UE będzie przygotowywać ósmy pakiet sankcji wobec Rosji

Szefowie MSZ państw UE, którzy przebywają obecnie w Nowym Jorku, gdzie trwa 77 sesja plenarna Zgromadzenia Ogólnego ONZ, osiągnęli porozumienie ws. przygotowania nowego pakietu sankcji wobec Rosji i zwiększenia dostaw broni na Ukrainę.

Publikacja: 22.09.2022 05:27

Josep Borrell

Josep Borrell

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 211

Decyzje te zapadły po tym, jak prezydent Rosji, Władimir Putin, ogłosił w swoim kraju częściową mobilizację i poparł referenda w okupowanych przez Rosję częściach Ukrainy, które mają doprowadzić do ich aneksji przez Rosję.

Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji stwierdził, że wystąpienie Putina, w którym pojawiła się również groźba użycia broni atomowej w obronie Rosji - pokazuje "panikę i desperację".

- Jest jasne, ze Putin próbuje zniszczyć Ukrainę - mówił Borrell w rozmowie z dziennikarzami.

Czytaj więcej

Zełenski wzywa do odebrania Rosji prawa weta w RB ONZ

Po wysłuchaniu szefa MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeby, szefowie dyplomacji państw UE zgodzili się co do tego, że trzeba zacząć prace nad przygotowaniem ósmego pakietu sankcji wobec Rosji, który ma uderzyć w "najistotniejsze sektory rosyjskiej gospodarki oraz w osoby odpowiedzialne za wojnę na Ukrainie" - powiedział szef unijnej dyplomacji.

Następnie, nieformalne spotkanie szefów MSZ państw UE ma odbyć się w połowie października i wtedy pakiet sankcji może zostać sformalizowany. Borrell nie chciał sprecyzować co może wejść w skład ósmego pakietu sankcji.

Putin próbuje zniszczyć Ukrainę

Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji

Ministrowie państw UE zgodzili się też na zwiększenie dostaw broni na Ukrainę - powiedział Borrell, chociaż nie chciał przedstawić żadnych szczegółów dotyczących tego wsparcia.

Szef unijnej dyplomacji wyraził nadzieję, że zarówno nowe sankcje, jak i zwiększone dostawy broni dla Ukrainy, zostaną zaakceptowane przez państwa UE jednogłośnie.

Konflikty zbrojne
Rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy? Władze w Kijowie zabierają głos
Konflikty zbrojne
Gen. Milley ostrożnie ocenia szanse ukraińskiej kontrofensywy
Konflikty zbrojne
Rosjanie porzucili ponad 10 ton amunicji w obwodzie charkowskim
Konflikty zbrojne
Rosja: Wojna najemników z regularną armią
Konflikty zbrojne
Putin zapowiedział powszechną mobilizację. Kreml: Atak hakerów
Konflikty zbrojne
Prigożyn wzywa Szojgu na front. "Zagrzeje do boju, albo bohatersko zginie"