00:11
26.07.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:01
26.07.2023

Bundeswehra po raz pierwszy krytykuje kontrofensywę Ukrainy

W raporcie, do którego dotarł niemiecki dziennik "Bild", wywiad pisze, że ukraińskie dowództwo wykazuje „niekiedy istotne braki na odpowiednim szczeblu w kierowaniu i stosowaniu procesów dowodzenia, prowadzące do częściowo błędnych i niebezpiecznych decyzji”.

Czytaj więcej

Niemiecki wywiad krytykuje błędy w ukraińskiej kontrofensywie
23:45
26.07.2023

Komisarz Wojciechowski: Jesteśmy gotowi eksportować prawie wszystko

UE szuka pomocy w finansowaniu kosztownego transportu zboża z Ukrainy po wycofaniu się Rosji ze wspieranej przez ONZ umowy zbożowej na Morzu Czarnym, powiedział dziś komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Wojciechowski w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że UE jest gotowa wyeksportować prawie wszystkie ukraińskie produkty rolne „ścieżkami solidarności” i pomóc w pokryciu kosztów.

- Jesteśmy gotowi eksportować prawie wszystko. To około 4 mln ton nasion oleistych i zbóż miesięcznie i taki wolumen osiągnęliśmy w listopadzie ubiegłego roku

23:18
25.07.2023

Zełenski przestrzega: Jakiekolwiek osobiste wzbogacenie się zamiast interesów Ukrainy wywołuje co najmniej furię

Wołodymyr Zełenski ostrzegł urzędników i parlamentarzystów, którzy w czasie wojny szukają opłacalnych podróży służbowych, wypoczywają w kurortach i bogacą się kosztem państwa, że dopuszczają się zdrady interesów narodowych i publicznych

- Miliony Ukraińców dzień po dniu skupiają się na jednej rzeczy. Nie na sobie, nie na własnych pragnieniach, ale na obronie państwa i swojego życia. Ale niestety niektórzy myślą, że wojna jest gdzieś daleko od nich. Jakby kopuła Rady Najwyższej, mury niektórych urzędów lub lista niektórych mocarstw mogły osłaniać ich przed rzeczywistością - mówił zełenski

Zdaniem prezydenta nikt nie wybaczy posłom, sędziom, „komisarzom wojskowym” ani żadnym innym urzędnikom sprzeciwu wobec państwa.

- W przypadku jednych chodzi o wyspy i kurorty w czasie wojny,  innych - o nabijanie kieszeni w biurze poborowym, jeszcze innych o łapówki w sądach. W przypadku każdego funkcjonariusza publicznego to zdrada zasad państwa, zdrada interesów społeczeństwa - podkreślił prezydent.

22:59
25.07.2023

136 eksplozji w ciągu doby w obwodzie sumskim

Okupanci ponownie otworzyli ogień na granicy obwodu sumskiego, w ciągu dnia zarejestrowano 136 eksplozji. Ostrzelanych zostało 17 miejscowości w dziesięciu gminach regionu.

Uszkodzone zostały  domy i linie energetyczne.

22:30
25.07.2023

Państwa Afryki bojkotują szczyt z Rosją

38 z 54 krajów afrykańskich nie wysłało swoich przywódców na szczyt Rosja-Afryka, który odbędzie się 27-28 lipca w Petersburgu z udziałem Putina.

Tylko 16 krajów będzie reprezentowanych na szczeblu głów państw. Kolejnych 10 państw afrykańskich wysłało swoich premierów na wydarzenie w Petersburgu. Niemal połowa uczestników szczytu wysłała delegacje niższego szczebla:  na czele 16 delegacji stoją wicepremierzy  i ministrowie, a pięciu - tylko ambasadorzy. Pięć państw afrykańskich w ogóle odmówiło udziału w szczycie.

22:09
25.07.2023

Departament Stanu: Rosja i Iran pogłębiają partnerstwo wojskowe

Iran pozostaje głównym wojskowym sponsorem Rosji w jej wojnie z Ukrainą, a partnerstwo wojskowe między obydwoma krajami tylko się pogłębia - powiedział zastępca głównego rzecznika Departamentu Stanu USA, Vedant Patel, podczas wtorkowej odprawy w Waszyngtonie, komentując doniesienia amerykańskiego wywiadu, że Rosja buduje zakład produkcji dronów z pomocą Iranu.

