Ustalanie beneficjenta rzeczywistego. Stare i nowe wyzwania

31 października weszły w życie przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Instytucje obowiązane, w tym banki, muszą się teraz zmierzyć z szeregiem wyzwań związanym z ustaleniem beneficjenta rzeczywistego.

Publikacja: 03.02.2022 14:22

Ustalanie beneficjenta rzeczywistego. Stare i nowe wyzwania

Foto: Adobe Stock

Wprawdzie poprzednia ustawa dotycząca przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML) nakładała już na instytucje obowiązane wymóg przeprowadzenia procesu identyfikacji struktury własnościowej oraz weryfikacji beneficjenta rzeczywistego (BR), ale nie definiowała, w jaki sposób taki proces powinien być przeprowadzony. Natomiast zgodnie z nowymi przepisami, instytucje nie mogą polegać wyłącznie na informacjach zawartych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Idąc krok dalej, instytucje muszą zgłaszać regulatorowi wszelkie rozbieżności, które zostały zidentyfikowane podczas procesu ustalania beneficjenta rzeczywistego.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Tomasz Szmydt minął się z powołaniem