Wspieranie rodzin najwyraźniej bardzo się Platformie spodobało. Lokalne gazety w miastach, gdzie rządzi Platforma, od dłuższego czasu rozpisują się o zatrudnianych w urzędach i w spółkach komunalnych żonach, córkach, teściowych i synowych działaczy PO. W samej Warszawie wokół prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz przypadków nepotyzmu naliczono już kilkadziesiąt! Gazety je opisywały i piętnowały. I co? I nic.
Skoro notowania PO i PSL w sondażach nie spadały, ekipa Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka uznała, że może ignorować te medialne doniesienia. Zarówno w PSL, jak i w PO utrwalało się przekonanie, że skoro odsunęliśmy od władzy ten straszny PiS, to nam więcej wolno. A może też złudne wrażenie, że wszystko co złe w polskiej polityce odeszło wraz z Jarosławem Kaczyńskim.
Politycy rządzącej koalicji najwyraźniej poczuli się bezkarni. To poczucie wzmagała jeszcze nieformalna zmowa milczenia na zapleczu rządu Tuska i Pawlaka – trudno bowiem wyobrazić sobie, że o ujawnionych w ostatnich dniach sprawach nikt z otoczenia premiera przez tyle miesięcy nie słyszał. A zapracowana przy pisaniu kolejnych raportów i projektów ustaw Julia Pitera zapomniała pewnie, po co powołano ją do rządu.
Zmowę złamał ten polityk koalicji, który poinformował media o nieczystych interesach konkubiny oraz matki wicepremiera Waldemara Pawlaka. Przypadek lidera PSL był niewielkiego kalibru, dotyczył zachowań „zaledwie” nieetycznych.
Jednak gdy złamana została koalicyjna zmowa milczenia, zaraz wyszły na jaw poważne problemy Platformy: szeroko już znana dziś sprawa senatora Tomasza Misiaka, jego firmy i jego narzeczonej, opisana wczoraj przez „Rzeczpospolitą” historia wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego i jego żony, i ujawniane dziś przez nas interesy wiceministra pracy Jarosława Dudy i jego żony...