Berlin zaniepokojony wzrostem liczby uchodźców. Także tych z Ukrainy

Niemiecka minister spraw wewnętrznych wyraziła niepokój w związku z rosnącą liczbą uchodźców przekraczających szlak bałkański i Morze Śródziemne. Chce powstrzymać nielegalne wjazdy, by pomoc dostawały osoby najbardziej potrzebujące.

Publikacja: 25.09.2022 16:56

Ukraińskie Centrum Koordynacji we Frankfurcie nad Menem

Ukraińskie Centrum Koordynacji we Frankfurcie nad Menem

Foto: Frank Rumpenhorst/dpa

Na łamach gazety „Bild am Sonntag” szefowa MSW Nancy Faeser (SPD) wyraziła zaniepokojenie rosnącą liczbą migrantów przekraczających Morze Śródziemne i pokonujących tzw. szlak bałkański, by dostać się do zachodniej Europy. Zapowiedziała działania przeciwko nielegalnemu przekraczaniu granic.

Faeser przekazała, że kontrole na granicy z Austrią zostały przedłużone, a policja federalna nasila kontrole na granicy z Czechami. - Mamy wspólną odpowiedzialność za powstrzymanie nielegalnych wjazdów, abyśmy mogli nadal pomagać tym ludziom, którzy pilnie potrzebują naszego wsparcia - oświadczyła polityk.

Także uciekinierzy z Ukrainy „stawiają Niemcy przed wyzwaniem”. - Im dłużej trwa wojna, tym trudniejsze staje się przyjmowanie i opieka nad tak wieloma uchodźcami - oceniła Faeser.

Czytaj więcej

Polsko-ukraińska miłość ponad granicami

Według danych Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych do 17 września do Niemiec przybyło 992 517 uchodźców wojennych z Ukrainy. Tymczasem Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców zarejestrował do tej pory w tym roku 115 402 wnioski azylowe, które zostały złożone po raz pierwszy. W tym samym okresie ubiegłego roku było to 85 230 wniosków. To wzrost o 35,4 proc.

Statystyki pokazują silny wzrost wniosków o azyl z Afganistanu i Iraku. Od lata kolejni uchodźcy z Syrii próbują dotrzeć do Niemiec szlakiem bałkańskim. Jak donoszą media, jednym z powodów jest zaostrzona przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana praktyka deportacyjna. W niektórych niemieckich landach ośrodki recepcyjne są niemal pełne.

Społeczeństwo
Hongkong: Po 10 latach powróciły gigantyczne "Gumowe kaczki”
Społeczeństwo
Polska będzie płacić za uchodźców z Południa? Państwa UE osiągnęły porozumienie
Społeczeństwo
Egipt: Schwytano rekina, który zabił młodego Rosjanina w Hurghadzie
Społeczeństwo
Sondaż: Putin zwrócił dwie trzecie Europejczyków przeciwko Rosji
Społeczeństwo
Wściekłość skrajnej lewicy w Lipsku