Raje podatkowe już nie takie tajne. Baza 100 tys. firm, które lokowały pieniądze w rajach podatkowych

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych umieściło w sieci bazę danych firm i fundacji mających rachunki w rajach podatkowych. Na liście jest około 100 tysięcy firm z całego świata.

Publikacja: 16.06.2013 15:18

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych umieściło w sieci bazę danych firm i fundacji mając

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych umieściło w sieci bazę danych firm i fundacji mających rachunki w rajach podatkowych

Foto: Bloomberg

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) umieściło bazę danych „Offshore Leaks Database", z informacjami na temat firm, grup przedsiębiorstw i fundacji, które miały tajne konta w rajach podatkowych, w sobotą o 4,00 rano czasu środkowoeuropejskiego.

Lista znajduje się na oficjalnej stronie organizacji

. Tajne rachunki firmy lokowały w bankach na Wysapch Dziewiczych, wyspach Cook'a, na Kajmanach i w Singapurze. Poszukiwania można prowadzić według adresów firm, ich nazw, lub nazwisk właścicieli. ICIJ podaje, że w bazie znajdują się informacje o rajach za 30 lat do 2010 r.

Agencja Nowosti znalazła w bazie m.in. AFK International z biurem w Moskwie, Russian Copper Company Limited, Norilsk Nickel Invest, Rusal IP Management Co. Limited, Transaero Tours Group Corp.. Jest też  Gazprom Finans Ltd. z adnotacją, że firma już nie istnieje.

Organizacja wyjaśnia, że za rachunkami firm i funduszy stoją urzędnicy państwowi, członkowie ich rodzin i inne wysoko postawione osoby z Rosji, Kanady, Azerbejdżanu, Filipin, Mongolii i innych krajów.

W kwietniu media opublikowały dane 130 tysięcy ludzi ze 170 krajów wykorzystujących raje do unikania podatków i ukrywania podejrzanych dochodów. Byli wśród nich nie tylko przedsiębiorcy, ale i urzędnicy oraz wojskowi.

Anna Kaledina, ekonomiczny komentator Nowosti wyjaśnia dziś, dlaczego Rosja nie potrafi znaleźć właścicieli spółek z rajów: Przyczyna leży w rosyjskiej specyfice, bez której nie dzieje się żadne zjawisko w naszym kraju. Jeżeli zagraniczny biznes wykorzystuje raje by uciec od podatków, to rosyjski w większości by wyprowadzić kapitał poprzez tzw. podejrzane operacje.

Prezes Banku Rosji Siergiej Ignatiew ocenił niedawno w rozmowie z gazetą Wiedomosti, że w ciągu 10 lat z Rosji nielegalnie wyprowadzono ok. 400 mld dol.

G8 i raje podatkowe

Dane zostały ujawnione w przeddzień szczytu grupy G8. Walka z rajami podatkowymi to jeden z głównych tematów spotkania. Głowy państw lub szefowie rządów USA, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Japonii i Rosji będą dyskutować o praktykach obchodzenia i unikania zobowiązań podatkowych zarówno przez indywidualnych podatników, jak i duże korporacje międzynarodowe.

Organizacje pozarządowe, a wśród nich Transparency International i ONE, założona przez muzyka rockowego Bono, zaapelowały do G8, by podjęła walkę z oszustwami podatkowymi i transferowaniem środków do rajów podatkowych.

Transparency International nazwała te praktyki "korupcją na wielką skalę", której nie można wykorzenić bez pomocy światowego systemu finansowego.

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) umieściło bazę danych „Offshore Leaks Database", z informacjami na temat firm, grup przedsiębiorstw i fundacji, które miały tajne konta w rajach podatkowych, w sobotą o 4,00 rano czasu środkowoeuropejskiego.

Lista znajduje się na oficjalnej stronie organizacji

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Finanse
Notowania złota przebiły 3000 dolarów za uncję. Historyczna cena
Finanse
Złoto z rekordem. Cena bliska 3000 dolarów
Finanse
Prezes PFR Piotr Matczuk: Będzie debiut na GPW spółki z portfela Funduszu
Finanse
Rynek brokerów na rozdrożu. Jak zachęcić Polaków do inwestycji?
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Finanse
Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole BP: W Unii idziemy w kierunku luzowania reguł fiskalnych
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń