Maksymalizacja majątku akcjonariuszy za wszelką cenę

Zlecenie audytu wewnętrznego przez zarząd firmy by ocenić decyzje menadżerów i podjęcie przez nich nadmiernego ryzyka może przynieść wiele korzyści. Oprócz dopełnienia obowiązku wobec akcjonariuszy spółki, audyt – będąc częścią ładu korporacyjnego – ma również istotne znaczenie dla poprawy procesu zarządzania.

Publikacja: 26.04.2022 17:19

Maksymalizacja majątku akcjonariuszy za wszelką cenę

Foto: Adobe Stock

Jako przykład posłuży nam firma Arrfield będąca spółką notowaną na giełdzie w rozwiniętym kraju o nazwie Norland. Firma jest właścicielem i operatorem sześciu kluczowych lotnisk: czterech w swoim kraju i dwóch za granicą. Firma została założona w 1980 roku, kiedy rząd Norlandu sprywatyzował swoje lotniska. Spółka początkowo nabyła Capital City International Airport (CCI), które było już jednym z największych portów lotniczych na świecie zarówno pod względem liczby pasażerów, jak i obsługi ładunków. CCI stale rosło pod kierownictwem Arrfield.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin