Konfiskata rozszerzona batem na przedsiębiorców

Wykorzystanie przedsiębiorstwa do osiągnięcia korzyści znacznej wartości z popełnienia przestępstwa może prowadzić do jego konfiskaty nie tylko wobec samego sprawcy przestępstwa popełnionego z jego użyciem, lecz również w stosunku do jego właściciela.

Publikacja: 23.11.2023 02:00

Konfiskata rozszerzona batem na przedsiębiorców

Foto: Adobe Stock

Przewidziana w kodeksie karnym instytucja konfiskaty rozszerzonej winna skłaniać każdego właściciela przedsiębiorstwa do poświęcania szczególnej uwagi analizie celów oraz skutków zawieranych w jego ramach transakcji. Przestępstwa gospodarcze, takie jak np. oszustwa gospodarcze, przestępstwa karuzelowe czy pranie brudnych pieniędzy, mogą być bowiem popełniane nie tylko z  wykorzystaniem przedsiębiorstwa w tym celu utworzonego, lecz również z wykorzystaniem przedsiębiorstwa prowadzącego legalną działalność gospodarczą. Sprawca przestępstwa nie musi zaś być jego właścicielem, a źródłem osiągniętej korzyści mogą być także czynności zgodne z prawem dokonywane po jego popełnieniu, np. nabycie rzeczy ruchomej czy nieruchomości za środki pochodzące z przestępstwa.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara