– Mimo że na polskich państwowych uczelniach i wydziałach ekonomicznych, podobnie zresztą jak i w większości szkół prywatnych, niewiele się naucza o ekonomii wolnorynkowej, to jednak na konkurs Magister PAFERE zgłoszonych zostało kilkadziesiąt prac magisterskich z całej Polski, przy ogólnie zaskakująco wysokim ich poziomie – podkreśla Jan Michał Małek, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego.

Konkurs PAFERE, któremu patronuje "Rzeczpospolita", ma promować wolnorynkowe rozwiązania w gospodarce i związki etyki z ekonomią. Zdaniem jurorów w drugiej edycji konkursy najlepiej ten cel zrealizował Ludwik Papaj, absolwent filozofii UJ, który w swej pracy magisterskiej zajął się koncepcją człowieka w pracach znanego austriackiego ekonomisty Lud- wiga von Misesa. Zwycięzca konkursu otrzymał m.in. nagrodę pieniężną (3 tys. zł) i staż w redakcji "Rz".

Koordynator konkursu, Konrad Rajca z fundacji PAFERE, podkreśla, że uczestnicy drugiej edycji postawili poprzeczkę bardzo wysoko. Nagrodzone prace to kompendium wiedzy teoretycznej, ale i praktycznej na temat wolnorynkowej ekonomii - dodaje. II nagrodę zdobył Piotr Śliwiński z Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie za pracę o podatku liniowym, a III miejsce zajęli ex aequo: Anna Paluszkiewicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Tymoteusz Juszczak z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

[ramka] Wyróżnione i nagrodzone prace można będzie przeczytać na portalu fundacji [link=http://www.pafere.org]www.pafere.org[/link]. [/ramka]