Zamiana wierzytelności na udziały (akcje) wbrew woli wierzycieli

Brak zgody mniejszości wierzycieli objętych układem na przeprowadzenie konwersji wierzytelności nie wstrzyma zawarcia układu - decydująca jest wola większości.

Aktualizacja: 12.11.2021 09:37 Publikacja: 11.11.2021 01:28

Zamiana wierzytelności na udziały (akcje) wbrew woli wierzycieli

Foto: AdobeStock

Celem każdego postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika poprzez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami.

W tym miejscu rodzi się pytanie – czym w istocie jest wspomniany wyżej układ? Koncepcji w tym zakresie powstało wiele, jednak nie wchodząc głębiej w te rozważania dogmatyczne, można stwierdzić w uproszczeniu, że układ jest swego rodzaju umową zawieraną pomiędzy dłużnikiem a większością jego wierzycieli. Umowa ta reguluje warunki spłaty zobowiązań objętych układem, a więc co do zasady1 wszystkich powstałych przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego lub dniem układowym2. Charakterystyczne jest to, że w razie przyjęcia układu, jego warunki są wiążące dla wszystkich wierzycieli objętych układem, w tym także tych niezgadzających się na zawarcie układu lub nieuczestniczących w głosowaniu.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP