin chwalił się spodziewanymi rekordowymi plonami i zaoferował zboże nawet za darmo.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla