80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Pamiętajmy o żydowskich bojownikach

Ponad 100 wydarzeń upamiętni 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Publikacja: 16.02.2023 03:00

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Pamiętajmy o żydowskich bojownikach

Foto: Fotorzepa/ Dominik Pisarek

– To był największy zbrojny zryw Żydów w okupowanej Europie, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie, które stało się symbolem oporu Żydów polskich wobec Holocaustu – przypomina Piotr Gliński, minister kultury. Główne uroczystości odbędą się w południe 19 kwietnia przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Muzeum Getta Warszawskiego zorganizuje m.in. koncert z udziałem młodych muzyków z Polski i Izraela w Teatrze Wielkim. – 19 kwietnia otworzona zostanie też wystawa „Pamięć 1943” w warszawskiej Kordegardzie. Będzie zaprezentowany raport Jurgena Stroppa, ale też artefakty wydobyte w czasie badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie dawnego getta – mówi Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego.

Wystawę organizuje też Żydowski Instytut Historyczny w swojej siedzibie w Warszawie. – Zaprezentowane zostaną prace wczesnopowojennych upamiętnień powstania, prace plastyczne i projekty, które powstały w latach 1945–1956 – dodaje Monika Krawczyk, dyrektor ŻIH.

Czytaj więcej

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Nie bądź obojętny

Muzeum POLIN organizuje obchody pod hasłem „Nie bądź obojętny”. Program obejmuje przeszło 100 wydarzeń, m.in. wystawę „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”. Jednym z kluczowych wydarzeń będzie otwarcie 18 kwietnia 2023 roku wystawy „Wokół nas morze ognia”. Opowiada ona o losach cywilów w getcie, przypomina ich świadectwa.

W dniu rocznicy wybuchu żydowskiego zrywu młodzi ludzie stworzą żywy „łańcuch pamięci”, który połączy pomniki Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich i Bohaterów Getta przy ulicy Zamenhofa.

– Tego dnia wolontariusze Muzeum POLIN wyjdą na ulice Warszawy, żeby rozdawać papierowe żonkile, znak pamięci o powstańcach z getta. Będą mieli do rozdania 450 tys. żonkili. Akcja po raz pierwszy odbędzie się też poza Warszawą, w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku i Lublinie, a także w innych krajach, m.in. w diasporze w USA, Izraelu, ale też w Nowej Zelandii. Do akcji zgłosiło się 3,7 tys. wolontariuszy – mówi Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN.

Historia Polski
"Zapałczarnia" stara się o wpisanie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO
Historia Polski
Izrael: Engelking i Tokarczuk z doktoratami. Kwaśniewski: Inna ocena w Polsce
Historia Polski
Rok 880 – pierwszy chrzest Polski?
Historia Polski
Zamach w Adrii. Droga bez powrotu
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Historia Polski
W okolicach Kołobrzegu znaleziono bullę papieską
Historia Polski
Instytut Pileckiego upamiętni Polaków powieszonych za pomoc Żydom