21:43
25.07.2023

5 krajów graniczących z Ukrainą zwraca się do UE o przedłużenie tymczasowego zakazu importu ukraińskich produktów zbożowych

Pięć państw członkowskich Unii Europejskiej graniczących z Ukrainą wystąpiło o przedłużenie obowiązującego zakazu importu czterech rodzajów ukraińskiego zboża poza planowaną datę wygaśnięcia 15 września - poinformowała we wtorek Rada UE.

Polska, Węgry, Bułgaria, Słowacja i Rumunia chciałyby, aby tymczasowy zakaz importu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, oleju rzepakowego i słonecznikowego do UE został przedłużony do końca roku, powiedział minister rolnictwa Hiszpanii Luis Planas Puchades na konferencji prasowej w Brukseli. Przemawiał jako przewodniczący Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

W maju UE przyjęła środki mające na celu złagodzenie wąskich gardeł logistycznych i ochronę lokalnych rolników przed zaniżaniem cen przez tańsze zboże produkowane na Ukrainie.

21:18
25.07.2023

Po rosyjskim ataku na Konstiantyniwkę zmarło drugie dziecko

Pawło Kyryłenko, szef Administracji Wojskowej Obwodu Donieckiego, napisał na Telegramie, że w wyniku wczorajszego ataku z użyciem amunicji kasetowej zginęły trzy osoby, a sześć zostało rannych. wśród ofiar jest dwoje dzieci, 12-letnia dziewczynka zmarła dziś w szpitalu.

20:58
25.07.2023

Ukraińskie wojsko jeździ na paliwie produkowanym z rosyjskiej ropy

Według gazety "Handelsblatt" ukraińskie służby celne odnotowały wyraźny wzrost importu oleju napędowego z Węgier i Turcji.

Czytaj więcej

Ukraińskie czołgi napędzane rosyjską ropą
20:42
25.07.2023

Kolejny transport Grupy Wagnera wjechał na Białoruś

Informuje "Białoruski Gajun", organizacja, która zajmuje się obserwacją ruchów wojsk.

Czytaj więcej

Jedenasty konwój wagnerowców wjechał na Białoruś. W kolumnie pojazdy opancerzone
20:21
25.07.2023

Stany Zjednoczone ogłaszają nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 mln USD

Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 400 mln USD dla Ukrainy, obejmujący amunicję do artylerii i systemów obrony powietrznej.

Pakiet zawiera amunicję do systemów obrony powietrznej Patriot i NASAM, a także pociski Stinger, pociski artyleryjskie 155 mm i 105 mm, 32 transportery opancerzone Stryker oraz ponad 28 milionów sztuk amunicji do broni strzeleckiej i granatów – poinformował Pentagon w oświadczeniu.

19:56
25.07.2023

Były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej ranny w walkach na Ukrainie

Bardzo wyraźnie ostrzegaliśmy obywateli amerykańskich,   aby nie podróżowali na Ukrainę, nie mówiąc już o uczestnictwie w walkach - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel.

Czytaj więcej

Zwolniony w wymianie więźniów były marines ranny podczas walk na Ukrainie
19:35
25.07.2023

Polska podpisała ze Szwecją kontrakt na zakup samolotów

Polska podpisała kontrakt na zakup dwóch szwedzkich samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli Saab 340 AEW-300.

Czytaj więcej

Polska kupuje szwedzkie samoloty do wzmocnienia wschodniej flanki NATO
19:19
25.07.2023

Ukraińskie zboże popłynie z Kłajpedy

Litewski port jest gotów na eksport, po tym jak Polska i cztery inne kraje żądają przedłużenia zakazu importu.

Czytaj więcej

Ukraińskie zboże może popłynąć do Kłajpedy
19:00
25.07.2023

Ukraiński poseł podejrzany o współpracę z Rosją zatrzymany

Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że ​​poseł podejrzany o współpracę z Rosją został zatrzymany i umieszczony w areszcie śledczym.

W oświadczeniu prokuratura poinformowała, że ​​Ołeksandr Ponomariow, poseł wybrany z ramienia obecnie zdelegalizowanej partii oskarżonej o powiązania z Rosją, został przez sąd rejonowy w Kijowie umieszczony w areszcie bez możliwości zwolnienia za kaucją.

18:42
25.07.2023

Putin nie poleci na szczyt BRICS, ale połączy się przez wideo

Rosyjski przywódca Władimir Putin będzie uczestniczył we wszystkich trzech dniach szczytu BRICS za pośrednictwem łącza wideo - zapowiedział Jurij Uszakow, doradca Putina ds. międzynarodowych. Na miejscu w Johannesburgu obecny będzie za to minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. W szczycie, który potrwa od 22 do 24 sierpnia, wezmą udział przedstawiciele RPA, Rosji, Chin, Brazylii i Indii.

18:22
25.07.2023

Rosyjski myśliwiec uszkodził amerykańskiego drona nad Syrią

Rosyjski myśliwiec przeleciał w odległości kilku metrów od amerykańskiego drona nad Syrią i wystrzelił w jego kierunku flary, uderzając w bezzałogowiec i uszkadzając go - poinformowało wojsko USA.

„Jedna z rosyjskich flar uderzyła w amerykański MQ-9, poważnie uszkadzając jego śmigło” – przekazał w oświadczeniu generał broni Alex Grynkewich, szef Centrali Sił Powietrznych USA. „Wzywamy siły rosyjskie w Syrii do natychmiastowego położenia kresu temu lekkomyślnemu, niesprowokowanemu i nieprofesjonalnemu zachowaniu”.

Incydent nastąpił zaledwie tydzień po tym, jak rosyjski myśliwiec przeleciał niebezpiecznie blisko amerykańskiego samolotu obserwacyjnego z załogą.

18:01
25.07.2023

Putin zamierza odwiedzić Turcję

Starszy doradca Kremla ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział we wtorek, że w planach obu krajów jest wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina w Turcji, ale nie ustalono jeszcze konkretnej daty.

17:40
25.07.2023

Kreml: Putin w październiku odwiedzi Chiny

Według doradcy Kremla Jurija Uszakowa, prezydent Rosji Władimir Putin zamierza odwiedzić Chiny w październiku, kiedy rząd chiński będzie gospodarzem Belt and Road Forum.

Prezydent Chin Xi Jinping będzie gospodarzem III Międzynarodowego Forum Współpracy Międzynarodowej Belt and Road  w Pekinie. Zaprosił na to wydarzenie Putina, który odwiedził Moskwę na początku tego roku.

Forum jest odpowiedzią Chin na Davos czy G20 i ma na celu zacieśnienie współpracy między państwami Eurazji. Putin uczestniczył i przemawiał na pierwszych dwóch forach Pasa i Szlaku, które odbyły się w Pekinie w 2017 i 2019 roku.

17:36
25.07.2023

Unilever: pozostanie w Rosji to najlepsza z najgorszych opcji

Unilever wciąż rozważa trzy opcje swojej przyszłości biznesowej w Rosji, zastanawia się, czy porzucić, sprzedać lub utrzymać tam swoją działalność.

Czytaj więcej

Dylemat koncernu Unilever w Rosji: porzucić, sprzedać, zachować
17:11
25.07.2023

Delegacja rosyjskiego MON z wizytą w Korei Północnej

Delegacja ma uczestniczyć w uroczystych wydarzeniach "poświęconych 70. rocznicy zwycięstwa narodu koreańskiego w Wojnie Ojczyźnianej 1950-1953".

16:49
25.07.2023

Rosjanie zajęli wieś Siergiejewka

Siły rosyjskie zdołały zająć wieś Siergiejewka - przekazało Ministerstwo Obrony, kierowane przez Siergieja Szojgu. 

Według tego źródła Rosjanie dokonali postępu na kierunku Łymania, przesuwając się „do czterech kilometrów wzdłuż frontu i dwóch w głąb”. Straty Ukraińców wyniosły - według najeźdźców - 190 żołnierzy, zniszczone zostały też dwa składy amunicji.

16:33
25.07.2023

Rosjanie niemile widziani w kolejnym szwajcarskim banku

Do końca roku bank Julius Baer zaprzestanie obsługi rosyjskich klientów, a ich karty płatnicze przestaną działać do końca września.

Czytaj więcej

Drugi bank Szwajcarii nie będzie już obsługiwał Rosjan
16:20
25.07.2023

W Sewastopolu mniej turystów. Będą dotacje

Branża turystyczna w Sewastopolu otrzyma w tym roku dodatkowe 540 mln rubli (ok. 24 mln rubli) pomocy państwowej - zapowiedział wicepremier Rosji Dmitrij Czernyszenko. Według stanu na drugą połowę lipca, napływ turystów do Sewastopola wyniósł 114 tys. osób, czyli mniej niż w 2022 roku.

