Rada powiatu w Radzyniu Podlaskim uchwaliła stawki opłat za usunięcie pojazdów z dróg oraz za ich przechowywanie na parkingu strzeżonym. Z jej treści wynika, że opłata za przymusowe parkowanie liczona jest "za każdą rozpoczętą dobę parkowania" pojazdu na parkingu strzeżonym. W ocenie wojewody lubelskiego takie postanowienie uchwały nie mieści się w granicach upoważnienia udzielonego radzie powiatu w art. 130a ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym (sygn. PN-II.4131.347.2014).

Zgodnie z treścią art. 130a ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym, rada powiatu, biorąc pod uwagę konieczność sprawnej realizacji zadań (usuwanie i przechowywanie usuniętych z dróg publicznych pojazdów) oraz koszty ich realizacji ustala – corocznie – w drodze uchwały, wysokość opłaty za usunięcie pojazdu oraz kosztów jego przechowywania na parkingu strzeżonym. Jednocześnie z przepisów ustawy wynika, że wysokość tych opłat nie może być wyższa niż maksymalna kwota wskazana w ustawie.

Jednocześnie określający te maksymalne stawki opłat art. 130a ust. 6a ustawy Prawo o ruchu drogowym posługuje się zwrotem „za każdą dobę przechowywania". Z powyższego wynika zatem, że opłata jest pobierana za każdą, pełną dobę przechowywania pojazdu na parkingu strzeżonym.

W ocenie wojewody lubelskiego oznacza to, że rada gminy nie może postanowić w uchwale, że opłata za przechowanie pojazdu na parkingu strzeżonym będzie pobierana „za każdą rozpoczętą dobę" przechowywania pojazdu na parkingu. Taki zapis uchwały jest bowiem sprzeczny z treścią regulacji ustawowej, która wszak wskazuje, że opłaty za przechowanie pojazdu na parkingu strzeżonym pobiera się „za każdą dobę przechowywania".