Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego przygotowali projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który precyzuje zakres tzw. własnego użytku osobistego, wprowadzając kategorie stosunku towarzyskiego bezpośredniego i pośredniego.
Interesy twórców
Obecnie art. 23 ustawy zawiera wyjątek od generalnej zasady, iż twórca musi wydać zgodę na wykorzystanie utworu. Polega on na korzystaniu z utworu w zakresie własnego użytku. Istnieją tu pewne obwarowania. Dotyczą one m.in. tego, iż zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. Twórców chroni generalna zasada, iż dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.
Parlamentarzyści PSL w uzasadnieniu swojego projektu nowelizacji prawa autorskiego zauważają, iż w obecnej rzeczywistości społecznej, w której coraz większe znaczenie odgrywają nowoczesne środki komunikacji, w tym Internet, spektrum możliwych form podtrzymywania więzów społecznych – zasadnych dla istnienia stosunków towarzyskich – znacząco się rozszerza. Chodzi przede wszystkim o portale społecznościowe oraz komunikatory internetowe.
W związku z tym posłowie proponują doprecyzowanie art. 23 ustawy poprzez wprowadzenie kategorie stosunku osobistego bezpośredniego oraz pośredniego, który istnieje pomiędzy osobami w ramach ich kontaktów przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Jak podkreślają w uzasadnieniu, w tej kategorii nie będzie się mieścić przypadkowy, jednorazowy kontakt.
"Rodzina", "przyjaciele", "znajomi"
Chodzi natomiast o portale społecznościowe, w ramach których – zdaniem posłów PSL – stosunek towarzyski może zaistnieć. Udostępniane na nich pliki umożliwiają skorzystanie z nich wyłącznie użytkownikom, którzy znaleźli się w kręgu osób akceptowanych przez użytkownika i niejednokrotnie klasyfikowanych za pomocą funkcjonalności portali społecznościowych na „rodzinę", „przyjaciół", „znajomych" itp. – tłumaczą autorzy projektu, którzy przekonują, iż taki kontakt tworzy podstawy do zakwalifikowania tych osób do kręgu personalnego, w którym istnieje „stosunek towarzyski".