Unia rozszerza sankcje [RELACJA]

Wojska rosyjskie zajęły jedyny ukraiński okręt podwodny należący do Ukrainy "Zaporoże" - podał Kanał 5. Według relacji członków załogi, rosyjscy żołnierze rzucali do wody granaty, a następnie przejęli okręt. OBWE zgodziła się wysłać na Ukrainę na sześć miesięcy misję monitorującą, w skład której wejdzie początkowo 100 cywilnych obserwatorów. Obserwatorzy odwiedzą dziewięć miejsc, ale bez Krymu. Straty Ukrainy związane z aneksją należącego do niej Krymu przez Rosję wynoszą setki miliardów dolarów - oświadczył premier Ukrainy. Arsenij Jaceniuk zapowiedział procesy przeciwko Federacji Rosyjskiej przed sądami międzynarodowymi. Unia Europejska i Ukraina podpisały polityczną część umowy stowarzyszeniowej. Rada Federacji ratyfikowała traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Rosji. Wcześniej szczyt UE postanowił rozszerzyć listę osób objętych sankcjami w związku z aneksją Krymu przez Rosję.

Aktualizacja: 21.03.2014 23:49 Publikacja: 21.03.2014 08:43

Unia rozszerza sankcje [RELACJA]

Foto: AFP, Viktor Drachev Viktor Drachev

Na ciąg dalszy relacji z wydarzeń dotyczących Ukrainy zapraszamy w sobotę rano.

23.31

Kanada

, podobnie jak wcześniej USA,

nałożyła sankcje na Bank Rossija, rosyjski bank uważany za powiązany z otoczeniem prezydenta Rosji Władimira Putina.

Przyczyną - jak poinformował kanadyjski premier Stephen Harper - są działania Rosji na Ukrainie.

Władze w Ottawie objęły też sankcjami kolejnych 14 rosyjskich urzędników.

- Wraz z naszymi międzynarodowymi sojusznikami nasz rząd zajął zdecydowane stanowisko we wspieraniu Ukrainy - oświadczył Harper. - Nadal będziemy podejmować działania, mające na celu ograniczenie możliwości konkretnych osób i Banku Rossija, odpowiedzialnych za podważanie ukraińskiej suwerenności - dodał.

23.26

Na liście USA i UE są znani politycy, wojskowi i biznesmeni. Większość z nich ma mniej lub bardziej ukryte na Zachodzie rachunki bankowe, nieruchomości i udziały w zarejestrowanych poza Rosją firmach. Nawet niewinny zakaz wjazdu ?do Unii utrudni im życie. Ale utrudni też życie związanym z nimi firmom i osobom, tak jak to się stało z działającą ?w Szwajcarii grupą Gunvor.

Czytaj komentarz Bartosza Węglarczyka.

23.10

Europa szuka alternatywy dla surowców kupowanych od Rosji. To efekt kryzysu krymskiego.

Czytaj tekst Anny Słojewskiej.

22.55

Unia stara się wspierać odartą z Krymu Ukrainę. Dziś przywódcy 28 państw podpisali z Arsenijem Jaceniukiem, premier Ukrainy, cześć polityczną umowy stowarzyszeniowej. Negocjowana od lat ma przybliżyć Ukrainę do UE.

To po odmowie jej podpisania przez prezydenta Wiktora Janukowycza rozpoczęły się w Kijowie demonstracje, których efektem była ucieczka prezydenta i zmiana władzy. Jednak ten nowy proeuropejski rząd nie podpisuje całej umowy stowarzyszeniowej, a tylko jej polityczne symboliczne paragrafy. Główna część tworząca strefę wolnego handlu między dwoma obszarami może zostać podpisania po wyborach prezydenckich 25 maja.

Czytaj korespondencję Anny Słojewskiej z Brukseli.

22.41

(Źródło: Rzeczpospolita. Rysuje Andrzej Krauze)

22.38

- Mamy informację, że na terenie Polski byli szkoleni protestujący na Majdanie - nie wiemy gdzie i jak – mamy tylko informację, że takie szkolenia były. O szczegóły trzeba zapytać władze polskie – powiedział w „ Piaskiem po oczach" Aleksandr Aleksiejew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce.

22.30

Zdobycie Krymu przez Rosję jest niewątpliwie porażką Zachodu i Polski, ale przy dobrym rozegraniu sprawy, w perspektywie wieloletniej, może być dla nas sukcesem - pisze Andrzej Talaga.

Czytaj komentarz.

22.00

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapowiedziała, że jej kraj odzyska okupowany przez Rosjan Krym

, a zajęcie półwyspu nazwała "początkiem końca" prezydenta Władimira Putina. "Krym jest dla niego odbezpieczonym granatem".

Tymoszenko, która niedawno opuściła więzienie, była dziś wieczorem głównym gościem popularnego programu politycznego dziennikarza Sawika Szustera. Był to jej pierwszy występ o tak szerokim zasięgu od czasu odzyskania wolności.

- Krym jest właściwie dla Putina początkiem końca. Jestem absolutnie przekonana, że Krym do nas wróci i stanie się to w niedługim czasie – powiedziała.

Była premier nazwała Putina "ukraińskim wrogiem numer jeden".

Jej zdaniem jedynym argumentem w dialogu, który można z nim prowadzić, jest siła.

21.14

Niezależna ukraińska telewizja Kanał 5 poinformowała, że jedyny ukraiński okręt podwodny - Zaporoże - został przejęty przez rosyjskich żołnierzy. Mieli oni wrzucać do wody wokół okrętu granaty i zastraszyć załogę.

20.08

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zgodziła się wysłać na Ukrainę na sześć miesięcy misję monitorującą, w skład której wejdzie początkowo 100 cywilnych obserwatorów - poinformowali dyplomaci.

Siedziba misji będzie w Kijowie, początkowo obserwatorzy będą rozmieszczeni także w dziewięciu innych miejscach, w tym w Doniecku. Krym w decyzji nie został wspomniany.

19.27

Kim są przedstawiciele Rosji z nowej "czarnej listy" UE. Czytaj więcej.

19.12

Niemiecki minister spraw zagranicznych jedzie jutro na Ukrainę, by rozmawiać o sytuacji na Krymie.

#German

Minister 4 Foreign Affairs coming 2 Ukraine tomorrow to talk about

#Crimea

events

http://t.co/KjoeM2ICmI

|PR

pic.twitter.com/2L6Fp9NCgS

19.00

Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian potwierdził w czasie wizyty w stolicy Estonii, Tallinie, że Francja jest gotowa wysłać nad kraje bałtyckie cztery samoloty bojowe typu Mirage 2000 i Rafale. Później Litwa przekazała, że Dania złożyła podobną ofertę.

Wcześniej o gotowości Francji w sprawie wysłania samolotów nad kraje bałtyckie i Polskę informowały źródła w otoczeniu francuskiego ministra, który przebywa dziś z wizytą w krajach bałtyckich i w Polsce.

18.41

Podpisanie w Brukseli politycznej części umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE to "historyczny moment", który potwierdza europejskie aspiracje Kijowa - komentują politycy koalicji PO-PSL.

Dla większości opozycji umowa niczego nie przesądza, jest fikcją i krokiem wstecz.

Wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński uważa, że podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina "potwierdza i zakotwicza" zarówno po stronie Kijowa, jak i Unii Europejskiej chęć wyjścia naprzeciw europejskim wyzwaniom. Jak dodaje Piechociński, potrzebna jest obecnie "wielka roztropność, pragmatyzm i racjonalizm".

Zastępca sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO), uważa że to "historyczny moment", "pieczęć oznaczająca prozachodni wybór państwa ukraińskiego". "Za tę chwilę ginęli ludzie, bo to przecież od kwestii stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską rozpoczęła się rewolucja" - podkreśla.

18.30

Ostrzejsze sankcje USA i pogorszenie prognozy przez agencje ratingowe wpłynęły na spadek indeksów giełdy w Moskwie - pisze Iwona Trusewicz. Czytaj więcej.

17.43

Ukraiński okręt podwodny “Zaporoże” przechwycony przez Rosjan na #Krym HT @EuromaidanPR

17.35

Ukraiński oligarcha Dmytro Firtasz został zwolniony z aresztu w Austrii po wpłaceniu kaucji w wysokości 125 milionów euro - poinformował sąd w Wiedniu.

Jeden z najbardziej wpływowych ukraińskich oligarchów został aresztowany 12 marca w Wiedniu na wniosek władz amerykańskich, które od 2006 roku objęły go dochodzeniem w związku z podejrzeniem korupcji.

Na początku tego tygodnia austriacki sąd podjął decyzję o ekstradycji Firtasza do Stanów Zjednoczonych - informowało we wtorek MSZ Ukrainy.

17.31

Komentuje Karolina Kowalska z działu krajowego „Rzeczpospolitej".

17.22

Straty Ukrainy związane z aneksją należącego do niej Krymu przez Rosję wynoszą setki miliardów dolarów - oświadczył premier Arsenij Jaceniuk zapowiadając procesy przeciwko Federacji Rosyjskiej przed sądami międzynarodowymi.

"Prowadzimy dziś poważne rozmowy o finansowej odpowiedzialności Rosji za wydarzenia, do których doszło na Krymie. To Rosja, używając broni, ograbiła Ukrainę i znacjonalizowała dziesiątki obiektów należących do państwa ukraińskiego. Nie mówimy o miliardach, ale o setkach miliardów dolarów" - powiedział Jaceniuk po przylocie z Brukseli, gdzie podpisał polityczną część umowy stowarzyszeniowej z UE.

16.42

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, doradcy rosyjskiego prezydenta Siergiej Głazjew i Władisław Surkow

zostali objęci unijnymi sankcjami w związku z aneksją Krymu.

Nową "czarną listę", uzgodnioną przez szczyt UE, opublikowano dziś po południu.

Publikacja listy w Dzienniku Urzędowym UE oznacza, że sankcje wchodzą w życie.

Do "czarnej listy" 21 osób, ukaranych przez Unię Europejską sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów, dodano w piątek 12 polityków i wojskowych, odpowiedzialnych za aneksję Krymu przez Rosję.

Są wśród nich także przewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) Siergiej Naryszkin oraz przewodnicząca Rady Federacji (izby wyższej) Walentina Matwijenko, a także szef rosyjskiej agencji prasowej Rossija Siegodnia Dmitrij Kisielow.

(Na zdjęciu: Prezydent Rosji Władimir Putin,przewodnicząca Rady Federacji (izby wyższej) Walentina Matwijenko i przewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) Siergiej Naryszkin. Źródło: AFP)

16.30

Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew zaproponował, by Moskwa wypowiedziała Kijowowi umowę z 2010 roku o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej FR na Krymie, na mocy której Ukraina otrzymała zniżkę na gaz sprowadzany z Rosji.

Miedwiediew wystąpił z tą inicjatywą na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa FR. Szef rządu poinformował, że w wypadku wypowiedzenia tego porozumienia, Rosja będzie mogła upomnieć się o 11 mld dolarów, które Ukraina faktycznie już otrzymała na mocy tej umowy, choć miała ona obowiązywać dopiero od 2017 roku, kiedy to wygasa wcześniejsze międzyrządowe porozumienie o warunkach bazowania rosyjskiej floty na Krymie.

16.04

Rosyjski deputowany, który głosował przeciwko aneksji Krymu do Rosji, może zostać usunięty z Dumy Państwowej 7 kwietnia.

A Russian lawmaker who voted against #Crimea's annexation might be expelled from Duma on April 7 | Ukraine live blog: http://t.co/Ta6AZa9yOo

15.58

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ostrzegł Kreml przed "dalekosiężnymi konsekwencjami" gospodarczymi, gdyby wysłał na Ukrainę wojsko po referendum na Krymie, które "przebiegło pod wycelowanymi kałasznikowami".

- Powinniśmy również pamiętać o tym, że oczywiście Europa w około 25 proc. zależna jest od rosyjskiego gazu, ale jeśli przyjrzeć się dochodom Gazpromu, około 50 procent pochodzi z Europy. Tak więc Rosja bardziej potrzebuje Europy niż Europa Rosji - ocenił Cameron, występując na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu UE w Brukseli.

(Na zdjęciu: David Cameron. Źródło: AFP)

15.56

Ukraińska milicja zatrzymała prezesa państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Jewhena Bakulina

- poinformował szef MSW Ukrainy Arsen Awakow.

Bakulin został zatrzymany w ramach śledztwa w sprawie korupcji. Awakow przekazał, że MSW trafiło na trop szajki, w wyniku działań której skarb państwa stracił 4 mld dolarów.

15.32

Rosja ostrzega, że amerykańskie sankcje nałożone w związku z przyłączeniem Krymu nie będą służyć interesom Amerykanów i wywołają zdecydowaną odpowiedź Moskwy ze szkodą dla dwustronnych stosunków.

"Waszyngton nie powinien mieć żadnych złudzeń: efektywność tych sankcji w kontekście interesów amerykańskich jest zerowa. A uszczerbek dla stosunków amerykańsko-rosyjskich z powodu tych nieodpowiedzialnych działań jest nieunikniony"

- głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ. Resort ostrzegł, że rosyjska "odpowiedź będzie twarda".

15.31

Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian, który przebywa w stolicy Estonii Tallinie, poinformował, że Francja zawiesza główną część współpracy wojskowej z Rosją.

Czytaj podsumowanie.

15.30

Rynki spokojnie reagują na konflikt ukraińsko-rosyjski i wzajemne nakładanie na siebie sankcji przez świat zachodni i Rosję. Mimo wczorajszej wymiany politycznych ciosów, zarówno polskie, jak i europejskie indeksy, które na początku marca mocno traciły, zakończyły dzień na plusach. Zainteresowanie inwestorów przesuwa się znów na Chiny, które w ostatnich miesiącach znacząco spowolniły.

15.28

Pięć czołgów straciła ukraińska armia w wyniku pożaru w brygadzie pancernej w Krzywym Rogu w obwodzie dniepropietrowskim na wschodzie kraju. W jednostce mogło dojść do dywersji, bądź sabotażu – ocenił wiceminister obrony Leonid Polakow.

Według wstępnych ustaleń przyczyną pożaru, który wybuchł wczoraj po południu, było spięcie w radiostacji jednego z czołgów podczas sprawdzania łączności między maszynami. W jednym z pojazdów zaczęły palić się kable – poinformowało ministerstwo obrony.

14.55

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że amerykański gaz z łupków może być alternatywą dla dostaw gazu z Rosji do krajów UE. Zaznaczyła jednocześnie, że USA muszą najpierw wybudować infrastrukturę umożliwiającą eksport.

- Wiele osób uważa, że jeżeli Amerykanie zdecydują się na eksport surowca może to być ważny element (bezpieczeństwa energetycznego UE) - powiedziała Merkel po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli.

14.49

Wspólna strategia negocjacyjna UE przy zakupach gazu byłaby najlepszym i najszybszym sposobem uniezależnienia się Europy od groźby dyktatu gazowego ze strony Rosji - powiedział premier Donald Tusk.

- Dla nas rzeczą bardzo ważną jest, że zaczynamy na serio prace nad niezależnością całej Europy od importowanego gazu - powiedział Tusk. Dodał, że kluczowe dla niego zdanie z wniosków szczytu UE dotyczące wspólnej strategii zakupowej brzmi: "UE musi umocnić swoją pozycję negocjacyjną i efektywność energetyczną".

14.41

UE podejmie konkretne działania, aby ograniczyć swoje uzależnienie od dostaw surowców energetycznych z zewnątrz, szczególnie z Rosji

- poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy po zakończeniu szczytu UE w Brukseli.

- Dziś wysłaliśmy jasny sygnał, że Europa wrzuca wyższy bieg, jeśli chodzi o ograniczenie naszej zależności energetycznej, szczególnie od Rosji - powiedział Van Rompuy na konferencji prasowej. - To ma szczególnie znaczenie w kontekście kryzysu na Ukrainie - dodał.

Unia chce też pracować nad dywersyfikacją źródeł dostaw, ale i rozwojem nowych źródeł, zwłaszcza odnawialnych.

- Czas, abyśmy szli w kierunku wspólnoty energetycznej - powiedział Van Rompuy. Przywódcy państw unijnych zlecili Komisji Europejskiej przygotowanie do czerwca planu możliwych działań w tej sferze.

14.30

Ban Ki Mun po rozmowach z Turczynowem opowiedział się za pokojowym uregulowaniem kryzysu, który jest następstwem zajęcia przez Rosję należącego do Ukrainy Krymu. - Obecny kryzys może być rozwiązany wyłącznie drogą pokojową i dyplomatyczną, opartą na Karcie Narodów Zjednoczonych i z uwzględnieniem suwerenności i jedności terytorialnej Ukrainy – oświadczył.

Ban Ki Mun uważa, że Ukraina i Rosja powinny powstrzymywać się przed radykalnymi działaniami, które – jak powiedział - mogą zaostrzyć i tak już napiętą sytuację.

14.27

Ukraińscy wojskowi w bazach i na okrętach na Krymie mają instrukcje działania w związku z okupacją półwyspu przez Rosjan – oświadczył pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

- Ministerstwo obrony i sztab generalny nakazało naszym marynarzom i żołnierzom, wszystkim wojskowym na Krymie, by bronili swych okrętów i jednostek przed atakami – powiedział Turczynow. Polityk zaprzeczył doniesieniom mediów, jakoby wojskowi na Krymie nie otrzymywali żadnych wskazówek z Kijowa. - To nieprawda – podkreślił.

14.23

Podpisując część polityczną umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą UE spełniła swoje wcześniejsze obietnice. - Jednocześnie zobowiązała władze w Kijowie do przeprowadzenia reform - powiedział w Budapeszcie prezydent Bronisław Komorowski. Czytaj więcej

13.55

278 deputowanych parlamentu Ukrainy znalazło się na liście osób objętych zakazem wjazdu na Krym, którą sporządziły samozwańcze władze półwyspu

– poinformowały ukraińskie media.

Zakaz dotknął m.in. posłów Partii Regionów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, której członkowie mają większość w parlamencie nieuznawanej przez Ukrainę Republiki Krymu.

Na liście znaleźli się wszyscy deputowani Rady Najwyższej Ukrainy, którzy głosowali w ubiegłym tygodniu za rozwiązaniem parlamentu Krymu. W gronie tym jest 19 przedstawicieli Partii Regionów, w tym doradczyni Janukowycza Hanna Herman i były wicepremier Serhij Tihipko.

Na listę trafili także „przedstawiciele militarnych i paramilitarnych formacji bandyckich" z Kijowa, oraz „osoby splamione kolaboracją polityczną" – donosi portal Lb.ua.

Krymskie władze zamierzają przekazać powstającej straży granicznej i siłom MSW listy osób niepożądanych na półwyspie. W przypadku zlokalizowania takich osób będą one deportowane na Ukrainę.

13.42

Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian poinformował, że Francja zawiesza współpracę wojskową z Rosją.

Zamrożenie współpracy militarnej obejmie wspólne manewry wojskowe - powiedział Le Drian, ale nie wspomniał o ewentualnym anulowaniu kontraktu na dostawę okrętów desantowych typu Mistral do Rosji.

13.30

Ukraińscy wojskowi uwięzieni w zablokowanych przez Rosjan bazach i na okrętach na Krymie zwracają się do władz w Kijowie z dramatycznymi apelami o podjęcie decyzji w sprawie swego dalszego losu. Czytaj więcej

13.15

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał akty ratyfikacyjne traktatu o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej oraz federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola.

Ru President V Putin ratified the treaty to absorb Crimea into Russia. @BBCWorld |PR News #russiainvadesukraine pic.twitter.com/orV53VgR2u

Uczynił to podczas uroczystości na Kremlu, w której uczestniczyli szefowie obu izb parlamentu - Dumy Państwowej i Rady Federacji, członkowie rządu i przedstawiciele Administracji Prezydenta.

12.35

Niemieckie ministerstwo obrony zawiesiło do odwołania współpracę wojskową z Rosją w związku z jej polityką wobec Ukrainy

- poinformował w Berlinie rzecznik resortu. Decyzja dotyczy na razie marca i kwietnia.

Dwóch oficerów rosyjskich studiujących obecnie w niemieckich akademiach zakończy jednak kurs zgodnie z planem - zastrzegł rzecznik.

Ministerstwo gospodarki Niemiec poinformowało z kolei, że nie wydaje pozwoleń na żadne kontrakty z Rosją w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego.

12.29

32-osobowa grupa uciekinierów z Krymu złożyła na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce wnioski o nadanie im statusu uchodźców. Obecnie są w drodze do ośrodka recepcyjnego w centrum kraju – poinformowała Straż Graniczna.

Jak powiedziała rzeczniczka Podkarpackiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor, każdy z uciekinierów otrzymał tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. - Jest to dla nich tymczasowy dokument tożsamości, i świadczy o tym, że przebywają w Polsce legalnie – wyjaśniła.

Dodała, że uciekinierzy po zakończeniu procedur związanych z przyjmowaniem wniosków o nadanie im statusu uchodźcy, wyruszyli do ośrodka recepcyjnego w centrum kraju, gdzie zostaną objęci ochroną Urzędu ds. Cudzoziemców. Ze względu na ich bezpieczeństwo służby nie podają, o który ośrodek chodzi.

12.07

Najlepszy sposób na powstrzymanie Rosji to nałożenie na nią prawdziwych sankcji gospodarczych - oświadczył premier Ukrainy Aresenij Jaceniuk.

Jak dodał, UE powinna myśleć także o solidarnej polityce energetycznej.

- Mamy jasny sygnał ze strony krajów UE, że są gotowe wprowadzić sankcje gospodarcze. Najlepszy sposób na powstrzymanie Rosji to nałożenie na nią prawdziwych sankcji gospodarczych - powiedział ukraiński premier dziennikarzom w Brukseli, odnosząc się do decyzji UE, by przygotować kolejne sankcje wobec Rosji, które zostaną uruchomione w razie dalszej destabilizacji Ukrainy.

Jaceniuk zwrócił uwagę, że "Rosja sprzedaje gaz i ropę głównie do krajów UE". - Biorą za to euro czy dolary, kupują uzbrojenie i czołgi, dokonują inwazji na niepodległy kraj. Nie tak prowadzi się interesy - podkreślił.

Jak dodał, trzeba zastanowić się nad niezależnością energetyczną całej UE. - Unia musi mówić jednym wspólnym głosem na temat wspólnej polityki energetycznej - zaznaczył Jaceniuk. Jak powiedział, należy przede wszystkim dywersyfikować dostawy energii.

- Rosja narusza wszystkie umowy z Ukrainą dotyczące dostaw energii, m.in. podważając ceny za gaz. Rosja karze w ten sposób Ukrainę za jej europejski wybór - powiedział szef ukraińskiego rządu.

- Nie można pozwolić, by Rosja używała dostaw energii jako nowej broni nuklearnej - dodał.

11.44

Jako "próbę zdobycia punktów w geopolitycznej grze" określił Siergiej Ławrow podpisanie w tym dniu przez Unię Europejską i Ukrainę politycznej części ich umowy stowarzyszeniowej.

- Każdy kraj ma prawo do wyboru partnerów. Wychodzimy jednak z założenia, że prawo to winno być realizowane nie kosztem zobowiązań, jakie dany kraj ma wobec innych partnerów - oświadczył Ławrow.

Szef MSZ FR zapewnił, że Moskwa nie przeszkadza nikomu w realizacja prawa do swobodnego wyboru. - Jednak gdy wybór zewnętrznych partnerów dokonywany jest tylko przez część mieszkańców, przez przedstawicieli jednej grupy regionów Ukrainy przy braku akceptacji ogromnej liczby innych regionów, to - jak sądzę - nie jest to krok podyktowany interesami gospodarki ukraińskiej, interesami całego narodu ukraińskiego, lecz próba zdobycia punktów w geopolitycznej grze - oznajmił.

11.17

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow dał do zrozumienia, że Moskwa nie przewiduje żadnych kroków odwetowych wobec krajów, które poparły przemiany na Ukrainie.

- Jeśli mięso (z Polski) będzie świeże, jeśli będzie odpowiadać standardom wymaganym przez nasze organa kontrolne, to żadnych podtekstów politycznych nie będzie. Z przyjemnością będziemy importować polskie produkty rolne - oświadczył Ławrow

w kuluarach Rady Federacji.

Szef MSZ Rosji złożył taką deklarację, zapytany czy Moskwa przewiduje kontrposunięcia - embargo na import mięsa - wobec państw, który poparły przemiany na Ukrainie, w tym np. Polski.

11.16

Francja gotowa jest wysłać cztery samoloty bojowe typu Mirage 2000 i Rafale, by pomogły w ochronie Polski i krajów bałtyckich

- podały źródła w otoczeniu francuskiego ministra obrony Jean-Yves Le Driana, który przebywa w stolicy Estonii Tallinie.

Paryż proponuje też, że "jeżeli poproszą o to" natowscy sojusznicy, to będzie wysyłał "z Francji mniej więcej dwa razy w tygodniu patrol AWACS" nad terytoria Polski i krajów bałtyckich.

AWACS to samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia.

Samoloty Rafale i Mirage 2000 mają "wzmocnić nadzór powietrzny" nad tymi krajami w ramach operacji NATO - poinformowało otoczenie ministra Le Driana.

11.02

Zadłużenie Ukrainy wobec Rosji wynosi 16 mld dolarów - zameldował prezydentowi Władimirowi Putinowi premier Dmitrij Miedwiediew na naradzie operacyjnej rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa.

- Nie możemy tracić takich pieniędzy zważywszy na to, że i nasz budżet też ma swoje trudności - powiedział Miedwiediew.

10.59

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa na razie wstrzyma się z odwzajemnieniem sankcji wobec USA i z wprowadzeniem wiz z Ukrainą. Putin oświadczył to na posiedzeniu rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa.

Prezydent Rosji, jak piszą agencje, ironizował na temat sankcji wprowadzonych w przeddzień przez USA wobec Rosji, zapowiadając, że w poniedziałek otworzy konto w Banku Rossija; to bank, który został objęty amerykańskimi sankcjami.

10.53

32-osobowa grupa Tatarów krymskich wyjechała z Ukrainy i udała się do Polski z zamiarem uzyskania tam azylu

– poinformowała ukraińska Państwowa Straż Graniczna. Tatarzy porzucili swe domy na okupowanym przez Rosję Krymie.

Grupa, w której znajdowało się 17 dzieci, dotarła wieczorem na ukraińsko-polskie przejście graniczne w Szeginiach i poinformowała ukraińskich urzędników, że ma zamiar poprosić o azyl w Polsce. Ludzie ci ewakuowali się z Eupatorii na zachodnim wybrzeżu Krymu.

Ukraińscy strażnicy graniczni poinformowali o sytuacji stronę polską, która podjęła decyzję o wpuszczeniu ich na terytorium Rzeczypospolitej – głosi komunikat ukraińskiej Straży.

Przypomniała ona, że dotychczas z zajętego przez Rosję Krymu uciekło około tysiąca obywateli Ukrainy różnych narodowości.

10.50

Za niezgodną z konstytucją uznał Trybunał Konstytucyjny Ukrainy deklarację niepodległości Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola, którą nieuznawane przez Kijów władze w Symferopolu ogłosiły 11 marca.

Uchwalone w czwartek orzeczenie Trybunału zostało opublikowane w piątek. Oznacza ono, że w świetle ukraińskiego prawa ogłoszona przez władze Krymu deklaracja niepodległości jest nieważna. Decyzja Trybunału jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

10.41

Visa i Mastercard zablokowały bank przyjaciół Putina - Bbez uprzedzenia obie firmy przestały dziś prowadzić operacje z kartami SMP Bank, którego głównymi udziałowcami są bracia Rotenbergowie. Czytaj więcej

10.26

W Sewastopolu odbyła się uroczystość przejścia Akademii Morskiej pod kontrolę Rosji

. Z decyzją profesury nie zgodziła się część studentów. Kilkudziesięciu kursantów wyszło z budynku i zaśpiewało ukraiński hymn.

10.24

Za niezgodną z konstytucją uznał Trybunał Konstytucyjny Ukrainy deklarację niepodległości Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola, którą nieuznawane przez Kijów władze w Symferopolu ogłosiły 11 marca.

10.22

– Na razie nic nie wskazuje na to, że Putin się może cofnąć. A gdyby się cofnął, to by utracił władzę. Niestety też widać schorzenie społeczeństwa rosyjskiego, któremu się to w dużej części podoba. Można komentować to, co robi Putin, że to jest próba ratowania się wewnętrznego wojną, ponieważ jego akcje w samym społeczeństwie rosyjskim zaczęły spadać – ocenia Kazimierz Wóycicki ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

10.20

Rada Federacji ratyfikowała także federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola.

10.09

Rada Federacji ratyfikowała traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Rosji.

Wczoraj przyłączenie części terytorium Ukrainy do Federacji Rosyjskiej zatwierdziła Duma Państwowa.

10.08

Przywódcy 28 państw UE, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz premier tymczasowego rządu Ukrainy Arsenij Jaceniuk podpisali podczas drugiego dnia szczytu UE polityczną część umowy stowarzyszeniowej.

To symboliczny sygnał wsparcia dla sąsiada Unii w trudnym czasie.

Important moment: Political provisions of #EU - #Ukraine Association Agreement now signed @euHvR | PR News pic.twitter.com/ofnJS01XDl

Polityczne rozdziały kompleksowego porozumienia mówią m.in. o wspólnych wartościach, dialogu, współpracy w sferze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ale i pomocy finansowej. Najobszerniejsze rozdziały i aneksy, odnoszące się do współpracy handlowej i gospodarczej oraz współpracy w sferze wymiaru sprawiedliwości między UE a Ukrainą, mają zostać podpisane dopiero po wyborach prezydenckich w tym kraju wyznaczonych na 25 maja i wyłonieniu nowego rządu.

10.06

UE i Ukraina podpisały polityczną część umowy stowarzyszeniowej.

10.00

Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił, że dodatkowe sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji, razem z sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych "to pakiet, który zostanie zauważony". Teraz powinniśmy skupić się na pomocy Ukrainie - dodał.

- (Sankcje - przyp. red.) to jest zawsze wynik kompromisu i zgody 28 państw (Unii Europejskiej), razem z sankcjami amerykańskimi, wydaje mi się, że jest to pakiet, który zostanie zauważony - powiedział Sikorski pytany, czy dodatkowe sankcje unijne wobec Rosji przyniosą efekty.

Przypomniał, że przywódcy państw i rządów UE na szczycie w Brukseli podjęli decyzję o rozszerzeniu sankcji osobowych i zapowiedzieli, że staną się one znacznie poważniejsze, gdyby "Rosja zdecydowała się wkroczyć dalej". Jak dodał, Polska zgłosiła też możliwość uczestnictwa w unijnej misji obserwacyjnej na Ukrainie, co - jego zdaniem - "jest bardzo ważne, wobec zablokowania misji OBWE przez Rosję".

09.50

Sankcje wobec Rosji nie robią wrażenia na Putinie; jedyny sposób wywarcia na niego realnej presji to pokaz siły i takie sankcje, które odetną go od popierających go elit i zagrożą jego pozycji - pisze na łamach "Washington Post" Gari Kasparow.

09.35

Lista objętych sankcjami w związku z aneksją Krymu została wzbogacona o ważne nazwiska; znalazł się na niej m.in. wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin - powiedział premier Donald Tusk. UE zdecydowała rozszerzyć listę o 12 osób.

- Wzbogacono listę sankcji personalnych o poważne nazwiska, tu przykładem może być nazwisko wicepremiera Rogozina. To też budziło emocje, bo niektóre państwa próbowały negocjować, korygować, mając np. lepsze lub gorsze relacje z konkretnymi osobami - mówił szef rządu polskim dziennikarzom tuż przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu UE.

Podkreślił, że ostatecznie udało się uzyskać zgodę na listę osób mających zostać objętymi sankcjami, którą zaproponowały unijne instytucje. Jego zdaniem jest to ważne, bo oznacza, że UE powoli nabiera "instytucjonalnej solidarności".

09.10

Do czerwca ma być podpisana umowa stowarzyszeniowa Unii Europejskiej z Mołdawią - zapowiedział premier Donald Tusk.

- Rozmawialiśmy także o konieczności przyspieszenia podpisania umowy stowarzyszeniowej z Mołdawią ze względu na sytuację wewnętrzną w Mołdawii i zagrożenie (...) ewentualnymi działaniami także ze strony Rosji - powiedział Tusk dziennikarzom.

- Ustaliliśmy - co nie jest takie proste ze względów technicznych i prawnych, że do czerwca umowa stowarzyszeniowa zostanie podpisana z Mołdawią. Myślę, że to jest dla Mołdawii sygnał uspokajający, jeśli można dzisiaj mówić o uspokojeniu sytuacji w tamtym regionie - powiedział szef polskiego rządu.

09.01

Sankcje ogłoszone przez Baracka Obamę za okupację przez Rosję Krymu, choć najsurowsze od końca Zimnej Wojny, nie skłonią przecież Władimira Putina do wycofania się z półwyspu - komentarz Jędrzeja Bieleckiego

08.50

Za chwilę podpisujemy umowę stowarzyszeniową z Ukrainą - zapowiedział premier Donald Tusk podczas briefingu w Brukseli.

08.30

Agencja ratingowa Fitch obniżyła perspektywę oceny wiarogodności kredytowej Rosji ze stabilnej na negatywną, swą decyzję uzasadniając ryzykiem związanym z sankcjami, jakie Zachód nałożył na Moskwę po dokonaniu przez nią aneksji Krymu.

"Banki oraz amerykańscy i europejscy inwestorzy mogą mieć opory przed pożyczaniem Rosji pieniędzy w obecnej sytuacji, (rosyjska) gospodarka może jeszcze spowolnić, a sektor prywatny może potrzebować państwowego wsparcia" - podała agencja w oświadczeniu.

07.00

Kreml bez szans w Estonii. Troska Moskwy o rosyjskie mniejszości narodowe wykracza zdecydowanie poza Ukrainę i Krym - pisze Piotr Jendroszczyk

06.00

Szczyt UE postanowił rozszerzyć listę osób objętych sankcjami w związku z aneksją Krymu przez Rosję - poinformowała w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel.  Wiadomo, że sankcje dotkną 12 osób.

Według Merkel przywódcy poprosili też Komisję Europejską o przeanalizowanie, jakie sankcje gospodarcze wobec Rosji mogą wchodzić w grę w przypadku dalszej destabilizacji sytuacji na Ukrainie. Czytaj więcej

Wydarzenia z czwartku w naszej relacji

Na ciąg dalszy relacji z wydarzeń dotyczących Ukrainy zapraszamy w sobotę rano.

Kanada

Pozostało 100% artykułu
Konflikty zbrojne
Izrael atakuje Syrię po upadku Asada. Szczęście sprzyja państwu żydowskiemu
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Konflikty zbrojne
Ukraińscy zdrajcy na celowniku. Kreml bez odpowiedzi na zamachy
Konflikty zbrojne
Ajatollah Ali Chamenei mówi o „spisku” w Syrii. Cios chce przekuć w sukces, ma propozycję
Konflikty zbrojne
Prof. Roman Kuźniar: Nowej fali uchodźców nie należy się spodziewać
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Tusk mówi o możliwym terminie rozpoczęcia rozmów pokojowych