04:34
26.09.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 215
00:20
26.09.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:15
26.09.2022

Zełenski: Nie poddawajcie się mobilizacji

- Widzimy, że ludzie, zwłaszcza w Dagestanie, zaczęli walczyć o swoje życie. Widzimy, że zaczynają rozumieć, że jest to kwestia ich życia. Dlaczego ich mężowie, bracia, synowie mieliby ginąć w tej wojnie? - powiedział prezydent Ukrainy. - Walczcie o to, aby wasze dzieci nie zostały wysłane na śmierć – wszyscy, którzy mogą zostać powołani w ramach tej zbrodniczej rosyjskiej mobilizację - dodał Wołodymyr Zełenski, zwracając się w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych do obywateli Rosji. - Chcę jeszcze raz podkreślić: jest wyjście. Nie poddawajcie się przestępczej mobilizacji. Uciekajcie albo przy pierwszej okazji poddajcie się do ukraińskiej niewoli - mówił.

23:53
26.09.2022

Rosyjscy politycy komentują skargi na mobilizację

Walentina Matwijenko, przewodnicząca rosyjskiej Rady Federacji, oświadczyła, że dochodzą do niej sygnały o przypadkach błędnej mobilizacji obywateli. "Takie skrajności są absolutnie niedopuszczalne. Moim zdaniem ostra reakcja, którą obserwujemy w społeczeństwie, jest uzasadniona" - stwierdziła w mediach społecznościowych Matwijenko. Zwracając się do gubernatorów regionów zaznaczyła, że sa oni "w pełni odpowiedzialni za przeprowadzenie mobilizacji". Z kolei Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy, izby niższej rosyjskiego parlamentu, napisał w serwisie Telegram, że jest istotne, by częściowa mobilizacja została przeprowadzona zgodnie z prawem.

23:37
26.09.2022

USA ostrzegają przed "katastrofalnymi konsekwencjami" użycia przez Rosję broni jądrowej

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan, zapowiedział reakcję USA, jeśli Rosja użyje broni jądrowej na Ukrainie. - Jeśli Rosja przekroczy tę linię, będą katastrofalne konsekwencje dla Rosji. Stany Zjednoczone zareagują zdecydowanie. Prywatnymi kanałami wyjaśniliśmy bardziej szczegółowo, co by to oznaczało - oświadczył w wywiadzie.

23:15
25.09.2022

Zełenski: Trwają prace nad kolejnymi wymianami jeńców

W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy odniósł się do niedawno uwolnionych przez Rosjan dowódców obrony kombinatu Azowstal w Mariupolu. Zaznaczył, że przebywają oni w komfortowych warunkach w Turcji. - Chciałbym podkreślić: trwają prace nad kolejnymi wymianami (jeńców - red.). Bez względu na to, jak trudne może to być, musimy uwolnić wszystkich naszych ludzi, wszystkich Ukraińców. Nie zapominamy o nikim - dodał.

22:47
25.09.2022

Doniesienia o rosyjskich stratach w obwodzie zaporoskim

Siły Zbrojne Ukrainy podały, że ukraińska artyleria zniszczyła ok. 10 składów amunicji wroga na terenie obwodu zaporoskiego, a także jedną wyrzutnię S-300 wraz z amunicją.

22:25
25.09.2022

Ukraińskie wojsko: Odparto ataki na wschód od Kramatorska

Ukraińskie siły odparły rosyjskie ataki na wschód od Kramatorska w obwodzie donieckim - podały Siły Zbrojne Ukrainy, wymieniając w tym kontekście m.in. Sołedar.

21:52
25.09.2022

Fedorow: Rosjanie zmusili do udziału w pseudoreferendum 20 proc. mieszkańców Melitopola

- Mniej niż 60 tys. ze 150 tys. mieszkańców znajduje się teraz na terytorium tymczasowo okupowanego Melitopola - powiedział mer tego miasta Iwan Fedorow. Dodał, że rosyjscy okupanci od trzech dni bezskutecznie przeprowadzają "farsę" w postaci pseudoreferendum o przyłączeniu obwodu zaporoskiego do Rosji. Fedorow zaznaczył, że spośród 20 proc. mieszkańców Melitopola, których zmuszono do udziału w głosowaniu, 10 proc. zagłosowała za dołączeniem do Rosji. - Rozumiemy, że głosowali nie z własnej woli, ale pod presją, pod lufami karabinów - mówił. Mer Melitopola ocenił, że wyniki "referendum" i tak są z góry znane.

