Waldemar Koper: W wyborze prawnika do obsługi firmy pomoże ranking

Na polskim rynku kluczową rolę odgrywa doroczny ranking „Rzeczpospolitej”. W takich zestawieniach mamy na ogół sporo wiadomości o tym, jaka siłę reprezentują sobą poszczególne kancelarie i jakie specjalistyczne usługi mogą zaoferować – podkreśla radca prawny Waldemar Koper, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw i wiceprezes European Company Lawyers Association w Brukseli.

Publikacja: 18.03.2024 14:42

Waldemar Koper, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw

Waldemar Koper, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw

Foto: mat pras

Reprezentuje pan organizację zrzeszającą prawników pracujących w wewnętrznych działach prawnych przedsiębiorstw. Korzystacie też z kancelarii zewnętrznych. W jakich obszarach taka zewnętrzna pomoc bywa pomocna?

W działalności gospodarczej wypuszczenie na rynek towaru czy usługi wymaga użycia konkretnej technologii, zorganizowania produkcji, logistyki czy finansów. Tym wszystkim zajmują się konkretne osoby – zarówno wewnątrz firmy, jak i w zewnętrznych podmiotach. Taki biznesowy proces wymaga tez oczywiście zapewnienia bezpieczeństwa prawnego na każdym etapie procesu produkcyjnego – od koncepcji produktu poprzez jego opatentowanie, produkcję aż po umieszczenie na półce sklepowej i dalszą odpowiedzialność za jego jakość. Do tego wszystkiego są potrzebni prawnicy, podobnie jak konstruktorzy, kontrolerzy jakości czy księgowi. Oczywiście prawnik przedsiębiorstwa  czuwa nad całością spraw prawnych. Jednak w wielu kwestiach, zwłaszcza wymagających specjalistycznej wiedzy z jakiejś dziedziny prawa, wspomaga się kancelariami zewnętrznymi. Taka współpraca dotyczy często bardzo skomplikowanych spraw. Z perspektywy klienta, prawnicy zewnętrzni i wewnętrzni są awersem i rewersem tej samej monety, bo zmierzamy do tego samego celu.

W jaki sposób dobiera się do współpracy takie zewnętrzne kancelarie?

Gdy jest potrzeba obsługi jakiejś większej transakcji czy procesu biznesowego, modelowym rozwiązaniem jest organizacja przetargu. I to nie tylko w sektorze państwowym. Określa on zwykle szczegółowo kryteria wyboru kancelarii. Ale w większości przypadków decyzję o takim wyborze podejmuje wewnętrzny prawnik firmy na podstawie własnej znajomości rynku. Wpływ na to mają doświadczenia ze współpracy z przeszłości. Jednak nie bez znaczenia jest też bieżąca sytuacja na rynku, a tę odzwierciedlają rankingi kancelarii prawnych. Na polskim rynku kluczową rolę odgrywa doroczny ranking „Rzeczpospolitej”. W takich rankingach mamy na ogół sporo wiadomości o tym, jaka siłę reprezentują sobą poszczególne kancelarie i jakie specjalistyczne usługi mogą zaoferować.

Wiele kancelarii, zwłaszcza tych większych, o zasięgu międzynarodowym, i tak ma silną renomę. Czy ranking tu w czymś pomaga?

Oczywiście! Na ogół ci duzi gracze rzeczywiście potrafią zaoferować szeroki wachlarz usług. Jednak dzięki rankingowi możemy znaleźć kancelarie, które zaoferują takie usługi, jakie nas interesują, na wysokim jakościowo poziomie, za to często za niższą cenę. Zdarza się też, ze światowa sieć, owszem, w wielu krajach ma silne praktyki, ale akurat w Polsce niekoniecznie. Oczywiście, tak jak wspomniałem, są sytuacje, w których mamy większą transakcję do obsłużenia, a to wymaga po prostu dużych „mocy przerobowych”. Innymi słowy – wystawienia zespołu co najmniej kilku-kilkunastu prawników zdolnych ją kompleksowo obsłużyć w różnych aspektach. Nie każda kancelaria ma takie możliwości. Niemniej jednak, ranking pomaga się zorientować w tym, które kancelarie polskie, oprócz międzynarodowych gigantów, mają taki potencjał. Dlatego, nawet jeśli przedsiębiorca czy jego wewnętrzny prawnik zna rynek, to zawsze z takiego zestawienia może się czegoś nowego o nim dowiedzieć. Zresztą przy okazji rankingu pojawia się sporo informacji o trendach na rynku usług prawniczych, a także badania dotyczące rynku. To też są istotne informacje.

Czytaj więcej

Relacja z gali 21. rankingu kancelarii prawniczych "Rzeczpospolitej"

Jaka jest tu rola prawniczych butików, wąsko wyspecjalizowanych?

Myślę, ze przeżywają dobry czas. Rozwijające się prawo, technologie i coraz większe zróżnicowanie specyfiki różnych branż gospodarki wymagają coraz bardziej wiedzy specjalistycznej, sektorowej. Poza tym, z moich doświadczeń wynika, że takie specjalistyczne kancelarie są w stanie zaoferować, oprócz swojej specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, także imponujące zaangażowanie w pracę.

Czy międzynarodowe rankingi prawników, na przykład Legal 500, są przydatne?

Tak, choć dla polskiego rynku nie są najważniejsze. Na pewno mają znaczenie, gdy wybieramy kancelarie do obsługi np. wielkich transakcji transgranicznych, wymagających obsługi prawnej w różnych krajach.

Z rankingów nie dowiemy się chyba wszystkiego, bo każda kancelaria stara się tam zaprezentować w jak najlepszym świetle. A chyba nikt nie jest idealny?

Racja, nie powinno się korzystać na przykład z kancelarii, które na przykład nadmiernie weszły w świat polityki. Wątpliwe są tez te, które naruszały zawodowa etykę albo prezentowały zbyt agresywne, zbyt ryzykowne prawnie rozwiązania. Nie ma to jak bezpośrednia wymiana doświadczeń między firmami, także w aspekcie współpracy z kancelariami prawnymi. Dobrymi platformami wymiany takich doświadczeń są organizacje branżowe. Należy do nich Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw, którego członkami jest ponad 400 szefów działów prawnych w firmach z różnych branż. Mamy regularne spotkania, które pomagają nam nie tylko na przepływ informacji ale tez na kształtowanie naszych najlepszych praktyk. Pozwala nam to kształtować pogląd także na sprawy, o które pan pyta: jak wybrać najbardziej odpowiadająca nam kancelarię i jak z nią na co dzień współpracować.

Czytaj więcej

Zapraszamy do udziału w Rankingu kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej”

Rozmawiał Paweł Rochowicz

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność