Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 214

Źródło RIA Novosti w Radzie Federacji powiedziało, że wyższa izba parlamentu będzie gotowa do rozpatrzenia ustawy o wejściu nowych regionów w skład Rosji 29 września. Jednocześnie nie zakończyły się jeszcze tzw. referenda na terytoriach ukraińskich. W niedzielę przeprowadzany jest trzeci z pięciu dni głosowania.

Rosyjskie media podają, że prezydent Władimir Putin może 30 września wygłosić orędzie przed Zgromadzeniem Federalnym. Portal Verstka zwraca uwagę, że przemówienie Putina może przypominać wydarzenia z 2014 roku, gdy przed aneksją Krymu prezydent wygłosił w kremlowskiej Sali św. Jerzego przemówienie w obecności deputowanych i senatorów Dumy Państwowej, a następnie podpisał umowę o przyjęciu Krymu do Rosji.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Nie nazywajmy tego „referendami”

Putin mówił wcześniej, że Rosja poprze "tę decyzję o swojej przyszłości, którą akceptuje większość mieszkańców republik ludowych Donieckiej i Ługańskiej, obwodów zaporoskiego i chersońskiego".

Kraje zachodnie wielokrotnie potępiały referenda, nazywając je fikcją. Kraje G7 (Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Kanada, Francja, Japonia i USA) zapowiedziały, że nie uznają ich wyników.

G7 jest też gotowa podjąć dodatkowe środki ekonomiczne wobec Rosji, a także osób i podmiotów w kraju i poza nim, "udzielających politycznego lub ekonomicznego wsparcia nielegalnym próbom Rosji zmiany statusu terytorium Ukrainy". Gotowość USA do nałożenia dodatkowych sankcji potwierdziła także rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre.