- Wdrożenie rządowego programu "MdM", rekomendacje wprowadzające i wymagające stałego zwiększania wkładu własnego, niższy poziom stóp procentowych, a także spora liczba gotowych lokali oraz debiutujących inwestycji. Te czynniki zadecydowały, że wyniki sprzedażowe w 2014 roku w opinii poznańskich deweloperów należy uznać za zadowalające, lepsze niż w latach ubiegłych - podkreślają przedstawiciele poznańskich spółek deweloperskich.
Gorączkowe poszukiwania
Deweloperzy z Poznania podkreślają, że już koniec 2013 roku zwiastował ożywienie na rynku. - Wtedy zaczęły się bowiem poszukiwania mieszkań spełniających warunki programu dopłat "Mieszkanie dla młodych" - tłumaczą przedstawiciele poznańskich spółek deweloperskich. - Pierwsze miesiące 2014 roku potwierdziły te prognozy. Deweloperzy posiadający mieszkania kwalifikujące się do rządowego programu "MdM" notowali rekordy sprzedażowe w styczniu i lutym, czyli w miesiącach, które dotąd uchodziły za okresy przestoju - podkreślają.
Emdeemowski limit cen mieszkań w Poznaniu to 5915,8 za mkw., a w gminach sąsiadujących z miastem - 5036,46 zł za mkw. Jak podkreślają deweloperzy z Poznania, limity odpowiadają poziomowi średnich cen w poznańskiej aglomeracji.
- To z kolei sprawiło, że klientom łatwiej jest znaleźć dobrze zlokalizowane mieszkanie czy dom, a samych nieruchomości spełniających wymogi programu jest dużo więcej niż w innych miastach - podkreślają deweloperzy.
Kupują nie tylko gotowe
- Ubiegły rok był dla naszej firmy lepszy niż poprzedni. Rynek się znacząco ożywił. Wiele osób planujących zakup mieszkania wstrzymywało się z podjęciem decyzji do momentu wejścia w życie programu "MdM" - mówi Magdalena Czuryńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce Twoje M. - Nasza firma wprowadziła do sprzedaży kolejne etapy inwestycji Słoneczne Tarasy - wszystkie dopasowane do programu dopłat. Te czynniki oraz m.in. lokalizacja czy standard inwestycji spowodowały, że sprzedawaliśmy średnio siedem - dziesięć mieszkań w miesiącu - dodaje.