Banki sprawcami kryzysu

Kto jest winny chaosu w gospodarce? Amerykańskie i europejskie banki świadomie doprowadziły do zapaści

Publikacja: 11.05.2009 09:07

Banki sprawcami kryzysu

Foto: AFP

Tak uważa amerykańska organizacja dziennikarstwa śledczego Center for Public Integrity z siedzibą w Waszyngtonie. Ocenia, że 25 instytucji udzielających kredytów hipotecznych w USA wywołało w 2007 roku kryzys na rynku nieruchomości, a ten z kolei – kryzys gospodarczy. Większość tych instytucji należała do banków amerykańskich i europejskich albo przynajmniej nie mogła udzielać kredytów subprime bez wiedzy tych banków – dodaje organizacja.

– Megabanki, które finansowały przemysł kredytów subprime, nie były ofiarami niespodziewanego załamania się sektora finansów, jak czasem same twierdziły – oświadczył dyrektor ośrodka Bill Buzenberg. – Te banki w zamierzony świadomy sposób ułatwiały finansowanie pożyczek, które zagrażają teraz systemowi finansowemu – dodał.

Opracowanie to zbiegło się w czasie z zatwierdzeniem przez Izbę Reprezentantów projektu ustawy o powołaniu niezależnej komisji śledczej, która ustali przyczyny kryzysu gospodarczego, na wzór komisji powołanej po zamachach z 11 września 2001 r. Ośrodek zbadał dane rządu USA dotyczące prawie

[wyimek]4 bln dolarów - taki może być koszt światowego kryzysu finansowego – szacuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy [/wyimek]

7,2 mln pożyczek podwyższonego ryzyka przyznanych w latach 2005 – 2007, tuż przed pęknięciem bańki spekulacyjnej w nieruchomościach. Jego opracowanie stwierdza, że owych 25 instytucji kredytowych reprezentowało prawie bilion dolarów, niemal 72 proc. pożyczek hipotecznych przyznanych mało solidnym klientom.

Co najmniej 21 z tych 25 podmiotów było finansowanych przez banki amerykańskie, które skorzystały z pomocy finansowej rządu, a 11 z nich zapłaciło duże sumy, aby uniknąć sądowego ścigania za nadużycia. Cztery z nich otrzymały bezpośrednio środki publiczne: AIG, Citigroup, HSBC i Barclays Bank. Jako przykład wymieniono dawnego lidera w USA kredytów hipotecznych Countrywide Financial, przejętego w 2008 r. przez Bank of America dla uniknięcia bankructwa, który przyznał kredyty subprime na co najmniej 97,2 mld dol.

[ramka]www

Strona amerykańskiej organizacji dziennikarstwa śledczego

[link=http://www.publicintegrity.org]www.publicintegrity.org[/link][/ramka]

Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem