Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 213

- Nie wstydzą się nawet mówić o zadaniu klęski militarnej naszemu krajowi, ale także o zniszczeniu i rozczłonkowaniu Rosji; innymi słowy, aby ta niezależna jednostka geopolityczna zniknęła z mapy politycznej świata – powiedział Ławrow.

Szef rosyjskiego MSZ przypomniał także inne globalne konflikty, w które zaangażowane były Stany Zjednoczone.

Czytaj więcej

UE będzie przygotowywać ósmy pakiet sankcji wobec Rosji

- Wszyscy pamiętamy, jak pod fałszywymi pretekstami agresywne wojny zostały rozpętane przeciwko Jugosławii, Irakowi, Libii - daleko od wybrzeży amerykańskich - które pochłonęły setki tysięcy ofiar cywilnych – powiedział. - Czy któryś z tych krajów naruszył  interesy Zachodu? Czy zabronili angielskiego lub języków innych krajów członkowskich NATO, czy zabronili zachodnich mediów, kultury? Czy ogłosili Anglosasów „podludźmi” i użyli przeciwko nim ciężkiej broni?

Ławrow poprosił uczestników Zgromadzenia Ogólnego, aby „wymienili kraj, w którego sprawy interweniował Waszyngton i gdzie dzięki temu życie stało się lepsze”.

Rosyjski polityk stwierdził, że „niezdolność krajów zachodnich do negocjacji i ciągła wojna reżimu kijowskiego z własnym narodem nie pozostawiła Rosji wyboru”, jak tylko uznać dwa separatystyczne regiony Ukrainy za niepodległe, a następnie wysłać wojska.

W czwartek Ławrow wyszedł z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconemu Ukrainie, natychmiast po swoim wystąpieniu, w którym jak zwykle oskarżał Zachód o rusofobię i spisek przeciwko Moskwie.  Kilku urzędników sugerowało, że czołowy rosyjski dyplomata opuścił salę, ponieważ nie chciał słuchać głosów potępienia.