21:28
25.09.2022

Kazachstan Gruzja, Armenia. Rosjanie uciekają przed mobilizacją

- Nie chcę umierać za cudze ambicje - mówi 35-letni Rosjanin.

Czytaj więcej

Putin ogłosił mobilizację, Rosjanie uciekają za granicę. "Nie chcę umierać"
20:58
25.09.2022

Wereszczuk: Ponad 2 tys. Ukraińców pozostaje w rosyjskiej niewoli

- Ok. 2500 ukraińskich żołnierzy i cywilów jest przetrzymywanych w niewoli przez rosyjskich okupantów - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w rozmowie z BBC. Dodała, że podczas ostatnich kilku wymian jeńców cywile nie zostali uwolnieni. Oceniła, że Rosja powinna zwolnić ukraińskich cywilów bez procedury wymiany.

20:32
25.09.2022

Doniesienia o ostrzale Kramatorska

Rada miejska Kramatorska podała w mediach społecznościowych, że w niedzielę w miasto uderzyły dwie rosyjskie rakiety S-300. "Uszkodzony został szpital, budynki mieszkalne i garaże. Żadnych ofiar" - czytamy.

20:27
25.09.2022

Premier Wielkiej Brytanii: Putin został przechytrzony

W rozmowie z CNN szefowa brytyjskiego rządu stwierdziła, że Władimir Putin zarządził częściową mobilizację "ponieważ nie wygrywa". - Dokonując inwazji na Ukrainę popełnił strategiczny błąd - oświadczyła Liz Truss. 

Czytaj więcej

Premier Wielkiej Brytanii: Ukraińcy przechytrzyli Putina
19:48
25.09.2022

W Dagestanie starcia policji z przeciwnikami mobilizacji

W niedzielę w stolicy Dagestanu, Machaczkale, doszło do protestów przeciw częściowej mobilizacji ogłoszonej przez Władimira Putina. Z nagrań publikowanych w mediach społecznościowych wynika, że policja starła się z protestującymi, którzy krzyczeli "»nie« dla wojny". Zdaniem OVD-Info, grupy zajmującej się prawami człowieka, doszło do "bardzo brutalnych zatrzymań".

19:41
25.09.2022

Truss: Putin wymachuje szabelką, nie zwracajmy na to uwagi

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss oceniła, że Francja i Stany Zjednoczone powinny nadal wspierać Ukrainę w obliczu narastających gróźb Władimira Putina. Zdaniem szefowej brytyjskiego rządu, prezydent Rosji nie przewidział reakcji świata na rosyjską inwazję na Ukrainę. - Nie powinniśmy słuchać jego wymachiwania szabelką i fałszywych gróźb. Zamiast tego musimy nadal nakładać sankcje na Rosję i nadal wspierać Ukraińców - powiedziała.

19:18
25.09.2022

Zełenski: Ukraina otrzymała system NASAMS

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za HIMARS-y i inne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, które umożliwiły nam przeprowadzenie ofensywy. Nasze wojsko przejmuje inicjatywę, obcina możliwości tecvhniczne Rosji - powiedział w rozmowie z CBC prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski. Przekazał, że Ukraina otrzymała od USA system NASAMS i podkreślił, że jego kraj potrzebuje systemów obrony powietrznej. NASAMS to Narodowy Zaawansowany System Pocisków Rakietowych Ziemia-Powietrze.

18:51
25.09.2022

Rosjanie stracili nad Ukrainą samolot i śmigłowiec

Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy podało, że w obwodzie chersońskim zestrzelono rosyjski samolot Su-25 oraz śmigłowiec Mi-8.

