Agnieszka Holland pozwie Zbigniewa Ziobrę? Jest oświadczenie reżyserki

Reżyserka Agnieszka Holland w wydanym oświadczeniu zapowiedziała kroki prawne wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Chodzi o post w portalu społecznościowym X (dawniej Twitter).

Publikacja: 07.09.2023 09:13

Agnieszka Holland, Zbigniew Ziobro

Agnieszka Holland, Zbigniew Ziobro

Foto: PAP/Darek Delmanowicz/Avalon

"Postanowiłam zareagować na drodze prawnej na post Zbigniewa Ziobry (@ZiobroPL) opublikowany w dniu 4 września 2023 roku na portalu X (dawniej Twitter), w treści którego porównał mnie z propagandystami III Rzeszy, którzy pokazywali Polaków jako bandytów i morderców" - przekazała w oświadczeniu Agnieszka Holland.

Szef resortu sprawiedliwości w zamieszczonym poście odniósł się do nowego filmu reżyserki, "Zielona granica". - W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland... - skomentował Ziobro.

Agnieszka Holland: jestem córką łączniczki Powstania Warszawskiego i wnuczką ofiar Holokaustu

- Post Zbigniewa Ziobry w sposób oczywisty narusza moje dobra osobiste i stanowi zniesławienie. Nie mogę pozostać obojętna na tak otwarty i brutalny atak ze strony osoby piastującej w Polsce bardzo ważną konstytucyjną funkcję ministra sprawiedliwości i jednocześnie prokuratora generalnego. Jako obywatelka i jako przedstawicielka świata kultury. W naszym kraju, doświadczonym śmiercią, okrucieństwem i cierpieniem milionów podczas II wojny światowej, porównanie do sprawców tych zdarzeń jest wyjątkowo bolesne i wymaga odpowiedniej reakcji. Stawianie mnie w jednym szeregu z propagandystami III Rzeszy jest tak nikczemne, że pozostawia zero przestrzeni na jakąkolwiek polemikę - czytamy w oświadczeniu Agnieszka Holland. Dodaje przy tym, że jest córką łączniczki Powstania Warszawskiego i wnuczką ofiar Holokaustu.

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro o Agnieszce Holland i „Zielonej granicy”: Nazistowskie Niemcy produkowały takie filmy

Dalej reżyserka stwierdziła, że nie będzie komentować sytuacji, w której prominentny przedstawiciel władzy recenzuje film, którego nie widział. - Wykorzystam natomiast stworzony w ten sposób szum medialny, by wyjaśnić jemu i jego propagandystom czym jest “Zielona Granica”. Nasz film jest próbą oddania głosu tym, którzy głosu nie mają. Problem migracji będzie narastał, powodując, że już wkrótce dotyczyć będzie każdego z nas. Tymczasem w Polsce jest on przedstawiany jednostronnie, wyłącznie z perspektywy rządowej propagandy, która jest zainteresowana wyłącznie jednym – by nasze społeczeństwo wystraszyć. Bo ludźmi, którzy się boją – o czym minister sprawiedliwości wie doskonale – rządzi się znacznie łatwiej. Właśnie dlatego zdecydowałam się oddać głos również drugiej stronie. Jeśli tylko posłuchamy historii, które pokazujemy w filmie, to odkryjemy, że jest on arcypolski, bo opowiada o wspaniałych Polakach niosących wbrew zagrożeniom pomoc drugiemu człowiekowi, i arcyludzki, bo pokazuje jak nieoczywiste są wybory moralne, które podejmować musi każdy z nas - napisała Holland.

Reżyserka chce od Ziobry przeprosin i 50 tys. zł na Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu

Jak podkreśliła, "potrzeba bardzo wiele złej woli i całkowitego braku zasad moralnych by w >>Zielonej Granicy<< zobaczyć coś innego, by porównać ją z nazistowską propagandą. Przed taką nikczemnością mam zamiar bronić się na drodze prawnej".

Pełnomocnikami reżyserki są adwokaci Sylwia Gregorczyk-Abram i Michał Wawrykiewicz, którzy w jej imieniu sformułowali pisemne wezwanie Zbigniewa Ziobry do "niezwłocznego dopełnienia czynności potrzebnych do usunięcia skutków dokonanego naruszenia, w tym do opublikowania stosownego oświadczenia zawierającego przeprosiny i zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej (50.000 PLN) na cel społeczny (Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu)".

- Po bezskutecznym upływie 7-dniowego terminu do realizacji zobowiązań zakreślonych w wezwaniu, wystąpię na drogę postępowania sądowego - zapowiedziała Holland.

Czytaj więcej

Jan Maciejewski: Agnieszka Holland agituje na „Zielonej Granicy”

Prawniczka Agnieszki Holland: Zbigniew Ziobro dostał szansę

Zbigniew Ziobro ma szansę dobrowolnie przeprosić Agnieszkę Holland za to, że naruszył jej dobra osobiste - mówi "Rzeczpospolitej" pełnomocniczka reżyserki, Sylwia Gregorczyk-Abram.

Czego Agnieszka Holland oczekuje od ministra Ziobry?

Sformułowaliśmy przedsądowe wezwanie do przeprosin za wypowiedź naruszającą jej dobra osobiste. Dajemy panu ministrowi szansę by zrobił to dobrowolnie – tam, gdzie opublikował te słowa, czyli na portalu X. Zbigniew Ziobro powinien też usunąć swój wpis. A ponieważ skala naruszenia jest duża, Agnieszka Holland oczekuje też wpłaty na cel społeczny, związany z trudną historią Polski, Holokaustem i tym, czego doświadczyło pokolenie naszych dziadków.

A jeśli dobrowolnych przeprosin nie będzie?

Zostaje nam pozew o naruszenie dóbr osobistych. Nasza klientka rozważa drogę cywilną.

Minister Ziobro naprawdę myśli tak, jak to wyraził w swym wpisie, przyrównując reżyserkę filmu "Zielona Granica" o kryzysie uchodźczym, do faszystowskich propagandystów?

Z procesowego punktu widzenia nie ma to żadnego znaczenia – dobra osobiste zostały naruszone. Biorąc pod uwagę brzmienie tej wypowiedzi, w oraz jej czas, to bez wątpienia element kampanii wyborczej. Te słowa mają pomóc ministrowi sprawiedliwości w mobilizacji swojego elektoratu. I nie może być zgody na takie metody uprawiania polityki. Dlatego będziemy dochodzić praw Agnieszki Holland.

Rozmawiał Wojciech Tumidalski

"Postanowiłam zareagować na drodze prawnej na post Zbigniewa Ziobry (@ZiobroPL) opublikowany w dniu 4 września 2023 roku na portalu X (dawniej Twitter), w treści którego porównał mnie z propagandystami III Rzeszy, którzy pokazywali Polaków jako bandytów i morderców" - przekazała w oświadczeniu Agnieszka Holland.

Szef resortu sprawiedliwości w zamieszczonym poście odniósł się do nowego filmu reżyserki, "Zielona granica". - W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland... - skomentował Ziobro.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?