To tylko niektóre wnioski z nowatorskiego badania przeprowadzonego przez ekspertów Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) na zlecenie resortu rozwoju regionalnego.
Nowy wskaźnik
Pionierskość tych badań polega na tym, że na ich potrzebę utworzono nowy miernik – Lokalny Wskaźnik Rozwoju Społecznego (LHDI – Local Human Development Index), który na bazie istniejącego już od lat Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI – Human Development Index) umożliwił pomiar stopnia rozwoju nie tylko na poziomie kraju, ale też niżej, na szczeblu regionalnym i lokalnym (powiatowym).
Nowy wskaźnik objął trzy komponenty: zdrowie, edukację i zamożność. Z badań UNDP, do których wykorzystano dane ze wszystkich dostępnych źródeł wiedzy o społeczeństwie (w tym z Głównego Urzędu Statystycznego, kilku ministerstw, Narodowego Funduszu Zdrowia , Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Państwowej Komisji Wyborczej), wyłoniła się mapa społecznego rozwoju kraju.
Na poziomie województw czołówkę stanowią Mazowsze, Małopolska i Pomorze, a na poziomie powiatów Warszawa i powiaty: piaseczyński, pruszkowski i warszawski-zachodni. Na przeciwległych krańcach rankingu znalazły się województwa: świętokrzyskie, łódzkie i lubelskie oraz powiaty: suwalski, kazimierski i pińczowski. Badania objęły lata 2007–2010 i – co istotne – zestawiono pozycje poszczególnych regionów i powiatów z początku i końca tego okresu.
W przypadku województw pierwsze siedem regionów, poczynając od Mazowsza, a kończąc na Dolnośląskiem, nie zmieniło swych pozycji. Tak samo jest z trzema wiodącymi powiatami. Są jednak i niespodzianki, choćby wysokie miejsce Rzeszowa w rankingu powiatów.