18:15
25.09.2022

Ukraińskie wojsko: 133 misje ogniowe w ciągu nocy

- W ciągu nocy, jednostki rakietowe i artyleryjskie przeprowadziły 133 misje ogniowe. Ukraińskie siły obronne nadal atakują rezerwy armii rosyjskiej, zakłócają ich systemy kontroli, wsparcie logistyczne i prowadzą skuteczną kontrolę ogniową mostów i przepraw przez Dniepr - powiedział cytowany przez Ukrinform rzecznik dowództwa operacyjnego "Południe" mówiąc, że w obwodzie chersońskim wojska ukraińskie zniszczyły dwa rosyjskie składy amunicji i jedno stanowisko dowodzenia.

17:48
25.09.2022

Alarmy przeciwlotnicze na Ukrainie

Jak donoszą ukraińskie media, alarmy przeciwlotnicze ogłoszono na terenach obwodów dniepropietrowskiego, donieckiego i charkowskiego.

17:40
25.09.2022

Podolak wyjaśnia, jak Rosjanie mogą uratować swój kraj

"Trzy obowiązkowe kroki dla Rosjan, aby uratować swój kraj i rolę w historii: 1. Uświadomić sobie katastrofę, pokonać strach »Biura Politycznego Putina«. 2. Masowe protesty, całkowita odmowa poboru (w ramach mobilizacji - red.). 3. Inna Rosja. Bez »Z«. Zacznijcie wreszcie podążać za »właściwym planem«" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

17:29
25.09.2022

Kolejna eksplozja w Melitopolu

W okupowanym przez Rosjan Melitopolu (obwód zaporoski), gdzie trwa pseudoreferendum w sprawie przyłączenia do Rosji, doszło do kolejnej w niedzielę eksplozji. Mer Iwan Fedorow przekazał w mediach społecznościowych, że do wybuchu doszło w północnej części miasta. "Według wstępnych danych płonie samochód. Zbieramy szczegółowe informacje" - dodał. Wcześniej strona ukraińska informowała o eksplozjach w Melitopolu i Berdiańsku.

17:01
25.09.2022

Szefowa MSW: Uchodźcy z Ukrainy stawiają Niemcy przed wyzwaniem

- Im dłużej trwa wojna, tym trudniejsze staje się przyjmowanie i opieka nad tak wieloma uchodźcami - oceniła niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser.

Czytaj więcej

Berlin zaniepokojony wzrostem liczby uchodźców. Także tych z Ukrainy
16:53
25.09.2022

Kolejki na granicy Rosji z Mongolią

Na rosyjsko-mongolskiej granicy po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji utworzyły się długie kolejki - donosi AFP. Kierujący jednym z przejść granicznych w mieście Altanbulag powiedział agencji, że od środy tą drogą z Rosji do Mongolii wjechało ponad 3000 Rosjan. Według reportera AFP, kolejki osób posiadających rosyjskie paszporty były również widziane przed stanowiskiem imigracyjnym na przejściu granicznym.

16:42
25.09.2022

Schwarzenegger krytykuje zależność Europy od energii z Rosji

Podczas niedzielnego wystąpienia w Monachium na targach start-upów "Bits & Pretzels" aktor i były gubernator Kalifornii krytycznie odniósł się do europejskiej polityki energetycznej. Jego zdaniem w związku z wojną w Ukrainie Europejczycy stali się bardzo narażeni na wszelkie zagrożenia poprzez fakt, że uzależnili się od Rosji w kwestii energii. Podkreślił z kolei, że koncepcji odchodzenia od energii jądrowej towarzyszyły dobre intencje, ale popełniono błąd, gdyż elektrownie jądrowe są prawie neutralne pod względem emisji CO2, choć prawdą jest też, że np. podczas wydobycia uranu także emitowane są gazy cieplarniane.

16:16
25.09.2022

"Jerusalem Post" przypomina żydowskie korzenie Zełenskiego

Prezydent Ukrainy zadebiutował w rankingu najbardziej wpływowych Żydów świata i to od razu jego szczycie.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski uznany za najbardziej wpływowego Żyda na świecie
15:46
25.09.2022

Alarm przeciwlotniczy w obwodzie odeskim

Portal Suspilne podał, że na terenie Odessy i obwodu odeskiego ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

15:32
25.09.2022

Ukraińskie wojsko donosi o zestrzeleniu drona irańskiej produkcji

Ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe" poinformowało, że ok. godz. 15:00 czasu lokalnego zestrzelono drona kamikaze typu Shahed-136, za pomocą którego wojska rosyjskie próbowały zaatakować Mikołajów. Shahed-136 to tzw. amunicja krążąca z Iranu.

15:13
25.09.2022

Podolak: Mobilizacja to ludobójstwo etniczne

"Przymusowy masowy pobór Tatarów krymskich na Krymie to prawdziwe ludobójstwo etniczne i ogromna tragedia dla całego narodu" - ocenił w mediach społecznościowych Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Dodał, że zmuszanie obywateli okupowanych terenów do brania udziału w wojnie to nic innego jak próba "oczyszczenia" tych terenów przez władze w Moskwie "z nielojalnej ludności".

14:40
25.09.2022

Na Krymie zrealizowano plan mobilizacyjny

Siergiej Aksionow, samozwańczy premier nieuznawanej Autonomicznej Republiki Krymu poinformował, że  plan poboru został w pełni wdrożony.

14:10
25.09.2022

Państwowe Pogotowie Ratunkowe: 447 ciał znalezionych w miejscu masowego pochówku w wyzwolonym Izium

Ukraińskie służby poinformowały, że w lesie na obrzeżach Izium znaleziono ciała mężczyzn, kobiet i dzieci. Wcześniej gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Sniehubow powiedział, że większość ciał została ekshumowana. Spośród wszystkich odnalezionych ciał 21 osób było żołnierzami. Część ofiar miała być torturowana.

13:43
25.09.2022

Rosja powołuje do wojska pilotów cywilnych

Z powodu mobilizacji sparaliżowany może zostać rosyjski transport lotniczy. Wezwanie do wojska może otrzymać nawet 80 proc. pilotów lotnictwa cywilnego.

Czytaj więcej

Piloci Aerofłotu polecą na wojnę
12:46
25.09.2022

Kreml planuje zamknąć granicę dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym

Czytaj więcej

Rosyjskie media: Po tzw. referendach Rosjanie w wieku mobilizacyjnym będą mieli zakaz opuszczania kraju
12:17
25.09.2022

Prorosyjskie władze w okupowanym Chersoniu oskarżyły siły ukraińskie o zabicie dwóch osób w wyniku ataku rakietowego na hotel

W oświadczeniu regionalna administracja kontrolowana przez Rosję ogłosiła, że w niedzielę około godziny 5.30 wystrzelono rakietę na hotel Play.

"Według wstępnych danych, w tym akcie terrorystycznym zginęły dwie osoby. Ratownicy nadal przeczesują gruzy w poszukiwaniu ofiar" - dodano.

Podawane informacje nie zostały niezależnie potwierdzone.

11:33
25.09.2022

Gubernator: Rosjanie twierdzą, że jest wysoka frekwencja w fikcyjnym referendum w zniszczonym, wyludnionym obwodzie ługańskim

Według Serhija Haidaia, Rosjanie twierdzą, że frekwencja w zniszczonym Siewierodoniecku, Lisiczańsku i Rubieżne wyniosła 41-46 proc., mimo że większość ludzi opuściła region w wyniku walk.

11:05
25.09.2022

Rosyjskie media państwowe: W obwodzie zaporoskim 93 proc. za przystąpieniem do Rosji

Agencja informacyjna Tass poinformowała, że z przeprowadzonych w piątek badań exit poll wynika, iż 93 proc. głosujących w obwodzie zaoproskim opowiedziało się za przyłączeniem do Rosji.

10:36
25.09.2022

Rosyjskie media: Prokremlowski były parlamentarzysta zabity w okupowanym obwodzie chersońskim

Jak podają kontrolowane przez Rosję media, były ukraiński deputowany Ołeksij Żurawko został zabity w okupowanych przez Rosję częściach obwodu chersońskiego. 

Żurawko uciekł z Ukrainy w 2015 roku. Po tym jak Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę, współpracował z Moskwą w okupowanych regionach.

10:00
25.09.2022

Armatorzy wycieczkowców bojkotują Rosję

Organizatorzy morskich podróży luksusowymi statkami pasażerskimi omijają rosyjskie porty, w tym czarnomorskie Soczi, gdzie w tym roku miało zawinąć 19 jednostek. Nie sprzedają też biletów na rejsy obywatelom Rosji i Białorusi.

