Chwedoruk: Najlepszych prawników transakcyjnych znajdziemy w rankingach

Najlepsi prawnicy transakcyjni rozumieją finanse i doprowadzają do sfinalizowania trudnych transakcji – mówi Jacek Chwedoruk, szef warszawskiego biura Rothschild & Co, globalnej firmy doradztwa finansowego.

Publikacja: 29.03.2024 04:30

Jacek Chwedoruk

Jacek Chwedoruk

Foto: mat.pras.

Obsługuje pan od strony finansowej wielkie transakcje międzynarodowe. Niezbędny jest w nich też udział prawników. Jakie kancelarie zwykle się pojawiają przy takich okazjach?

Jeśli chodzi o transakcje ze skutkiem w wielu krajach dokonywane przez wielkie światowe firmy, to często ich obsługą zajmują się sieciowe kancelarie prawnicze o międzynarodowym zasięgu. Ważne jest bowiem wystawienie zespołu prawników, którzy będą umieli wskazać skutki prawne w różnych jurysdykcjach. Zdarza się jednak, że ze względu na specyfikę prawa w danym kraju oprócz tych międzynarodowych graczy transakcje obsługują także kancelarie o zasięgu krajowym. Często tak się zdarza, gdy transakcja wymaga zbadania pod kątem np. przepisów antymonopolowych, a te bywają różne w poszczególnych jurysdykcjach. Krótko mówiąc – geografia ma tu znaczenie.

Czy na rzecz klientów negocjujących np. fuzję firm powinni pracować wyłącznie prawnicy specjalizujący się w obsłudze transakcji?

Nie tylko tacy. Oczywiście główną rolę odgrywają ci, którzy są doświadczeni w przeprowadzaniu transakcji. Od nich można oczekiwać nie tylko wiedzy prawnej, ale też zrozumienia biznesu, finansów i taktyki negocjacyjnej. Tacy prawnicy zwykle siedzą przy stole negocjacyjnym, są aktywnymi uczestnikami procesu dochodzenia do porozumienia i architektami umowy dokumentującej transakcję. Cenny jest też wkład tych, którzy np. przeprowadzają badanie due dilligence przed sprzedażą danej spółki. Ważną rolę odgrywają też prawnicy procesualiści. Na tle umowy transakcyjnej mogą przecież w przyszłości wyniknąć spory. Ważne jest, by wskazać ryzyko ich wystąpienia, a także odpowiednie sformułowanie klauzuli spornej. Jeśli na przykład wiadomo, że w danym kraju sądy gospodarcze działają opieszale, to prawnik procesualista wiedzący o tym powinien tak sformułować tę klauzulę, by poddać ewentualne spory raczej sądowi arbitrażowemu albo sądowi powszechnemu, ale w innym kraju. Cenny jest też wkład prawników z różnych specjalizacji, choćby, tak jak wspomniałem wcześniej, antytrustowej. Chodzi o to, by wskazać w umowie te fragmenty, które mogą w przyszłości rodzić ryzyka przy wykonywaniu umowy.

Co jest miarą klasy prawnika, który obsługuje transakcję?

Czytaj więcej

Waldemar Koper: W wyborze prawnika do obsługi firmy pomoże ranking

Tak samo jak w przypadku wszystkich pracujących nad transakcją, sukcesem jest przede wszystkim efekt końcowy, czyli doprowadzenie do jej zawarcia. Po drodze zdarzają się różne trudne momenty, ale od dobrego przygotowania i elastyczności stron zależy, czy uda się różne przeszkody pokonać. U prawników często istotne jest niestandardowe podejście, zdolność do zmierzenia się z nowymi sytuacjami, których wprost nie przewidują przepisy prawa. Dobrze dają sobie radę z tym prawnicy, którzy rozumieją świat finansów i potrafią ocenić różne ryzyka prawne z nimi związane.

Skoro już przy finansach jesteśmy – jak najczęściej wygląda wynagradzanie prawników obsługujących transakcje?

To zależy, jaki jest charakter ich pracy. Za przegląd due dilligence zwykle określa się konkretne stawki. Inaczej jest przy wynagrodzeniu za obsługę negocjacji. Długość i zakres działań prawników zwykle są wtedy trudne do przewidzenia zawczasu, dlatego kancelarie transakcyjne najczęściej życzą sobie wynagrodzenia na podstawie stawek godzinowych. Oczywiście ten, kto ma płacić za takie usługi, też stara się postępować racjonalnie i angażować kancelarie, które dobrze wykonają to zadanie za rozsądną cenę. Tak jak wspomniałem, często do obsługi międzynarodowych transakcji angażuje się kancelarie o międzynarodowym zasięgu. Z reguły ich usługi są dość drogie, dlatego związane z transakcją lokalne sprawy równocześnie powierza się kancelariom o lokalnym zasięgu. Przecież aby kupić nieruchomość w Polsce, lepiej zatrudnić prawników z Polski niż z najbardziej nawet renomowanej kancelarii w Nowym Jorku.

Czy zdarza się wynagrodzenie na zasadzie prowizji od wartości transakcji?

Teraz już nie, choć kiedyś, w latach 90., można było się spotkać z systemem success fee w takich przypadkach. Teraz swoistą prowizją od sukcesu jest zyskanie dobrej renomy po udanym dopięciu transakcji. Jeśli jakaś kancelaria doprowadzi do szczęśliwego finału negocjacji, na ogół zyskuje w środowisku dobrą markę i może liczyć na kolejne zlecenia przy transakcjach.

Czy rankingi kancelarii, takie jak ten organizowany przez „Rzeczpospolitą”, pomagają w wyborze prawników do obsługi transakcji?

Tak, bez wątpienia. Ten ranking w części poświęconej transakcjom wyróżnia kancelarie, które asystowały przy transakcjach, które doszły do skutku. A to jest przecież miarą sukcesu w tym obszarze. Te największe transakcje na polskim rynku brane pod uwagę w rankingu „Rzeczpospolitej”, są na ogół skomplikowane i wymagają od obsługujących je prawników swoistego kunsztu zawodowego. Myślę, że wyróżniane tam kancelarie umieją dać sobie radę nawet z najtrudniejszymi wyzwaniami, z jakimi się trzeba zmierzyć przy finalizowaniu wielkich transakcji.

Czytaj więcej

Relacja z gali 21. rankingu kancelarii prawniczych "Rzeczpospolitej"
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego