Agencja Moody's zdecydowała o ratingu Polski. Zwraca uwagę m.in. na bezpieczeństwo

Agencja Moody’s poinformowała o zakończeniu okresowego przeglądu ratingu Polski. Ocena znajduje się na poziomie A2 dla długoterminowego długu i ma stabilną perspektywę.

Publikacja: 22.03.2025 09:10

Agencja Moody's zdecydowała o ratingu Polski. Zwraca uwagę m.in. na bezpieczeństwo

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Moody’s prognozuje wzrost PKB Polski w 2025 r. na poziomie aż 4 proc., dzięki solidnej konsumpcji prywatnej i wzrostowi inwestycji. Podkreśla też poprawę relacji z UE, skutkującą odblokowaniem środków unijnych. Przewiduje, że nasz deficyt general government, nawet mimo kolejnego wzrostu wydatków obronnych (z 4,1 proc. w 2024 r. do 4,7 proc. PKB w 2025 r.), spadnie w tym roku do 5,8 proc. PKB (z 6,1 proc. w 2024 r.). Agencja zakłada, że konsolidacja fiskalna od 2026 r. będzie wyłącznie stopniowa, a relacja długu do PKB ustabilizuje się na poziomie około 60 proc. do 2030 r.

Czytaj więcej

Niemiecka Rada Federalna zatwierdza zmianę konstytucji i wielomiliardowy pakiet finansowy

Agencja Moody's nie zmienia ratingu Polski

Agencja podkreśla też, że gwarancje NATO łagodzą podwyższoną podatność Polski na zdarzenia geopolityczne. Zgodnie z komunikatem agencji Moody’s, rating Polski mógłby zostać obniżony w przypadku pogoszenia się sytuacji bezpieczeństwa regionalnego, m.in. wycofania wsparcia USA. Agencja podkreśla, że choć w bazowym scenariuszu nie zakłada ataku militarnego na Polskę i ocenia ryzyko takiego wydarzenia jako bardzo niskie, to gdyby do niego doszło, to skutkiem byłaby prawdopodobnie obniżka ratingu o kilka stopni. Z drugiej strony, gdyby ryzyko geopolityczne, szczególnie w regionie, uległo zmniejszeniu, to byłby to sygnał, że nasza ocena mogłaby zostać podniesiona.

Czytaj więcej

Duże zaskoczenie w danych o wynagrodzeniach. Tak niskiego wzrostu płac nie było od czterech lat

Ryzykami dla polskiego ratingu jest też ponowne pogorszenie się sytuacji praworządnościowej, rzutujące na warunki prowadzenia biznesu w kraju. Szansą: przywrócenie pełnej niezależności sądownictwa. Negatywnie na nasz rating mógłby oddziaływać istotnie szybszy od założeń wzrost zadłużenia, pozytywnie: duże głębsza konsolidacja fiskalna, stabilizująca zadłużenie na poziomie wyraźnie poniżej 60 proc. PKB. i ostatecznie odbudowująca bilans sektora publicznego sprzed pandemii. Szansą dla polskiego ratingu byłyby też inicjatywy polityczne wspierające wyniki gospodarcze.

Teraz Moody's o polskim ratingu, tydzień temu Fitch

To już druga w marcu informacja z agencji ratingowej dotycząca ratingu Polski. 15 marca naszą ocenę na niezmienionym poziomie (A-, z perspektywą stabilną) utrzymał Fitch. W komentarzu podkreślał m.in., że Polska to duża, zróżnicowana i odporna gospodarka, silnie zakotwiczona w Unii Europejskiej. Szanse i ryzyka dla polskiego ratingu widział podobne jak Moody's. Rating Polski lub jego perspektywa mógłby pójść w górę w przypadku istotnie wyższego od przewidywań tempa wzrostu gospodarczego (wspieranego przez politykę nieprowadzącą do nierównowag makroekonomicznych, fiskalnych lub zewnętrznych) albo w przypadku szybszej od założeń konsolidacji fiskalnej. Zagrożeniem dla polskiej oceny są m.in. niepowodzenie w konsolidacji finansów publicznych oraz znacznie niższy od prognoz wzrost PKB.

Dane gospodarcze
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Dane gospodarcze
Nowe dane o inflacji w Polsce. Najlepsze od lat i... najgorsze od ponad roku
Dane gospodarcze
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz. Ekonomiści obawiają się, co będzie dalej
Dane gospodarcze
Co dzieje się w sektorze usług w Polsce? Pierwsza taka publikacja GUS
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Dane gospodarcze
Inflacja nie przebiła 5 proc. GUS potwierdza dane za marzec