Czytaj więcej

Luksusowe cruisery nie dla Rosjan. Rośnie ostracyzm świata wobec Rosji
09:57
25.09.2022

Media: 30 września Putin może ogłosić włączenie do Rosji okupowanych terytoriów Ukrainy

Czytaj więcej

Okupowane terytoria mogą zostać włączone do Rosji 30 września. Putin wygłosi orędzie
09:23
25.09.2022

Sztab Generalny: Rosja straciła 56 700 żołnierzy na Ukrainie od 24 lutego

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że Rosja straciła także 2275 czołgów, 4832 opancerzone wozy bojowe, 3701 pojazdów i zbiorników paliwa, 1368 systemów artyleryjskich, 328 systemów rakietowych wielokrotnego odpalania, 171 systemów obrony powietrznej, 259 samolotów, 220 helikopterów, 966 dronów i 15 łodzi.

08:40
25.09.2022

ISW: Putin naciska na jak najszybszą mobilizację. Dojdzie do złamania konwencji genewskiej?

Analitycy ISW wskazują na chaotycznie prowadzonej mobilizacji, co może sugerować, że z Kremla padł rozkaz, by cała operacja została jak najszybciej wykonana.

Czytaj więcej

ISW: Rosja może posunąć się do mobilizacji ukraińskich jeńców
08:25
25.09.2022

Rosjanie protestowali przeciw mobilizacji. Ponad 730 zatrzymanych osób

Czytaj więcej

Ponad 730 osób zatrzymanych w Rosji po protestach przeciwko mobilizacji
08:10
25.09.2022

Rosyjskie siły atakują Odessę za pomocą dronów kamikadze

 Serhij Bratczuk, rzecznik Administracji Wojskowej obwodu odeskiego, powiedział, że budynek administracyjny w centrum Odessy został trafiony trzy razy. Jeden rosyjski dron został zestrzelony przez siły obrony powietrznej. Według Bratczuka trwa akcja ratunkowa i gaszenie pożaru. Nie odnotowano ofiar. 

07:35
25.09.2022

Czemu Izrael nie przekazał systemów antyrakietowych? Zełenski zaskoczony 

Czytaj więcej

Zełenski: Jestem w szoku. Czemu Izrael nie przekazał nam obrony powietrznej?
06:48
25.09.2022

Ukraińska armia zniszczyła rosyjski sprzęt na południu kraju

Dowództwo Operacyjne Ukrainy "Południe" podało, że siły ukraińskie zabiły 57 rosyjskich żołnierzy i zniszczyły 30 sztuk sprzętu, w tym dwie haubice Msta-B, samobieżne haubice Goździk i Akacja, wyrzutnię rakietową Grad i 19 różnych pojazdów. Siły ukraińskie zestrzeliły też 24 września dwa drony Orlan-10 i drona Shahed-136 oraz zniszczyły trzy rosyjskie składy amunicji w obwodach mikołajowskim i chersońskim.

06:26
25.09.2022

Zełenski: Nie pozwolimy, by okupanci byli bezkarni

W nocnym przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina odpowie na "wszystkie ataki" na Zaporożu, w Charkowie, Mikołajowie, Nikopolu, Donbasie i we wszystkich ukraińskich miastach i regionach. - Zdecydowanie wyzwolimy cały nasz kraj - od Chersonia do obwodu ługańskiego, od Krymu, podkreślam, do obwodu donieckiego. Każdy morderca i kat zostanie postawiony przed sądem za to, co zrobił przeciwko nam, Ukraińcom."

06:13
25.09.2022

Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ławrow po raz kolejny złorzeczy Zachodowi

Rosyjski polityk stwierdził, że „niezdolność krajów zachodnich do negocjacji i ciągła wojna reżimu kijowskiego z własnym narodem nie pozostawiła Rosji wyboru”, jak tylko uznać dwa separatystyczne regiony Ukrainy za niepodległe, a następnie wysłać wojska.

Czytaj więcej

Ławrow oskarża Zachód o próbę starcia Rosji z politycznej mapy świata
05:50
25.09.2022

Najważniejsze wydarzenie poprzedniej doby

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 213

Czytaj więcej

Okupowane terytoria mogą zostać włączone do Rosji 30 września. Putin wygłosi orędzie