Książka "Przerwane życiorysy" nie będzie poprawiana

Sąd Najwyższy oddalił pozew o usunięcie fragmentów książki ?o obławie augustowskiej ?(lipiec 1945 r.) wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Publikacja: 21.07.2014 09:31

Książka "Przerwane życiorysy" nie będzie poprawiana

Foto: www.sxc.hu

Z takim żądaniem wystąpił Stanisław W., prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, ksiądz katolicki, który w tej tragedii stracił czworo członków najbliższej rodziny.

Chodziło o książkę „Przerwane życiorysy" Alicji Maciejowskiej, będącą zbiorem wspomnień o ofiarach obławy augustowskiej, w której autorka zamieściła własne uwagi – dwa zdania jako komentarz do noty o rodzinie W. Podała w wątpliwość  pełną wiarygodność wspominających. Dodajmy, że nie chodziło o nic wstydliwego, przeciwnie, raczej większe partyzanckie zaangażowanie tej rodziny. Dziennikarka jest zasłużona na tej niwie, gdyż w latach 80. ubiegłego wieku nagrywała relacje bliskich ofiar.

Oto te zdania: „Niektóre fakty są wyjawiane szeptem, w strachu przed autorytetem rodzinnym – synem i bratem ofiar obławy, księdzem, który pod koniec lat 80., gdy zbieraliśmy informacje o zaginionych, nie pozwalał rodzeństwu niczego opowiadać" i drugie:  „Tak brzmi wersja rodzinna, obawiam się, że ocenzurowana przez wspomniany autorytet domowy".

Sądy niższych instancji (w Białymstoku) nakazały dziennikarce przeprosiny powoda w prasie, wskazując, że nie udowodniła, by Stanisław W. wpływał na krewnych. W piątek Sąd Najwyższy zmienił wyrok i pozew zupełnie oddalił.

– Oceniając publikację  dóbr osobistych, musimy brać pod uwagę typowy stopień wrażliwości – wskazała sędzia Sądu Najwyższego Anna Owczarek. – Autor publikacji, zwłaszcza tak cennej, bo cytującej stare, a tym samym najciekawsze i najważniejsze wspomnienia, ma nie tylko prawo, ale obowiązek oceniać wiarygodność podawanych źródeł oraz ma prawo do własnych ocen. Była to sumienna i rzetelna praca – zakończyła sędzia.

Wyrok sądu jest ostateczny.

Do sprawy, w charakterze tzw. przyjaciela sądu, przystąpiła Fundacja Helsińska.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr