Wojna Kremla dusi rubla. Jest coraz słabszy

Rosyjscy eksporterzy borykający się ze skutkami zachodnich sankcji nie byli w stanie pomóc rublowi w umocnieniu się. Rosyjska waluta słabnie nie tylko wobec euro i i dolara, ale też chińskiego juana, który jest najdroższy od kwietnia 2022 r.

Publikacja: 02.08.2023 16:12

Wojna Kremla dusi rubla. Jest coraz słabszy

Foto: Simon Dawson/Bloomberg

W środę na międzybankowej giełdzie walutowej w Moskwie dolar odnowił swoje maksimum z 6 lipca, przekraczając 93 rubli; euro - skoczyło powyżej 102 rubli; a juan kosztował powyżej 13 rubli, co obserwowano ostatni raz w kwietniu 2022 r, miesiąc po rosyjskiej agresji na Ukrainę i pierwszym pakiecie zachodnich sankcji.

- Po zakończeniu okresu podatkowego kurs rubla osłabł z powodu braku wsparcia ze strony eksporterów. Oczywiste jest, że repatriacja dochodów z wymiany walut jest trudna - powiedział Siergiej Konygin, starszy ekonomista banku inwestycyjnego Sinara dla RIA Novosti. - Rubel słabnie przy braku podaży waluty. Importerzy i duże firmy domagają się obcej waluty w ramach wykupu akcji nieprzyjaznych nierezydentów. Część waluty rozlicza się na rachunkach zagranicznych, obroty na giełdzie utrzymują się na niskim poziomie – dodaje Konygin.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Finanse
Bank Pekao ma przejąć PZU. Co dalej z Alior Bankiem?
Finanse
Kto zastąpi Jerome’a Powella? Według Bloomberga – Scott Bessent
Finanse
Sektor pożyczkowy cywilizuje się pod nadzorem KNF
Finanse
Dyr. Kowalska z UKNF: Chętnie oddam niektóre tematy pod samoregulację rynku
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Finanse
W polskim audycie potrzebne są zmiany