Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Bundeswehra po raz pierwszy krytykuje kontrofensywę Ukrainy
W raporcie, do którego dotarł niemiecki dziennik "Bild", wywiad pisze, że ukraińskie dowództwo wykazuje „niekiedy istotne braki na odpowiednim szczeblu w kierowaniu i stosowaniu procesów dowodzenia, prowadzące do częściowo błędnych i niebezpiecznych decyzji”.
Czytaj więcej
Ukraińska kontrofensywa postępuje wolno, ponieważ armia nie realizuje w pełni szkolenia otrzymanego na Zachodzie. Tak niemiecki wywiad ocenia działania Sił Zbrojnych Ukrainy w raporcie, do którego dotarł dziennik "Bild".
Komisarz Wojciechowski: Jesteśmy gotowi eksportować prawie wszystko
UE szuka pomocy w finansowaniu kosztownego transportu zboża z Ukrainy po wycofaniu się Rosji ze wspieranej przez ONZ umowy zbożowej na Morzu Czarnym, powiedział dziś komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Wojciechowski w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że UE jest gotowa wyeksportować prawie wszystkie ukraińskie produkty rolne „ścieżkami solidarności” i pomóc w pokryciu kosztów.
- Jesteśmy gotowi eksportować prawie wszystko. To około 4 mln ton nasion oleistych i zbóż miesięcznie i taki wolumen osiągnęliśmy w listopadzie ubiegłego roku
Zełenski przestrzega: Jakiekolwiek osobiste wzbogacenie się zamiast interesów Ukrainy wywołuje co najmniej furię
Wołodymyr Zełenski ostrzegł urzędników i parlamentarzystów, którzy w czasie wojny szukają opłacalnych podróży służbowych, wypoczywają w kurortach i bogacą się kosztem państwa, że dopuszczają się zdrady interesów narodowych i publicznych
- Miliony Ukraińców dzień po dniu skupiają się na jednej rzeczy. Nie na sobie, nie na własnych pragnieniach, ale na obronie państwa i swojego życia. Ale niestety niektórzy myślą, że wojna jest gdzieś daleko od nich. Jakby kopuła Rady Najwyższej, mury niektórych urzędów lub lista niektórych mocarstw mogły osłaniać ich przed rzeczywistością - mówił zełenski
Zdaniem prezydenta nikt nie wybaczy posłom, sędziom, „komisarzom wojskowym” ani żadnym innym urzędnikom sprzeciwu wobec państwa.
- W przypadku jednych chodzi o wyspy i kurorty w czasie wojny, innych - o nabijanie kieszeni w biurze poborowym, jeszcze innych o łapówki w sądach. W przypadku każdego funkcjonariusza publicznego to zdrada zasad państwa, zdrada interesów społeczeństwa - podkreślił prezydent.
136 eksplozji w ciągu doby w obwodzie sumskim
Okupanci ponownie otworzyli ogień na granicy obwodu sumskiego, w ciągu dnia zarejestrowano 136 eksplozji. Ostrzelanych zostało 17 miejscowości w dziesięciu gminach regionu.
Uszkodzone zostały domy i linie energetyczne.
Państwa Afryki bojkotują szczyt z Rosją
38 z 54 krajów afrykańskich nie wysłało swoich przywódców na szczyt Rosja-Afryka, który odbędzie się 27-28 lipca w Petersburgu z udziałem Putina.
Tylko 16 krajów będzie reprezentowanych na szczeblu głów państw. Kolejnych 10 państw afrykańskich wysłało swoich premierów na wydarzenie w Petersburgu. Niemal połowa uczestników szczytu wysłała delegacje niższego szczebla: na czele 16 delegacji stoją wicepremierzy i ministrowie, a pięciu - tylko ambasadorzy. Pięć państw afrykańskich w ogóle odmówiło udziału w szczycie.
Departament Stanu: Rosja i Iran pogłębiają partnerstwo wojskowe
Iran pozostaje głównym wojskowym sponsorem Rosji w jej wojnie z Ukrainą, a partnerstwo wojskowe między obydwoma krajami tylko się pogłębia - powiedział zastępca głównego rzecznika Departamentu Stanu USA, Vedant Patel, podczas wtorkowej odprawy w Waszyngtonie, komentując doniesienia amerykańskiego wywiadu, że Rosja buduje zakład produkcji dronów z pomocą Iranu.
5 krajów graniczących z Ukrainą zwraca się do UE o przedłużenie tymczasowego zakazu importu ukraińskich produktów zbożowych
Pięć państw członkowskich Unii Europejskiej graniczących z Ukrainą wystąpiło o przedłużenie obowiązującego zakazu importu czterech rodzajów ukraińskiego zboża poza planowaną datę wygaśnięcia 15 września - poinformowała we wtorek Rada UE.
Polska, Węgry, Bułgaria, Słowacja i Rumunia chciałyby, aby tymczasowy zakaz importu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, oleju rzepakowego i słonecznikowego do UE został przedłużony do końca roku, powiedział minister rolnictwa Hiszpanii Luis Planas Puchades na konferencji prasowej w Brukseli. Przemawiał jako przewodniczący Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.
W maju UE przyjęła środki mające na celu złagodzenie wąskich gardeł logistycznych i ochronę lokalnych rolników przed zaniżaniem cen przez tańsze zboże produkowane na Ukrainie.
Po rosyjskim ataku na Konstiantyniwkę zmarło drugie dziecko
Pawło Kyryłenko, szef Administracji Wojskowej Obwodu Donieckiego, napisał na Telegramie, że w wyniku wczorajszego ataku z użyciem amunicji kasetowej zginęły trzy osoby, a sześć zostało rannych. wśród ofiar jest dwoje dzieci, 12-letnia dziewczynka zmarła dziś w szpitalu.
Ukraińskie wojsko jeździ na paliwie produkowanym z rosyjskiej ropy
Według gazety "Handelsblatt" ukraińskie służby celne odnotowały wyraźny wzrost importu oleju napędowego z Węgier i Turcji.
Czytaj więcej
Ukraińskie wojsko, w tym czołgi jeżdżą na paliwie produkowanym z rosyjskiej ropy. Ukraina kupuje diesel na Węgrzech i w Turcji, które produkują go z surowca importowanego z Rosji.
Kolejny transport Grupy Wagnera wjechał na Białoruś
Informuje "Białoruski Gajun", organizacja, która zajmuje się obserwacją ruchów wojsk.
Czytaj więcej
25 lipca na Białoruś wjechał z Rosji kolejny, jedenasty już konwój najemników z Grupy Wagnera. W nim - w przeciwieństwie do pierwszych 10 konwojów - widać było pojazdy opancerzone - informuje "Białoruski Gajun".
Stany Zjednoczone ogłaszają nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 mln USD
Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 400 mln USD dla Ukrainy, obejmujący amunicję do artylerii i systemów obrony powietrznej.
Pakiet zawiera amunicję do systemów obrony powietrznej Patriot i NASAM, a także pociski Stinger, pociski artyleryjskie 155 mm i 105 mm, 32 transportery opancerzone Stryker oraz ponad 28 milionów sztuk amunicji do broni strzeleckiej i granatów – poinformował Pentagon w oświadczeniu.
Były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej ranny w walkach na Ukrainie
Bardzo wyraźnie ostrzegaliśmy obywateli amerykańskich, aby nie podróżowali na Ukrainę, nie mówiąc już o uczestnictwie w walkach - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel.
Czytaj więcej
Były żołnierz piechoty morskiej USA Trevor Reed, zwolniony z więzienia w Rosji w ramach wymiany więźniów w zeszłym roku, został ranny podczas walk na Ukrainie.
Polska podpisała ze Szwecją kontrakt na zakup samolotów
Polska podpisała kontrakt na zakup dwóch szwedzkich samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli Saab 340 AEW-300.
Czytaj więcej
Polska zdecydowała się na zakup dwóch szwedzkich samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli za około 600 mln koron szwedzkich (57,81 mln dolarów).
Ukraińskie zboże popłynie z Kłajpedy
Litewski port jest gotów na eksport, po tym jak Polska i cztery inne kraje żądają przedłużenia zakazu importu.
Czytaj więcej
Litwa proponuje przerzucenie ukraińskiego ziarna do portów państw bałtyckich, po tym jak Polska i cztery inne kraje żądają przedłużenia zakazu importu.
Ukraiński poseł podejrzany o współpracę z Rosją zatrzymany
Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że poseł podejrzany o współpracę z Rosją został zatrzymany i umieszczony w areszcie śledczym.
W oświadczeniu prokuratura poinformowała, że Ołeksandr Ponomariow, poseł wybrany z ramienia obecnie zdelegalizowanej partii oskarżonej o powiązania z Rosją, został przez sąd rejonowy w Kijowie umieszczony w areszcie bez możliwości zwolnienia za kaucją.
