Władysław Kosiniak-Kamysz: Plecak ewakuacyjny mam wciąż spakowany. Musimy być gotowi

Posiadanie takiego „plecaka bezpieczeństwa” jest dobre również na wypadek jakiejkolwiek klęski żywiołowej, jakiegoś nagłego zdarzenia - mówił w rozmowie z Radiem Zet wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Aktualizacja: 09.05.2024 08:32 Publikacja: 09.05.2024 08:15

Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: TV.RP.PL

Wicepremier był pytany czy Polska powinna zacząć budowę bunkrów oraz kopania rowów i okopów na granicy z Białorusią i Rosją. Na pytanie miał odpowiedzieć „tak” albo „nie”. - Tak — odparł.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Wzmacniamy zaporę na granicy Polski z Białorusią

Kosiniaka-Kamysza spytano dlaczego w takim razie Polska tego nie robi. - Robimy de facto — zapewnił.

- Umocnienia na granicy... ja traktuję to trochę szerzej, naprawiamy zaporę na granicy polsko-białoruskiej, wzmacniamy tę zaporę. Jest cały czas zgrupowanie wojskowe zlokalizowane na Podlasiu, w woj. lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim wspierające Straż Graniczną - wskazywał Kosiniak-Kamysz dodając, że wydatki na te działania resortu obrony są „rekordowe w 2024 roku”.

Czytaj więcej

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: przygotuj plecak przetrwania, bądź czujny

A kiedy zaczniemy budować bunkry na granicy? Budowę umocnień na granicach z Białorusią i Rosją zaczęły już państwa bałtyckie.

- Nie sprowadzajmy tego do jednego działania, tylko (patrzmy na) całościowe działanie wzmacniające obecność wojska, wojska sojuszniczego, przeciwdziałające... utrudniające możliwości przemieszczania się i taki plan jest przygotowywany — zapewnił.

Trzeba być gotowym na każdą sytuację

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier

Władysław Kosiniak-Kamysz: Plecak ewakuacyjny przygotowałem tuż po wybuchu wojny

Następnie wicepremier był pytany czy ma spakowany tzw. plecak ewakuacyjny.

- Jak jechałem na Ukrainy, był taki wyjazd, pierwszy po wybuchu wojny, parlamentarny, gdy na drugi dzień po wybuchu wojny jechaliśmy z pierwszą pomocą, wtedy sobie taki plecak przygotowałem, z którym pojechałem. I on do dziś jest spakowany — odparł.

- To nie chodzi o to, żeby dzisiaj kogoś straszyć. Taki plecak, czy posiadanie takiego „plecaka bezpieczeństwa” jest dobre również na wypadek jakiejkolwiek klęski żywiołowej, jakiegoś nagłego zdarzenia. Tak jak musimy jako rodzice przygotować zawsze do porodu w walizkę, ubranie dla malucha, to musi być gotowe nie na dzień porodu, ale dużo wcześniej. Trzeba być gotowym na każdą sytuację - dodał Kosiniak-Kamysz, któremu niedawno urodził się syn.

Wicepremiera pytano też o to, czy istnieje groźba uderzenia Rosji z Białorusi na Litwę. - Jest kilka zagrożeń, nie opiszemy ich, różne scenariusze trzeba rozważać, dlatego państwa nadbałtyckie, Polska... pamiętajmy co się dzieje w południowej części Europy, o Mołdawii, Rumunii... Cała flanka wschodnia NATO jest zagrożona — odparł dodając, że jest za „jednoczeniem się flanki wschodniej z północną” wskazując w tym kontekście na Finlandię. 

Władysław Kosiniak-Kamysz: Tomasz Szmydt jest zdrajcą

Kosiniaka-Kamysza pytano o to czy Tomasz Szmydt, sędzia, który wyjechał na Białoruś i poprosił tam o azyl, jest szpiegiem? Sam Szmydt temu zaprzecza.

- Jest zdrajcą - i to można powiedzieć patrząc na to co robi. Jeśli ktoś udaje się do państwa, które nie cieszy się opinią najświetlejszej demokracji na świecie i jest wykorzystywany przez służby białoruskie, rosyjskie, udziela wywiadów, działa na szkodę państwa polskiego — odparł.

Wicepremier był pytany czy Polska powinna zacząć budowę bunkrów oraz kopania rowów i okopów na granicy z Białorusią i Rosją. Na pytanie miał odpowiedzieć „tak” albo „nie”. - Tak — odparł.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Wzmacniamy zaporę na granicy Polski z Białorusią

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?
Polityka
Europoseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: Śmieszne, co to za partia?