Od roku Festiwal Biegowy oznacza wrześniowe spotkanie miłośników masowego biegania w Piwnicznej-Zdroju. Dokładnie rzecz ujmując, centrum wydarzeń stanowi teraz strefa turystyczno-rekreacyjna Nakło nad Popradem w znanym sądeckim uzdrowisku.

Ubiegłoroczne przeniesienie lokalizacji Festiwalu z Krynicy-Zdroju w to nieodległe, ale jednak nowe miejsce oznaczało kilka ważnych zmian. Przede wszystkim zbliżenie biegaczek i biegaczy z Popradem, budowę na kilku hektarach Nakła wielkiego namiotowego Miasteczka Biegowego z halami i obiektami służącymi sprawnej organizacji imprezy oraz wygodzie uczestników.

W Miasteczku Biegowym dzieje się to, co najważniejsze: są punkty informacyjne, działa rejestracja chętnych do biegów, jest strefa wydawania pakietów startowych, biuro prasowe, magazyn nagród, szatnie, depozyty, pomieszczenia do masażu, są również punkty żywieniowe. Królują food-trucki, ale nie tylko, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich też mogą dać kulinarną satysfakcję.

Są pomieszczenia służące tradycyjnemu Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze, tereny wystawowe (strefa EXPO), wreszcie miejsca nagradzania najlepszych i duża scena koncertowa, bez której wydarzenia festiwalowe nie miałyby znanego kolorytu.

Między namiotami Miasteczka Biegowego można chodzić, biegać lub jeździć rowerem, można też znaleźć miejsca do ćwiczeń i ławki do odpoczynku nad rzeką. Wszystko powstało przed poprzednią, 12. edycją Festiwalu.

Choć nowe miejsce się spodobało, to uwzględniono uwagi, że nieco trudniej tam dotrzeć, więc będzie dodatkowy transport ułatwiający dojazd do Miasteczka, będzie również szansa na awaryjne, bezpłatne noclegi w hali, w której za dnia zaplanowano występy folkowych zespołów podczas Festiwalu Lachów i Górali.

Aby z darmowego noclegu skorzystać należy powiadomić o tym organizatorów (szczegóły, jak we wszelkich innych sprawach, na stronie internetowej: www.festiwalbiegowy.pl), bo liczba miejsc jest ograniczona. Warto mieć własną karimatę, także śpiwór, bo wrześniowe noce bywają chłodne, no i należy pogodzić się z faktem, że cisza nocna nastąpi dopiero po zakończeniu koncertów, czyli raczej po 22.30. Poprawki wdrożono także w części sportowej Festiwalu, którego trzydniowy program prawie się nie zmienił i przebojów z poprzednich edycji nie skreślono, ale korekty jednak są.

Z Biegu 7 Dolin na najdłuższym dystansie (100 km) wyeliminowano np. odcinek w Czarnym Potoku, bo trudno było zabezpieczyć ten fragment trasy. W biegach górskich największą nowością będzie dodatkowy start w niedzielę na trasie długości 11 km, dla tych, którym dystans 23 km wyda się za długi.

Start nastąpi z Miasteczka Biegowego na Nakle, trasa wieść będzie głównie po alejkach parku na zboczu góry Kicarz.

Maraton w tym roku też zacznie się w Miasteczku Biegowym, a nie w Nowym Sączu. Kierunek: Stary Sącz i ołtarz papieski, tam, na starcie półmaratonu, maratończycy zrobią nawrót i wrócą tą samą trasą na Nakło. Trasa dla półmaratończyków także przejdzie lekką modyfikację.

Może najciekawsza jest zapowiedź nowej trasy ulicznego biegu na 10 km. Kiedyś była to popularna Życiowa Dziesiątka z Krynicy do Muszyny, rok temu Sądecka Dycha Newagu ze Starego do Nowego Sącza, teraz będzie to Rekordowa Dycha z parkingu pod Suchą Doliną (wysokość 620 m n.p.m.) i z finiszem w Miasteczku Biegowym w Piwnicznej-Zdroju.

Średni spadek trasy to ponad 20 m na kilometr, w takich warunkach rekordy życiowe będą biły się niemal same.

Jak od lat, także 13. Festiwal Biegowy ma dla uczestników niemałą pulę nagród, które może nie są głównym celem przybywających nad Poprad, ale niewątpliwie wielu uczestnikom sprawią przyjemność i posłużą dobrym wspomnieniom.

W tym roku nagród będzie w sumie 630, rzeczowych 140, finansowych 490. Ta mnogość wynika przede wszystkim z chęci nagrodzenia wielu osób, stąd liczne kategorie, przedziały wiekowe, wedle płci oraz poziomu umiejętności. Najwięcej osób (czyli 80) zostanie nagrodzonych premiami pieniężnymi z puli 50 tysięcy złotych po Biegu 7 Dolin na 61 km, czyli po Ultramaratonie Wyszehradzkim im. Lecha Kaczyńskiego oraz po związanym z nim ściśle Biegu 7 Dolin – ultramaratonie na 100 km, w którym do podziału będzie 87 tys. zł.

Niewiele mniej nagród (czyli 72) otrzymają ci, którzy ukończą Bieg 7 Dolin na 36 km, 42 nagrody czekają na finalistów Biegu Górskiego na 23 km. Dla tych najtwardszych z twardych, czyli wielobojowych mistrzów Iron Run, przeznaczono w sumie 27 tys. zł. Dla tych, którzy emocjonują się losowaniem samochodu osobowego między uczestnikami, wiadomość też jest dobra – ta długoletnia tradycja festiwalu się nie zmienia.

W tym roku znów w widocznym miejscu pojawi się białe, pięciodrzwiowe japońskie auto. Wylosować je może każda osoba, która zarejestrowała się jako uczestnik jednego z biegów: Koral Maratonu, Półmaratonu, Biegu 7 Dolin 100 km, Biegu 7 Dolin 61 km, Biegu 7 Dolin 36 km, Biegu Górskiego 23 km, cyklu Iron Run, Biegu na 15 km, Rekordowej Dychy oraz ukończyła rywalizację w wyznaczonym limicie czasu, niezbyt srogim.

Szczęśliwy biegacz lub biegaczka dostanie kluczyki do auta tylko wtedy, gdy będzie obecny/obecna w Miasteczku Biegowym podczas losowania, czyli w niedzielę 11 września po południu, gdy zakończą się wszystkie inne ceremonie dekoracji.

Ograniczeń z powodu koronawirusa nie ma. Festiwal wraca do formy.