Putin nie poleci na szczyt BRICS, ale połączy się przez wideo
Rosyjski przywódca Władimir Putin będzie uczestniczył we wszystkich trzech dniach szczytu BRICS za pośrednictwem łącza wideo - zapowiedział Jurij Uszakow, doradca Putina ds. międzynarodowych. Na miejscu w Johannesburgu obecny będzie za to minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. W szczycie, który potrwa od 22 do 24 sierpnia, wezmą udział przedstawiciele RPA, Rosji, Chin, Brazylii i Indii.
Rosyjski myśliwiec uszkodził amerykańskiego drona nad Syrią
Rosyjski myśliwiec przeleciał w odległości kilku metrów od amerykańskiego drona nad Syrią i wystrzelił w jego kierunku flary, uderzając w bezzałogowiec i uszkadzając go - poinformowało wojsko USA.
„Jedna z rosyjskich flar uderzyła w amerykański MQ-9, poważnie uszkadzając jego śmigło” – przekazał w oświadczeniu generał broni Alex Grynkewich, szef Centrali Sił Powietrznych USA. „Wzywamy siły rosyjskie w Syrii do natychmiastowego położenia kresu temu lekkomyślnemu, niesprowokowanemu i nieprofesjonalnemu zachowaniu”.
Incydent nastąpił zaledwie tydzień po tym, jak rosyjski myśliwiec przeleciał niebezpiecznie blisko amerykańskiego samolotu obserwacyjnego z załogą.
Putin zamierza odwiedzić Turcję
Starszy doradca Kremla ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział we wtorek, że w planach obu krajów jest wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina w Turcji, ale nie ustalono jeszcze konkretnej daty.
Kreml: Putin w październiku odwiedzi Chiny
Według doradcy Kremla Jurija Uszakowa, prezydent Rosji Władimir Putin zamierza odwiedzić Chiny w październiku, kiedy rząd chiński będzie gospodarzem Belt and Road Forum.
Prezydent Chin Xi Jinping będzie gospodarzem III Międzynarodowego Forum Współpracy Międzynarodowej Belt and Road w Pekinie. Zaprosił na to wydarzenie Putina, który odwiedził Moskwę na początku tego roku.
Forum jest odpowiedzią Chin na Davos czy G20 i ma na celu zacieśnienie współpracy między państwami Eurazji. Putin uczestniczył i przemawiał na pierwszych dwóch forach Pasa i Szlaku, które odbyły się w Pekinie w 2017 i 2019 roku.
Unilever: pozostanie w Rosji to najlepsza z najgorszych opcji
Unilever wciąż rozważa trzy opcje swojej przyszłości biznesowej w Rosji, zastanawia się, czy porzucić, sprzedać lub utrzymać tam swoją działalność.
Czytaj więcej
Unilever, który od ponad roku jest ostro krytykowany za pozostanie w Rosji, poinformował, że wciąż rozważa trzy opcje swojej przyszłości biznesowej w Rosji, wciąż zastanawia się czy porzucić, sprzedać lub utrzymać tam swoją działalność.
Delegacja rosyjskiego MON z wizytą w Korei Północnej
Delegacja ma uczestniczyć w uroczystych wydarzeniach "poświęconych 70. rocznicy zwycięstwa narodu koreańskiego w Wojnie Ojczyźnianej 1950-1953".
Rosjanie zajęli wieś Siergiejewka
Siły rosyjskie zdołały zająć wieś Siergiejewka - przekazało Ministerstwo Obrony, kierowane przez Siergieja Szojgu.
Według tego źródła Rosjanie dokonali postępu na kierunku Łymania, przesuwając się „do czterech kilometrów wzdłuż frontu i dwóch w głąb”. Straty Ukraińców wyniosły - według najeźdźców - 190 żołnierzy, zniszczone zostały też dwa składy amunicji.
Rosjanie niemile widziani w kolejnym szwajcarskim banku
Do końca roku bank Julius Baer zaprzestanie obsługi rosyjskich klientów, a ich karty płatnicze przestaną działać do końca września.
Czytaj więcej
Do końca roku bank Julius Baer zaprzestanie obsługi rosyjskich klientów, a ich karty płatnicze przestaną działać do końca września. To efekt większej kontroli międzynarodowej nad szwajcarskimi bankami.