15:59
25.07.2023

Brytyjski wywiad: Rosja zaminowuje Morze Czarne

Ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ powiedział, że premier Rishi Sunak podzielił się z Ukrainą informacjami wywiadowczymi, że Rosja rozłożyła dodatkowe miny na Morzu Czarnym i może zaatakować cywilną żeglugę w regionie.

Reuters donosi, że Barbara Woodward powiedziała, że ​​Wielka Brytania ma informacje wskazujące, że „rosyjskie wojsko może dalej rozszerzać swoje ataki na ukraińskie składy zbożowe, obejmując ataki na cywilną żeglugę na Morzu Czarnym”.

15:44
25.07.2023

Rosjanie już nie zjedzą paluszków rybnych z „nieprzyjaznych krajów”

Rosyjski rząd zakazał importu gotowych produktów rybnych i owoców morza z „nieprzyjaznych krajów”. Przepisy mają obowiązywać do końca 2023 r. W opublikowanym komunikacie wprost przyznano, że jest to odwet za sankcje nakładane na Rosję. Zdaniem pomysłodawców zakaz importu z krajów UE, Stanów Zjednoczonych czy Norwegii „uwolni pewne nisze rynkowe, które zostaną wypełnione przez krajowych producentów, których zdolności pozwalają w pełni zaspokoić potrzeby krajowego rynku”.

15:19
25.07.2023

Ambasador Rosji w Mołdawii wezwany w związku z raportem z inwigilacji

Ambasador Rosji zostanie wezwany do mołdawskiego MSZ  w związku z doniesieniami o zainstalowaniu sprzętu szpiegowskiego na dachu moskiewskiej ambasady w Kiszyniowie.

Portal Insider i kanał telewizyjny Jurnal TV poinformowały, że na budynku i sąsiedniej posesji zainstalowano 28 anten satelitarnych, masztów oraz urządzeń nadawczych i odbiorczych.Na budynkach widziano osoby związane z rosyjskim wywiadem.

„Uważamy szpiegostwo lub zagraniczną ingerencję w wewnętrzne sprawy Mołdawii za absolutnie niedopuszczalne, co stanowi bezpośrednie wyzwanie dla suwerenności i bezpieczeństwa narodowego państwa mołdawskiego” – oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Mołdawii.

14:57
25.07.2023

Rosja podnosi limit wieku dla poborowych

Duma, izba niższa rosyjskiego parlamentu, przegłosowała przepisy podnoszące górną granicę wieku, w którym mężczyźni mogą być powoływani do wojska, z 27 do 30 lat. Nowe prawo ma wejść w życie od 1 stycznia.

14:33
25.07.2023

Ostrzał w obwodzie chersońskim

Szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że w wyniku rosyjskiego ostrzału na terenie wsi Tokariwka zginął mężczyzna.

14:19
25.07.2023

Kreml: Rosja nie może teraz wrócić do umowy zbożowej

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie może obecnie wrócić do porozumienia ws. umowy zbożowej dotyczącej Morza Czarnego, ponieważ interesy Moskwy nie są realizowane.

13:52
25.07.2023

Polska trzecim najbardziej gościnnym dla Rosjan krajem w UE

W roku rosyjskiej agresji na Ukrainę kraje Unii wydały obywatelom Rosji najwięcej w historii kart stałego pobytu.

Czytaj więcej

Polska gościnna dla Rosjan. Jest trzecia w UE pod względem wydanych kart pobytu
13:30
25.07.2023

KE wypłaciła kolejne pieniądze dla Ukrainy

Dzisiaj wypłaciliśmy (Ukrainie - red.) kolejne 1,5 mld euro, aby pomóc utrzymać funkcjonowanie państwa i naprawić infrastrukturę - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, odnosząc się do pomocy makrofinansowej dla Kijowa.

13:11
25.07.2023

Rosyjscy turyści najbardziej boją się podróżować do USA

Obywatele Rosji najbardziej obawiają się podróży do Stanów Zjednoczonych. Za najbezpieczniejsze dla siebie uważają Malediwy i Seszele, ale zdecydowanie częściej wybierają podróż do Armenii czy Uzbekistanu.

Czytaj więcej

Dokąd boją się podróżować Rosjanie? Jeden kraj na czele
12:57
25.07.2023

Zełenski: Ukraina musi wzmocnić swoją obronę powietrzną

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że odbył rozmowę z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem, podczas której podkreślił m.in., że Ukraina musi pilnie wzmocnić swą obronę powietrzną, by chronić mieszkańców i dziedzictwo historyczne. Zełenski dodał, że z Sunakiem omówił też dalszą współpracę wojskową, przebieg ukraińskiej kontrofensywy oraz aktualne potrzeby obronne Ukrainy.

12:33
25.07.2023

Kolejny pakiet pomocy USA dla Ukrainy

Administracja prezydenta Joe Bidena wyśle na Ukrainę dodatkową pomoc wojskową o wartości do 400 mln dol. - wynika z informacji agencji AP. Pakiet ma obejmować amunicję do systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności (HIMARS), pociski kierowane ziemia-powietrze Stinger oraz przeciwpancerne pociski kierowane Javelin.

12:11
25.07.2023

Postępy ukraińskiej kontrofensywy

Rzecznik ukraińskiego dowództwa Andrij Kowalow poinformował o postępach ukraińskich wojsk w kierunku wsi Staromajorśke, położonej w pobliżu osiedli odbitych przez Ukrainę w ubiegłym miesiącu w obwodzie donieckim.

Kijów twierdzi, że od początku kontrofensywy Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły ok. 192 km2 na południu i 35 km2 na wschodzie. Dla porównania, łącznie to obszar mniejszy od połowy powierzchni Warszawy.

11:49
25.07.2023

Brak Kalibrów na Morzu Czarnym

Według informacji ukraińskich Sił Zbrojnych, rano na Morzu Czarnym nie było żadnego rosyjskiego okrętu uzbrojonego w pociski manewrujące Kalibr, zaś dyżur bojowy pełniło osiem jednostek.

11:31
25.07.2023

Do wygrania spotkanie z zespołem Depeche Mode. Aukcja na rzecz Ukraińców

Można wylicytować spotkanie z muzykami Depeche Mode, a pieniądze przekazane zostaną na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Przed koncertem będzie zorganizowane kilkunastominutowe spotkanie, na którym zwycięzcy aukcji będą mogli się spotkać z artystami, a później wezmą udział w koncercie - powiedział w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Piotr Sasin, dyrektor krajowy i prezes zarządu CARE International in Poland.

Czytaj więcej

Piotr Sasin: Z zespołem Depeche Mode zbierzemy środki na wsparcie dzieci z Ukrainy
11:15
25.07.2023

Doniesienia o zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca

Ukraińskie dowództwo podało, że rano wojska Ukrainy zestrzeliły rosyjski śmigłowiec Ka-52.

10:48
25.07.2023

Rosyjskie straty. Sztab Generalny Ukrainy podał nowe dane

Według ukraińskiego Sztabu Generalnego, od 24 lutego 2022 r. Rosjanie stracili na Ukrainie 243,2 tys. żołnierzy, 4174 czołgów, 8131 pojazdów opancerzonych, 4705 zestawów artyleryjskich, 698 wyrzutni rakiet, 454 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3977 bezzałogowych statków powietrznych, 1307 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7194 pojazdów (w tym cystern) i 703 jednostki sprzętu specjalnego.

10:27
25.07.2023

Departament Stanu USA o słowach Łukaszenki ws. "wycieczki wagnerowców do Polski"

Zdaniem rzecznika Departamentu Stanu USA Matthew Millera, słowa Aleksandra Łukaszenki o "wycieczce wagnerowców do Polski" są "kolejnymi z serii nieodpowiedzialnych".

Czytaj więcej

USA o Polsce: Będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO
09:57
25.07.2023

Ukraińcy o postępach w rejonie Bachmutu

Powołując się na rzecznika Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy portal Suspilne podał, że wojska ukraińskie wyeliminowało Rosjan z pozycji w pobliżu Andrijiwki w rejonie bachmuckim i kontynuują natarcie na północ i południe od Bachmutu.

09:42
25.07.2023

Obiekt infrastruktury uszkodzony w obwodzie żytomierskim

Wojska rosyjskie za pomocą bezzałogowego statku powietrznego Shahed uderzyły w obiekt infrastruktury w obwodzie żytomierskim - podał szef lokanej administracji Witalij Buneczko. Dodał, że rozmiary szkód są ustalane.

09:25
25.07.2023

Rosjanie o ukraińskiej próbie lądowania na lewym brzegu Dniepru

Rosyjskie oficjalne źródła podają, iż wojsko rosyjskie twierdzi, że odparło kolejną próbę sił ukraińskich wylądowania na okupowanym lewym brzegu Dniepru w pobliżu mostu Antonowskiego w obwodzie chersońskim. Według tego źródła, dwie ukraińskie łodzie zostały zatopione, a dziewięciu żołnierzy poległo.

09:11
25.07.2023

Doniesienia o ostrzale w obwodzie chersońskim

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na terenach obwodu chersońskiego 46 ostrzałów. Odnotowano uderzenia 250 pocisków z moździerzy, artylerii, wyrzutni rakiet Grad czy dronów - podał szef lokalnych władz Ołeksandr Prokudin informując, że dwie osoby zostały ranne.

09:03
25.07.2023

Alarmy powietrzne na Ukrainie

Na terenie szeregu obwodów Ukrainy, m.in. w obwodzie sumskim na północy i dniepropietrowskim na południowym wschodzie kraju ogłoszono alarm powietrzny.

08:52
25.07.2023

Od początku wojny zginęło 497 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 497 dzieci, a 1077 zostało rannych.

08:39
25.07.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 13,9 mln osób

24 lipca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 30,7 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 35,6 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 12,1 mln osób.

08:24
25.07.2023

Kolejny alarm powietrzny na Ukrainie

Ostrzeżenie wydano także na terenie obwodu chersońskiego.

08:16
25.07.2023

Doniesienia o ataku w obwodzie czerkaskim

Szef administracji obwodu czerkaskiego (środkowa Ukraina) Ihor Taburec podał, że noc nie minęła spokojnie, a wojska rosyjskie zaatakowały w regionie za pomocą bojowych dronów (tzw. amunicji krążącej). Taburec przekazał w mediach społecznościowych, że dwa bezzałogowce typu Shahed uderzyły w pola, jeden - w pusty hangar rolniczy. Brak doniesień o ofiarach.

07:56
25.07.2023

Alarm powietrzny

W obwodzie donieckim ogłoszono alarm powietrzny.

07:32
25.07.2023

Doniesienia o ofiarach w obwodzie donieckim

Informując o dwóch zabitych i dziesięciu osobach rannych w regionie gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko zastrzegł, że nie można ustalić dokładnej liczby ofiar w miastach Mariupol i Wołnowacha.

07:21
25.07.2023

Pawło Kyryłenko: Rosjanie zabijają z zimną krwią i cynicznie

We wczorajszym ostrzale Konstantyniwki w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a rannych zostało siedem osób, w tym czworo dzieci w wieku od 5 do 12 lat, informuje gubernator obwodu donieckiego. "Kolejna zbrodnia Rosjan na ludności cywilnej, dokonana umyślnie, z zimną krwią i cynicznie." - napisał w mediach społecznościowych Pawło Kyryłenko.

06:57
25.07.2023

Kijów: Wróg zaatakował za pomocą dronów szturmowych

"Alarm trwał 3 godziny. Wcześniej wróg używał irańskiej amunicji zaporowej typu Shahed. To już szósty atak dronów na stolicę w tym miesiącu. Wszystkie cele powietrzne zostały wykryte i zniszczone przez siły i środki obrony powietrznej" - napisała w mediach społecznościowych Administracja Wojskowa Miasta Kijów.

06:43
25.07.2023

Obwód sumski ostrzelany

W poniedziałek siły rosyjskie ostrzelały siedem miejscowości w obwodzie sumskim, wystrzeliwując ponad 100 pocisków z różnych rodzajów broni, poinformowała Administracja Wojskowa obwodu sumskiego.

06:25
25.07.2023

W nocy Rosjanie bombardowali ukraińskie miasta

Alarm przeciwlotniczy ogłoszono w Kijowie, do którego zbliżały się drony. Według lokalnych mediów udało się je zestrzelić.

Syreny alarmowe słychać było również w obwodzie odeskim, tarnopolskim, chmielnickim i rówieńskim. Sztab Generalny Ukrainy informuje, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 72 naloty i ostrzeliwały z artylerii ponad 50 miejscowości. Są zabici i ranni.

Ukraińskie oddziały odparły serię szturmów od Łymanem, Bachmutem i Awdijiwką, gdzie bombardowania osiedli były bardzo intensywne.

06:10
24.07.2023

Podsumowanie poniedziałkowych wydarzeń:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 516