Oscary - czytaj więcej

 

Najwięcej nominacji mieli:

Zobacz galerię zdjęć


"Lincoln" - 12 nominacji

"Życie Pi" - 11 nominacji

"Poradnik pozytywnego myślenia" - 8 nominacji

"Nędznicy" - 7 nominacji

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

"Operacja Argo" - 7 nominacji

"Skyfall" - 5 nominacji

"Miłość" - 5 nominacji

"Django Unchained" - 5 nominacji

 

Najlepszy film

 

Zwycięzca  - "Operacja Argo"

Nominowani

"Miłość"

"Życie Pi"

"Operacja Argo"

"Lincoln"

"Bestie z południowych krain"

"Poradnik pozytywnego myślenia"

"Django"

"Wróg numer jeden"

"Les Misérables - Nędznicy"

 

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

 

Zwycięzca  - Daniel Day-Lewis - "Lincoln"

 

Nominowani

 

Daniel Day-Lewis - "Lincoln"

Denzel Washington - "Lot"

Hugh Jackman - "Les Misérables - Nędznicy"

Bradley Cooper - "Poradnik pozytywnego myślenia"

Joaquin Phoenix - "Mistrz"

 

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Zwycięzca - Jennifer Lawrence

 

Nominowane:

 

Naomi Watts - "Niemożliwe"

Jessica Chastain - "Gangster"

Jennifer Lawrence - "Poradnik pozytywnego myślenia"

Emmanuelle Riva - "Miłość"

Quvenzhane Wallis - "Bestie z południowych krain"

 

Najlepszy aktor drugoplanowy

 

Zwycięzca - Christoph Waltz

 

Nominowani:

 

Christoph Waltz - "Django"

Philip Seymour Hoffman "Mistrz"

Robert de Niro - "Poradnik pozytywnego myślenia"

Alan Arkin - "Operacja Argo"

Tommy Lee Jones - "Lincoln"

 

Najlepsza aktorka drugoplanowa

 

Zwycięzca - Anne Hathaway - "Nędznicy"

 

Nominowane:

 

Sally Field - "Lincoln"

Anne Hathaway - "Nędznicy"

Jacki Weaver - "Poradnik pozytywnego myślenia"

Helen Hunt - "Sesje"

Amy Adams - "Mistrz"

 

Najlepszy długometrażowy film animowany

 

Zwycięzca - "Merida Waleczna" - Mark Andrews i Brenda Chapman


Nominowani:


"Merida Waleczna" - Mark Andrews i Brenda Chapman

"Frankenweenie" - Tim Burton

"ParaNorman" - Sam Fell and Chris Butler

"The Pirates!" - Band of Misfits Peter Lord

"Wreck-It" - Ralph Rich Moore

 

Najlepsze Zdjęcia

 

Zwycięzca -  Claudio Miranda - "Życie Pi"

Nominowani:

"Anna Karenina" - Seamus McGarvey

"Django" - Robert Richardson

"Życie Pi" - Claudio Miranda

"Lincoln" - Janusz Kamiński

"Skyfall" - Roger Deakins

 

Najlepsza scenografia

 

Zwycięzcy

Rick Carter i Jim Erickson - "Lincoln"

 

Nominowani:

"Anna Karenina: - Sarah Greenwood; Katie Spencer

"The Hobbit: Niezwykła podróż" - Dan Hennah; Ra Vincent and Simon Bright

"Les Misérables" - Eve Stewart; Anna Lynch-Robinson

"Życie Pi" - David Gropman; Anna Pinnock

"Lincoln" - Rick Carter; Jim Erickson

 

Najlepsze kostiumy

 

Zwycięzca - "Anna Karenina" - Jacqueline Durran

 

Nominowani:

 

"Anna Karenina" - Jacqueline Durran

"Les Misérables" - Paco Delgado

"Lincoln" - Joanna Johnston

"Królewna Śnieżka" - Eiko Ishioka

"Królewna Śnieżka i Łowca" - Colleen Atwood

 

Najlepszy reżyser

 

Zwycięzca - Ang Lee - "Życie Pi"

 

Nominowani

 

David O. Russell - "Poradnik pozytywnego myślenia"

Ang Lee - "Życie Pi"

Steven Spielberg - "Lincoln"

Michael Haneke - "Miłość"

Benh Zeitlin - "Bestie z południowych krain"

 

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

 

Zwycięzca - "Sugar Man"

 

Nominowani:

 

"5 Broken Cameras" - Emad Burnat i Guy Davidi

"The Gatekeepers"

"How to Survive a Plague"

"The Invisible War"

"Sugar Man"

 

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

 

Zwycięzcy - "Inocente"

 

Nominowani:

 

"Inocente"

"Kings Point" - Sari Gilman and Jedd Wider

"Mondays at Racine" - Cynthia Wade i Robin Honan

"Open Heart" - Kief Davidson i Cori Shepherd Stern

"Redemption"

 

Najlepszy montaż

 

Zwycięzca - "Operacja Argo" - William Goldenberg

 

Nominowani:

 

"Argo" - William Goldenberg

"Życie Pi" - Tim Squyres

"Lincoln" - Michael Kahn

"Poradnik pozytywnego myślenia" - ay Cassidy i Crispin Struthers

"Wróg numer jeden" - Dylan Tichenor i William Goldenberg

Najlepszy film nieanglojęzyczny

 

Zwycięzca - "Miłość" (Francja)

 

Nominowani:

 

"Miłość" (Francja)

"No" (Chile)

"Wiedźma wojny" (Kanada)

"Kochanek królowej" (Dania)

"Kon-Tiki" (Norwegia)

 

Najlepsza charakteryzacja

 

Zwycięzca - "Les Misérables - Nędznicy" - Lisa Westcott i Julie Dartnell

 

Nominowani:

 

"Hitchcock" - Howard Berger, Peter Montagna i Martin Samuel

"The Hobbit: Niezwykła podróż" - Peter Swords King, Rick Findlater i Tami Lane

"Les Misérables - Nędznicy" - Lisa Westcott i Julie Dartnell


Najlepsza muzyka oryginalna

 

Zwycięzca - "Życie Pi" - Mychael Danna

 

Nominowani:

 

"Anna Karenina" - Dario Marianelli

"Operacja Argo" - Alexandre Desplat

"Życie Pi" - Mychael Danna

"Lincoln" - John Williams

"Skyfall" - Thomas Newman

Najlepsza piosenka

 

Zwycięzca - Adele "Skyfall"

 

Nominowani:

 

"Before My Time" z Chasing Ice - muzyka i słowa J. Ralph More

"Everybody Needs A Best Friend" z "Ted" - muzyka - Walter Murphy; słowa - Seth MacFarlane

"Pi's Lullaby" "Życia Pi" - muzyka - Mychael Danna; słowa - Bombay Jayashri

"Skyfall" ze "Skyfall - muzyka i słowa - Adele Adkins i Paul Epworth

"Suddenly" z "Les Misérables" - muzyka - Claude-Michel Schönberg; słowa - Herbert Kretzmer i Alain Boublil

 

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski

 

Zwycięzca - "Curfew" - Shawn Christensen

 

Nominowani:

 

"Asad" - Bryan Buckley i Mino Jarjoura

"Buzkashi Boys" - Sam French and Ariel Nasr

"Curfew" - Shawn Christensen

"Death of a Shadow (Dood van een Schaduw) - Tom Van Avermaet i Ellen De Waele

"Henry" - Yan England


Najlepszy krótkometrażowy film animowany

Zwycięzca - "Paperman" - John Kahrs

 

Nominowani:

"Adam i pies" - Minkyu Lee More

"Fresh Guacamole" - PES

"Head over Heels" - Timothy Reckart i Fodhla Cronin O'Reilly

"Maggie Simpson in The Longest Daycare" - David Silverman

"Paperman" - John Kahrs

 

Najlepszy dźwięk

 

Zwycięzca - "Les Misérables" - Andy Nelson, Mark Paterson i Simon Hayes

 

Nominowani:

 

"Operacja Argo" - John Reitz, Gregg Rudloff i Jose Antonio Garcia

"Les Misérables" - Andy Nelson, Mark Paterson i Simon Hayes

"Życie Pi" - Ron Bartlett, D.M. Hemphill i Drew Kunin

"Lincoln" - Andy Nelson, Gary Rydstrom i Ronald Judkins

"Skyfall" - Scott Millan, Greg P. Russell i Stuart Wilson

 

Najlepszy montaż dźwięku

 

Zwycięzcy - "Wróg publiczny numer jeden" - Paul N.J. Ottosson i "Skyfall" - Per Hallberg and Karen Baker Landers

 

Nominowani:

 

"Operacja Argo Erik" - Aadahl i Ethan Van der Ryn

"Django" - Wylie Stateman

"Życie Pi" - Eugene Gearty i Philip Stockton

"Skyfall" - Per Hallberg and Karen Baker Landers

"Wróg publiczny numer jeden" - Paul N.J. Ottosson

 

Najlepsze efekty specjalne

 

Zwycięzca - "Życie Pi" - Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer i Donald R. Elliott

 

Nominowani:

 

"Hobbit: Niezwykła podróż" - Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton i R. Christopher White

"Życie Pi" - Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer i Donald R. Elliott

"Marvel's The Avengers" - Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams i Dan Sudick

"Prometeusz" - Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley i Martin Hill

"Królewna Śnieżka i Łowca" - Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould and Michael Dawson

 

Najlepszy scenariusz adaptowany

 

Zwycięzca - "Operacja Argo"

 

Nominowani:

 

"Bestie z południowych krain"

"Operacja Argo"

"Lincoln"

"Poradnik pozytywnego myślenia"

"Życie Pi"



Najlepszy scenariusz oryginalny

 

Zwycięzca - "Django"

 

Nominowani:

 

"Lot"

"Wróg numer jeden"

"Django"

"Miłość"

"Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom"

Zobacz zwiastuny filmów, które otrzymały najwięcej nominacji do tegorocznego Oscara

Zwiastun filmu "Lincoln"

Zwiastun filmu "Życie Pi"

Zwiastun filmu "Poradnik pozytywnego myślenia"

Zwiastun filmu "Nędznicy"

Zwiastun filmu "Operacja Argo"

Zwiastun filmu "Skyfall"

Zwiastun filmu "Miłość"

Zwiastun filmu "Django Unchained"