W Sewastopolu mniej turystów. Będą dotacje
Branża turystyczna w Sewastopolu otrzyma w tym roku dodatkowe 540 mln rubli (ok. 24 mln rubli) pomocy państwowej - zapowiedział wicepremier Rosji Dmitrij Czernyszenko. Według stanu na drugą połowę lipca, napływ turystów do Sewastopola wyniósł 114 tys. osób, czyli mniej niż w 2022 roku.
Brytyjski wywiad: Rosja zaminowuje Morze Czarne
Ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ powiedział, że premier Rishi Sunak podzielił się z Ukrainą informacjami wywiadowczymi, że Rosja rozłożyła dodatkowe miny na Morzu Czarnym i może zaatakować cywilną żeglugę w regionie.
Reuters donosi, że Barbara Woodward powiedziała, że Wielka Brytania ma informacje wskazujące, że „rosyjskie wojsko może dalej rozszerzać swoje ataki na ukraińskie składy zbożowe, obejmując ataki na cywilną żeglugę na Morzu Czarnym”.
Rosjanie już nie zjedzą paluszków rybnych z „nieprzyjaznych krajów”
Rosyjski rząd zakazał importu gotowych produktów rybnych i owoców morza z „nieprzyjaznych krajów”. Przepisy mają obowiązywać do końca 2023 r. W opublikowanym komunikacie wprost przyznano, że jest to odwet za sankcje nakładane na Rosję. Zdaniem pomysłodawców zakaz importu z krajów UE, Stanów Zjednoczonych czy Norwegii „uwolni pewne nisze rynkowe, które zostaną wypełnione przez krajowych producentów, których zdolności pozwalają w pełni zaspokoić potrzeby krajowego rynku”.
Ambasador Rosji w Mołdawii wezwany w związku z raportem z inwigilacji
Ambasador Rosji zostanie wezwany do mołdawskiego MSZ w związku z doniesieniami o zainstalowaniu sprzętu szpiegowskiego na dachu moskiewskiej ambasady w Kiszyniowie.
Portal Insider i kanał telewizyjny Jurnal TV poinformowały, że na budynku i sąsiedniej posesji zainstalowano 28 anten satelitarnych, masztów oraz urządzeń nadawczych i odbiorczych.Na budynkach widziano osoby związane z rosyjskim wywiadem.
„Uważamy szpiegostwo lub zagraniczną ingerencję w wewnętrzne sprawy Mołdawii za absolutnie niedopuszczalne, co stanowi bezpośrednie wyzwanie dla suwerenności i bezpieczeństwa narodowego państwa mołdawskiego” – oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Mołdawii.
Rosja podnosi limit wieku dla poborowych
Duma, izba niższa rosyjskiego parlamentu, przegłosowała przepisy podnoszące górną granicę wieku, w którym mężczyźni mogą być powoływani do wojska, z 27 do 30 lat. Nowe prawo ma wejść w życie od 1 stycznia.
Ostrzał w obwodzie chersońskim
Szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że w wyniku rosyjskiego ostrzału na terenie wsi Tokariwka zginął mężczyzna.
Kreml: Rosja nie może teraz wrócić do umowy zbożowej
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie może obecnie wrócić do porozumienia ws. umowy zbożowej dotyczącej Morza Czarnego, ponieważ interesy Moskwy nie są realizowane.
Polska trzecim najbardziej gościnnym dla Rosjan krajem w UE
W roku rosyjskiej agresji na Ukrainę kraje Unii wydały obywatelom Rosji najwięcej w historii kart stałego pobytu.
Czytaj więcej
Trudno w to uwierzyć, a jednak. W roku rosyjskiej agresji na Ukrainę kraje Unii wydały obywatelom Rosji najwięcej w historii kart stałego pobytu. W tej niechlubnej statystyce przodują Niemcy, przed Hiszpanią i Polską.
KE wypłaciła kolejne pieniądze dla Ukrainy
Dzisiaj wypłaciliśmy (Ukrainie - red.) kolejne 1,5 mld euro, aby pomóc utrzymać funkcjonowanie państwa i naprawić infrastrukturę - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, odnosząc się do pomocy makrofinansowej dla Kijowa.
Rosyjscy turyści najbardziej boją się podróżować do USA
Obywatele Rosji najbardziej obawiają się podróży do Stanów Zjednoczonych. Za najbezpieczniejsze dla siebie uważają Malediwy i Seszele, ale zdecydowanie częściej wybierają podróż do Armenii czy Uzbekistanu.
Czytaj więcej
Obywatele Rosji najbardziej obawiają się podróży do Stanów Zjednoczonych. Za najbezpieczniejsze dla siebie uważają Malediwy i Seszele, ale zdecydowanie częściej wybierają podróż do Armenii czy Uzbekistanu.
Zełenski: Ukraina musi wzmocnić swoją obronę powietrzną
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że odbył rozmowę z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem, podczas której podkreślił m.in., że Ukraina musi pilnie wzmocnić swą obronę powietrzną, by chronić mieszkańców i dziedzictwo historyczne. Zełenski dodał, że z Sunakiem omówił też dalszą współpracę wojskową, przebieg ukraińskiej kontrofensywy oraz aktualne potrzeby obronne Ukrainy.
Kolejny pakiet pomocy USA dla Ukrainy
Administracja prezydenta Joe Bidena wyśle na Ukrainę dodatkową pomoc wojskową o wartości do 400 mln dol. - wynika z informacji agencji AP. Pakiet ma obejmować amunicję do systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności (HIMARS), pociski kierowane ziemia-powietrze Stinger oraz przeciwpancerne pociski kierowane Javelin.
Postępy ukraińskiej kontrofensywy
Rzecznik ukraińskiego dowództwa Andrij Kowalow poinformował o postępach ukraińskich wojsk w kierunku wsi Staromajorśke, położonej w pobliżu osiedli odbitych przez Ukrainę w ubiegłym miesiącu w obwodzie donieckim.
Kijów twierdzi, że od początku kontrofensywy Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły ok. 192 km2 na południu i 35 km2 na wschodzie. Dla porównania, łącznie to obszar mniejszy od połowy powierzchni Warszawy.
Brak Kalibrów na Morzu Czarnym
Według informacji ukraińskich Sił Zbrojnych, rano na Morzu Czarnym nie było żadnego rosyjskiego okrętu uzbrojonego w pociski manewrujące Kalibr, zaś dyżur bojowy pełniło osiem jednostek.
Do wygrania spotkanie z zespołem Depeche Mode. Aukcja na rzecz Ukraińców
Można wylicytować spotkanie z muzykami Depeche Mode, a pieniądze przekazane zostaną na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Przed koncertem będzie zorganizowane kilkunastominutowe spotkanie, na którym zwycięzcy aukcji będą mogli się spotkać z artystami, a później wezmą udział w koncercie - powiedział w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Piotr Sasin, dyrektor krajowy i prezes zarządu CARE International in Poland.
Czytaj więcej
To była świetna decyzja, żeby otworzyć polskie szkoły dla ukraińskich dzieci, natomiast nie oznacza to stworzenia dla nich odpowiednich warunków - podkreśla w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Piotr Sasin, dyrektor krajowy i prezes zarządu CARE International in Poland, mówiąc o akcji charytatywnej w ramach której wylicytować można spotkanie z muzykami Depeche Mode. Pieniądze z aukcji przekazane zostaną na pomoc naszym wschodnim sąsiadom.
Doniesienia o zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca
Ukraińskie dowództwo podało, że rano wojska Ukrainy zestrzeliły rosyjski śmigłowiec Ka-52.
Rosyjskie straty. Sztab Generalny Ukrainy podał nowe dane
Według ukraińskiego Sztabu Generalnego, od 24 lutego 2022 r. Rosjanie stracili na Ukrainie 243,2 tys. żołnierzy, 4174 czołgów, 8131 pojazdów opancerzonych, 4705 zestawów artyleryjskich, 698 wyrzutni rakiet, 454 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3977 bezzałogowych statków powietrznych, 1307 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7194 pojazdów (w tym cystern) i 703 jednostki sprzętu specjalnego.
Departament Stanu USA o słowach Łukaszenki ws. "wycieczki wagnerowców do Polski"
Zdaniem rzecznika Departamentu Stanu USA Matthew Millera, słowa Aleksandra Łukaszenki o "wycieczce wagnerowców do Polski" są "kolejnymi z serii nieodpowiedzialnych".
Czytaj więcej
Zdaniem rzecznika Departamentu Stanu USA Matthew Millera, słowa Łukaszenki o "wycieczce wagnerowców do Polski" są „kolejnymi z serii nieodpowiedzialnych”. - Jeśli będzie to konieczne, oczywiście będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO - zaznaczył.
Ukraińcy o postępach w rejonie Bachmutu
Powołując się na rzecznika Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy portal Suspilne podał, że wojska ukraińskie wyeliminowało Rosjan z pozycji w pobliżu Andrijiwki w rejonie bachmuckim i kontynuują natarcie na północ i południe od Bachmutu.
Obiekt infrastruktury uszkodzony w obwodzie żytomierskim
Wojska rosyjskie za pomocą bezzałogowego statku powietrznego Shahed uderzyły w obiekt infrastruktury w obwodzie żytomierskim - podał szef lokanej administracji Witalij Buneczko. Dodał, że rozmiary szkód są ustalane.
Rosjanie o ukraińskiej próbie lądowania na lewym brzegu Dniepru
Rosyjskie oficjalne źródła podają, iż wojsko rosyjskie twierdzi, że odparło kolejną próbę sił ukraińskich wylądowania na okupowanym lewym brzegu Dniepru w pobliżu mostu Antonowskiego w obwodzie chersońskim. Według tego źródła, dwie ukraińskie łodzie zostały zatopione, a dziewięciu żołnierzy poległo.
Doniesienia o ostrzale w obwodzie chersońskim
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na terenach obwodu chersońskiego 46 ostrzałów. Odnotowano uderzenia 250 pocisków z moździerzy, artylerii, wyrzutni rakiet Grad czy dronów - podał szef lokalnych władz Ołeksandr Prokudin informując, że dwie osoby zostały ranne.
Alarmy powietrzne na Ukrainie
Na terenie szeregu obwodów Ukrainy, m.in. w obwodzie sumskim na północy i dniepropietrowskim na południowym wschodzie kraju ogłoszono alarm powietrzny.
Od początku wojny zginęło 497 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 497 dzieci, a 1077 zostało rannych.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 13,9 mln osób
24 lipca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 30,7 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 35,6 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 12,1 mln osób.
Kolejny alarm powietrzny na Ukrainie
Ostrzeżenie wydano także na terenie obwodu chersońskiego.
Doniesienia o ataku w obwodzie czerkaskim
Szef administracji obwodu czerkaskiego (środkowa Ukraina) Ihor Taburec podał, że noc nie minęła spokojnie, a wojska rosyjskie zaatakowały w regionie za pomocą bojowych dronów (tzw. amunicji krążącej). Taburec przekazał w mediach społecznościowych, że dwa bezzałogowce typu Shahed uderzyły w pola, jeden - w pusty hangar rolniczy. Brak doniesień o ofiarach.
Alarm powietrzny
W obwodzie donieckim ogłoszono alarm powietrzny.
Doniesienia o ofiarach w obwodzie donieckim
Informując o dwóch zabitych i dziesięciu osobach rannych w regionie gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko zastrzegł, że nie można ustalić dokładnej liczby ofiar w miastach Mariupol i Wołnowacha.
Pawło Kyryłenko: Rosjanie zabijają z zimną krwią i cynicznie
We wczorajszym ostrzale Konstantyniwki w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a rannych zostało siedem osób, w tym czworo dzieci w wieku od 5 do 12 lat, informuje gubernator obwodu donieckiego. "Kolejna zbrodnia Rosjan na ludności cywilnej, dokonana umyślnie, z zimną krwią i cynicznie." - napisał w mediach społecznościowych Pawło Kyryłenko.
Kijów: Wróg zaatakował za pomocą dronów szturmowych
"Alarm trwał 3 godziny. Wcześniej wróg używał irańskiej amunicji zaporowej typu Shahed. To już szósty atak dronów na stolicę w tym miesiącu. Wszystkie cele powietrzne zostały wykryte i zniszczone przez siły i środki obrony powietrznej" - napisała w mediach społecznościowych Administracja Wojskowa Miasta Kijów.
Obwód sumski ostrzelany
W poniedziałek siły rosyjskie ostrzelały siedem miejscowości w obwodzie sumskim, wystrzeliwując ponad 100 pocisków z różnych rodzajów broni, poinformowała Administracja Wojskowa obwodu sumskiego.
W nocy Rosjanie bombardowali ukraińskie miasta
Alarm przeciwlotniczy ogłoszono w Kijowie, do którego zbliżały się drony. Według lokalnych mediów udało się je zestrzelić.
Syreny alarmowe słychać było również w obwodzie odeskim, tarnopolskim, chmielnickim i rówieńskim. Sztab Generalny Ukrainy informuje, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 72 naloty i ostrzeliwały z artylerii ponad 50 miejscowości. Są zabici i ranni.
Ukraińskie oddziały odparły serię szturmów od Łymanem, Bachmutem i Awdijiwką, gdzie bombardowania osiedli były bardzo intensywne.
Podsumowanie poniedziałkowych wydarzeń:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.